Tema

Provetravanje stana je pola zdravlja

Redovno provetravanje stana sprečava nastanak buđi na zidovima, ali pravilno provetravanje je potrebno i kako bi vazduh u kući bio zdraviji, a rizik od prenosa virusa i nastanka ozbiljnijih bolesti bio neuporedivo manji

Vremena se manjaju. Danas svi, a naročito deca, neuporedivo više vremena provode u zatvorenom prostoru. Pre samo dvadeset godina situacija je bila radikalno drugačija. Ako već ove nove navike ne možemo da promenimo, onda hajde da učinimo sve da taj boravak u zatvorenom bude što zdraviji i prijatniji. Jedan od najefikasnijih načina da se kvalitet boravka u zatvorenom prostoru poboljša je da se vodi računa o kvalitetu vazduha. Utvrđeno je da vazduhom u kući cirkuliše 900 različitih vrsta štetnih čestica, biološkog materijala i gasova, uključujući spore plesni, ugljen dioksid i ugljen monoksid. Ugljen dioksid se oslobađa disanjem, dok za pojavu ugljen monoksida “krivci” mogu da budu sveće, cigarete, tamjan, ili u najopasnijem slučaju neispravni uređaju za grejanje ili pripremu hrane na gas. Ozbiljna istraživanja su pokazala da nekvalitetan vazduh u 57 odsto slučajeva može biti odgovoran za kardiovaskularne bolesti, 23 odsto za povećani rizik obolevanja od raka pluća, 12 odsto za astmu, a preostalih osam odsto povezano je sa drugim respiratornim problemima.

U velikim poslovniim zgradama o kvalitetu vazduha se brine centralizovani sistem kliatizacije, ali u stanovima i manjim poslovnim objektima moramo sami o tome da vodimo računa. Posebno je to značajno kod novijih objekata sa kvalitetnom aluminijumskom ili PVC stolarijom, o čemu smo već pisali. Savremeni prozori su projektovani tako da sobu zatvaraju hermetički, sve u cilju što manje potrošnje energije za grejanje i klimatizaciju. Stariji drveni prozori nisu tako kvalitetno zaptivali, tako da su stanovi na neki način konstantno bili provetreni. Ako ste ugradili nove prozore, sigurno ćete morati da promenite neke navike vezano za provetravanje.

Mnogo više od estetskog problema. Pojava buđi na zidovima ukazuje na visok nivo vlage u vazduhu i veoma loš kvalitet vazduha generalno

Boravak ljudi u stanu povećava vlažnost vazduha, bilo to kuvanje, tuširanje, pa i disanje i znojenje. Povećanje vlage u vazduhu na kraju obično dovodi do pojave plesni na zidovimama jer se na njima na pojedinim mestima ta vlaga kondenzuje, pa se tu formira plodna podloga za razvoj mikroorganizama. Dakle, pored izbacivanja štetnih gasova, čestica i virusa, provetravanje je neophodno i kako bi se iz vazduha eliminisao višak vlage.

Kako pravilo pravilno provetravati stan? Zavisi od više faktora. Kada se ne greje, provetravanje se najefikasnije vrši konstantnim otvaranjem prozora “na kip”, tako da vazduh može neprestano da cirkuliše, ali da nije velika promaja, što zbog zdravlja vaših leđa, što zbog toga da se ne bi podizala prašina. Tokom grejne sezone način provetravanja potpuno treba promeniti, jer tada je provetravanje otvaranjem prozora “na kip” veoma neefikasno jer prosotrije ne mogu da se adekvatno zagreju, a to podiže troškove grejanja. Tokom zimskih meseci svi prozori treba da budu zatvoreni, jer tako će troškovi grajanja biti najniži. A provetravanje se vrši povremenim potpunim otvaranjem prozora. Idealno je izvršiti takozvano poprečno provetravanje. To znači da su potpuno otvorena dva prozora na suprotnim zidovima. Na taj način za oko tri minuta kompletan vazduh u sobi biva promenjen, a da pritom nije došlo do hlađenja zidova i krupnijeg nameštaja. Na taj način se po zatvranju prozora temperatura vazduha u stanu vrlo brzo vraća u normalu, uz minimalne gubitke na troškovima za grejanje. Takvo provetravanje je, zavisno od broja ukućana i kvadrature, potrebno izvršiti tri do pet puta na dan. Obavezno pred spavanje i ujutru po buđenju.

Pročitajte još:

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Kako eliminisati neprijatne mirise iz sudopere

Očistite i dezinfikujte klima uređaj za nekoliko minuta