Tema

Beli cement – Da li mu je estetika jedina vrlina?

Koje su karakteristike belog cementa? Šta su prednosti belog cementa u odnosu na standardni? Da li je cena belog cementa jedini nedostatak u odnosu na standardni cement? Zbog čega je beli cement zahtevniji tokom procesa rada?

Beli cement se svakako ne nalazi na listi najpopularnijih građevinskih materijala, a može slobodno da se kaže – nepravedno. U pitanju je specijalna vrsta cementa koji zahvaljujući promenama u procesu proizvodnje daje finalnoj betonskoj konstrukciji specifičnu belu boju.

PROČITAJTE JOŠ:

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Da li je razrešena misterija trajnosti rimskog betona

Na karakterističnu sivu boju standardnog cementa utiču elementi kao što su gvožđe, hrom i mangan. Da bi bio proizveden beli cement, ove elemente je u proizvodnji potrebno svesti na minimum. Koriste se druge sirovine u proizvodnji, ali i drugi energenti za postizanje potrebnih temperatura tokom prerade, kako bi se smanjila pojava oksidacije.

Sve to utiče da cena belog cementa bude viša od cene standardnog cementa. Viša cena od standardnog cementa je sasvim sigurno razlog njegove manje popularnosti. Tome da se on manje primenjuje sasvim sigurno je doprinela i činjenica da se danas na tržištu nalazi veliki broj proizvoda koji omogućavaju kvalitetno i trajno bojenje svih površina u belu boju.

Prednosti belog cementa su brojne

Pritom treba istaći da u svim karakteristikama beli cement nimalo ne zaostaje za standardnim, a u pojedinim čak i prednjači. Ima visoku otpornost na mraz i vlagu, a objekti i proizvodi izrađeni od njega mogu da podnose veoma niske temprature kao i veliki broj ciklusa zamrzavanja i odmrzavanja. Jedna od značajnih osobina je i brže očvršćavanje, što doprinosi ubrzanju radova.

Iako svim svojim karakteristikama beli cement ispunjava sve uslove da se koristi u svim oblastima građevinarstva, pa i za izradu nosećih konstrukcija, zbog više cene on se koristi samo kada njegova dekrativna svojstva mogu da dođu do izražaja.

Od belog cementa se izrađuju stepeništa, zidovi, ograde, delovi ili prefabrikovne komponente fasada, a veoma je zahvalan za izlivanje saksija, žardinjera, fontana i svih drugih ukrasnih betonskih predmeta. Posebno je zahvalan za izradu betonskih komponenti čije naknadno farbanje u belu boju ne bi dalo zadovoljavajući kvalitet, pomenimo na primer stepeništa.

A šta su nedostaci belog cementa?

Ipak, beli cement, pored više cene, ima još neke nedostatke. Jedan je i činjenica da je zahtevniji u samom pocesu rada i zahteva dodatno iskustvo. Svi alati koji se koriste u radu moraju biti potpuno čisti, potpuno očišćeni od tragova zemlje ili korozije. Isto važi i za oplate i kalupe koji služe za izlivanje.

Zbog mnogo faktora koji mogu da utiču na boju, prilikom većih radova potrebno je da sav cement bude iz iste fabrike, poželjno čak iz iste serije. Druga vrsta belog cementa lako može da utiče na krajnju boju koja može da odstupi, pa da finalni prizvod nema istu nijansu u svim delovima.

Takođe je od velikog značaja da se tokom izlivanja jedne sekcije pored upotrebe iste vrste cementa veoma pazi na kvalitet smeše sa drugim agregatima (šljinak, pesak) i vodom. Svaka odstupanja u procentima udela cementa, šljunka, peska i vode može da utiče na boju i teksturu betona, a pri radu sa belim cementom obično je akcenat na estetici.

I na kraju, pomenimo i to da je jedna prednost belog cementa to da je veoma pogodan za toniranje u druge nijanse. Zbog odsustva karakteristične sive boje koju ima klasični cemet, dodavanjem pigmenata mogu da se dobiju daleko lepše tonirane betonske konstrkcije.

Foto. Freepik