Tema

Zašto su toplotna pumpa i podno grejanje dobitna kombinacija

Zbog čega je podno grejanje bolji izbor od radijatora u kombinaciji sa toplotnom pumpom? Na koji način toplotna pumpa zagreva vodu i kako uz utrošak jednog kW električne energije prizvodi četiri kW toplotne energije?

Toplotne pumpe su jedan od najefikasnijih načina grejanja, a ujedno je to i jedan od najkomfornijih vidova grejanja. O tome šta su toplotne pumpe, kako rade i koji tipovi postoje, detaljnije smo pisali OVDE. Ono što je karakteristično za sve toplotne pumpe je da ostvaruju višestruke uštede u potrošnji električne energije u odnosu na klasične sisteme električnog grejanja, poput norveških radijatora ili TA peći.

Na koji način toplotne pumpe štede električnu energiju?

Mnogima zvuči kao bajka ili vešt marketinški trik kada se kaže da toplotna pumpa uz utrošak 1 kW električne energije proizvede 4 kW toplotne energije. Ali, zaista je tako i nema nikakvog trika. Suština je da je u pitanju potpuno drugi princip rada. Klasični sistemi električnog grejanja poput norveških radijatora ili TA peći, koriste električni grejač, koji da bi proizveo jedan kilovat toplotne enegije jednostavno mora da potroši jedan kilovat električne enrgije.

Toplotna pumpa radi na potpuno drugom principu, a on je isti kao i kod frižidera – toplotna pumpa preuzima toplotnu energiju okoline i konvertuje je u toplotu za grejanje. Na primer, toplotna pumpa koja crpi toplotnu energiju podzemnih voda funkcioniše na sledećem principu: podzemne vode imaju konstantnu temperaturu od 12 do 15 stepeni. Freon u cevima isparava na mnogo nižoj teperaturi i u tom procesu kao telo niže temperature preuzima toplotnu energiju podzemne vode, koja je telo više temperture.

To je ta toplotna energija koja se na neki način “krade” od okoline. Tako zagrejan freon dalje prolazi kroz kompresor, usled čega mu se podiže temperatura, tako da je u stanju da zagreva prostor. Toplotna energija, dakle, nije stvorena ni iz čega, već je preuzeta od okoline, a troši se samo energija za pokretanje kompresora i samog sistema, koja je višestruko manja.

Zašto su toplotne pumpe dobra kombinacija uz podno grejanje

Upravo zbog načina na koji proizvode toplotnu energiju, toplotne pumpe su kompatibilne sa sistemima podnog grejanja. Naravno, toplotna pumpa prostor može da greje na mnogo načina. Jedan od njih je i grejanje uduvavanjem toplog vazduha. To je ujedno i najjednostavniji način, ali on ne obezbeđuje dovoljno ugodan boravak u prostoru.

Ugradnja radijatora nije najbolje rešenje. U poređenju sa podnim grejanjem, radijatori toplotu predaju preko manje površine koja mora da bude više temprature. Voda u radijatorima, da bi mogli da greju, treba da bude iznad 60 stepeni Celzijusa. Toplotne pumpe nisu idelano rešenje za postizanje ovako visokih temperatura, pa često sistem treba opremati dodatnim električnim grejačem, što značajno umanjuje energetsku efikasnost. Jedna odopcija je i ugradnja radijatora većih dimenzija, koji prostor mogu da zagrevaju nižim radnim temperturama. To nije ni estetski prihvatljivo, ni jeftino rešenje.

PROČITAJTE JOŠ: Koje su najbolje podne obloge uz podno grejanje

Kao idelana kombinacija sa toplotom pumpom se nameće sistem podnog grejanja. Vodeno podno grajnje radi na niskim temperaturama. Ono koristi vodu temprature ispod 40 stepeni Celzijusa, tako da toplotna pumpa može uvek da obezbedi adekvatnu temperaturu vode za funkcionisanje sistema. To je posebno značajno jer ne funkcionišu sve toplotne pumpe tako što crpe energiju iz podzemnih voda. To je zapavo jedno od skupljih rešenja.

Najpristupačnije su toplotne pumpe koje toplotnu nergiju preuzimaju iz okolnog vazduha. One mogu da funkcionišu i kada tempertura okolnog vazduha padne do 20-og podeoka ispod nule, ali nije realno očekivati da mogu da podignu teperturu vode do 60 ili 70 stepeni, koliko je potrebno radijatorima. Podno grejanje je stoga idealna kombinacija sa sistemom toplotnih pumpi.