Tema

Kako pripremiti kotao na pelet za “letnji san”

Posle nekoliko meseci intenzivne upotrebe kotao na pelet po gašenju mora adekvatno da se pripremi za mesece mirovanja. Detaljno čišćenje kotla na pelet je neophodno kako ne bi došlo do nakupljanja vlage i pojave korozije

Grejanje na pelet je svakako najkomforniji način grejanja na čvrsto gorivo. Da je tako, može da posvedoči veliki broj zadovoljnih korisnika koji su kotlove na drva u svojim sistemima centralnog grejanja zamenili kotlovima na pelet. Ali, da bi sistem funkcionisao besprekorno, pored upotrebe kvalitetnog peleta, veoma je važno i redovno održavanje sistema. Jedna od veoma važnih radnji po “zdravlje” kotla na pelet je i njegova priprema za letnju pauzu i mesece mirovanja. Isključiti kotao i samo očistiti gorionik od pepela nije dovoljno. Potrebno je detaljnije čišćenje kako bi se otklonile naslage gareži. Većina kotlova se nalazi u podrumskim prostorijama gde ima vlage, a kako su pepeo i naslage gareži higroskopni, odnosno apsorbuju vlagu, stvaraju se pogodni uslovi za nastanak korozije. Pored toga, u pepelu može, zavisno od kvaliteta korišćenog peleta, da bude supstanci koje u kombinaciji sa vlagom mogu agresivno da deluju. Zato je veoma važno kotao na pelet detaljno očistiti po završetku grejne sezone, a nikako ostavljati taj posao za početak sledeće grejne sezone.

Izmenjivač toplote sa oprugama za čišćenje naslaga nečistoća

Kod većine savremenijih kotlova na pelet unutar cevi izmenjivača toplote se nalaze posebne opruge. Povlačenjem poluge, one se pomeraju i skidaju naslage gareži, kako bi prenos toplote bio efikasniji. Kod nekih kotlova je to pomeranje opruga i čišćenje izmenjivača malo komplikovanije, a svaki proizvođač uz kotao dostavlja detaljna uputstva kako se ta radnja obavlja. Poželjno je, ne i obavezno, da se na kraju svake sezone uradi godišnje čišćenje kotla, jer posle dve tri godine će se na unutrašnjosti tih cevi stvoriti tanak sloj gareži koji povlačenjem poluge ne može da se skine. Taj sloj deluje kao izolator, pa se smanjuje prenos toplote na vodu u kotlu, a time se povećava i potrošnja peleta. Taj posao godišnjeg čišćenja nije preterano komplikovan. Savet je da prve godine svakako dođe ovlašćeni serviser i očisti kotao, pa će svako sam moći da proceni da li je to nešto što on može i želi da radi. Samo treba zapisati koja je procedura i šta se kojim redosledom radi konkretno na vašem kotlu. Neko će to svake godina sam uraditi, dok veliki broj korisnika će radije platiti serviseru.

Važno je napomenuti, čišćenje gorionika pepeljare, kao i svih ostalih posuda sa pepelom na kraju sezone mora da bude detaljnije nego tokom sezone. Tokom grejne sezone pepeo je dovoljno očistiti samo ovlaš, ne mora svaki ćošak da bude očišćen, jer i tako se posle čišćenja kotao opet uključuje, pa dolazi do stvaranja novog pepela. Na kraju sezone gorionik i sve spremnike za pepeo treba detaljno očistiti kako se ne bi stvarale naslage koje će tokom godine da povuku vlagu iz vazduha i da dovedu do nastanka korozije. Zato je za to čišćenje pred “letnji san” kotla dobro upotrebiti usisivač za pepeo ukoliko ga imate. Može da posluži i običan stari kućni usisivač, ali samo ukoliko imate papirne filter vreće za jednokratnu upotrebu, koje potom mogu da se bace.

Usisivač za pepeo – koristan, ali ne i neophodan

Jedna od prednosti peleta je i to što se dimnjak znatno manje prlja. Kada je dobro sagorevanje, kada nema kondenzacije, sa dimnjakom obično nema problema. Dovoljno je da se dimovodne cevi do dimnjaka očiste na kraju sezone. Čišćenje dimovodnih cebi od kotla na pelet do dimnjaka je veoma jednostavna procedura. Dimovodne cevi su spojene tako što su navučene jedna na drugu. Dovoljno je gumenim čekićem lagano razdvojiti dimovodnu cev koja izlazi iz kotla i proveriti da li se na unutrašnjim zidovima nakpljene nečistoće. Ako jesu, ukonite ih sajlom sa četkom odgovarajućih dimenzija. Prilikom demontaže, čišćenja i montaže dimovodnih cevi, pazite da ne oštetite dihtunge, a po potrebi možete i da ih zamenite. Veoma važno – neočišćene dimovodne cevi mogu da smanje efikasnost kotla na pelet i za 30 odsto!

I na kraju još jednom napominjemo – koliko će kotao biti zaprljan na kraju sezone i koliko će biti pouzdan u radu i ekonomičan, najviše zavisi od kvaliteta peleta. Sa nekvalitetnim peletom se početna ušteda na kraju sezone obično ne isplati.

Pročitajte još:

Sve o grejanju na pelet

Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati

Pravilno održavanje kotla na pelet

Pravilno odzračivanje radijatora