Aktuelno

Novi građevinski materijali nastali od drvenog otpada

Danska firma Natural Material Studio je stvorila četiri biometrijala od piljevine spašene iz pilane proizvođača podova Dinesen kako bi istražila potencijal korišćenja drvenog otpada za proizvodnju građevinskih materijala

Ovi inovativni građvinski biometrijali su predstavljeni nedavno u Kopenhagenu u formi arhitektonske instalacije nazvane Smuld – što na danskom znači “piljevina”. Instalacija sadrži četiri različita materijala smeđe boje napravljena od kombinacije piljevine i prirodnih drvnih veziva.

PROČITAJTE JOŠ:

Sea Stone – Dekorativni kamen od morskih školjki

Fleksibilni beton – Da li je to revolucija u građevinskoj Industriji?

Transformacijom toksičnog zemljišta do građevinskog materijala

Natural Material Studio je koristio različite vrste piljevine, od sitnog praha do krupnijih drvenih opiljaka, preostalih od proizvodnje u pilani Dinesen u Danskoj.

Prvi materijal je fleksibilni tekstil napravljen od mešavine sitno prosejane drvene strugotine, koju je studio izlio sa prirodnim lateksom dobijenim iz drveta gume.

Da bi napravio drugi materijal, tim je obložio finu piljevinu i celulozu na drvene ploče da bi formirao izolaciju. Po rečima danskih stručnjaka, ovaj materijal u formi ploča daje nove mogućnostu u kreiranju pregradnih zidova.

Prepoznatljivi japanski shoji pregadni paravani koji podećaju na paus papir bili su inspiracija za treći materijal koji ovaj danski studio predstavlja. I ovaj materijal je nastao od najfijije drvene strugotine izlivene u listove karamel boje.

Četvrti materijal je pokušaj danskog studija da stvori noseću drvenu ploču za arhitektonsku upotrebu. Ova ploča je spojena sa vezivom napravljenim od lignina – organskog polimera koji daje drvetu čvrstoću i krutost. Ovaj vezivni materijal je razvijen u saradnji sa Danskim tehnološkim institutom.

Veziva koja smo koristili bazirana su na biopolimerima koji dolaze iz samog drveta. Lignin i celuloza su jakai ćelijska tkiva koja formiraju strukturu drveta i mogu se ekstrahovati da se koriste u proizvodnji potpuno novih materijala potpno drugačijih mehaničkih karakteristika – naglašavaju danski stučnjaci.

Tim Natural Mineral Studija je koristio tri metode za kombinovanje piljevine sa prirodnim vezivima – fluidno izlivanje u kalupe, formiranje pod pritiskom na povišenoj temperaturi i stvaranje vrste maltera koji se direktno nanosi na površinu drugih materijala.

Ovo omogućava da se otpadni delovi pretvore u funkcionalne građevinske materijale uprkos njihovim kratkim ispresecanim i pokidanim vlaknima. Kako smatraju u danskom studiju, drvna industrija već decenijama baca ogromne količine drvne mase.

Istina, ona ne zagađuje prirodnu sredinu, ali njena naknadna prerada bi svakako doprinela stvarnju novih materijala koji bi mogli da budu zamena za na primer plastične mase, koje su osvedočeni neprijatelj prirodne sredine.

Foto: Nikolaj Bonde