Tema

Sistemske ploče kod podnog grejanja – Zašto su važne

Kakve sve vrste sistemskih ploča za ugradnju podnog grejanja postoje? Zbog čega su sistemske ploče praktične i kako olakšavaju ugradnju podnog grejanja? Od kog materijala se izrađuju sistemske ploče? Sve o rešenjima koja omogućavaju minimalno podizanje nivoa poda posle ugradnje podnog grejanja

Podno grejanje ugrubo može da se podeli na električno i vodeno. Električno funkcioniše tako što se u pod ugrađuje panel sa integrisanim električnim grejačima. S druge strane, kod vodenog podnog grejanja toplota se dovodi cevima kroz koje protiče zagrejana voda. Postavljanje cevi se najlakše vrši upravo uz pomoć sistemskih ploča.

PROČITAJTE JOŠ:

Koliko struje troši električno podno grejanje

Zašto su toplotna pumpa i podno grejanje dobitna kombinacija

Sistemske ploče su zapravo paneli sa ispupčenjima u vidu čepova, koji podsećaju na sisteme Lego kockica, a na sličan način i funkcionišu. Naime, kada se postave sistemske ploče, čepovi služe kao svojevrsni distanceri koji omogučavaju pravilno fiksiranje cevi.

Kako sistemske ploče olakšavaju ugadnju podnog grejanja

Kako bi podno grejanje dobro funkconisalo, a što sve zavisi od tipa objekta, izolacije i vrste podloge, potrebno je da cevi budu postavljene na pravilnim razmacima. Sistemske ploče upravo to omogućavaju. Cevi podnog grejanja se mnogo lakše fiksiraju i savijaju oko čepova, tako da je podno grejanje postavljeno preciznije i brže.

Sistemske ploče od ekspandiranog polistirena, odnosno stiropora

Kod polagaja cevi bez sistemskih ploča cevi je teško pozicionirati da stoje na željenom razmaku. Naravno, nije neizvodljivo, ali je komplikovanije. Takođe, sistemske ploče i čepovi na njima omogućavaju fiksiranje cevi “na klik”, tako da ne dolazi do njihovog podizanja sa poda, pa ne postoji bojazan da cev na kraju izviri, po izlivanju košuljice odnosno estriha.

Takođe, kada se cevi ubace u sistemsku ploče, čepovi imaju visinu par milimetara veću od cevi, što predstavlja dodatnu zaštitu za same cevi, pogotvo u situacijama kada se, zbog težnje da se što manje podiže nivo poda, postavlja tanji estrih, odnosno košuljica.

PROČITAJTE JOŠ:

Koje su najbolje podne obloge uz podno grejanje

Podno ili zidno grejanje – Prednosti, nedostaci i razlike dva rešenja

Sistemske ploče se izrađuju od raznih materijala. Na tržištu su najčešći proizvodi od ekspandiranog polistirena, odnosno stiropora. U pitanju je stiropor veće gustine, kako bi mogao da trpi opterećenje posle ugradnje u podnu konstrukciju. Ovakve ploče su vakuumski obložene folijom koja štiti od vlage.

Pored ostalih karakteristika, stiropor se koristi zato što je odličan termički izolator, tako da usmerava toplotu nagore, ka prostoriji koja treba da se greje, čime se dodatno smanjuju gubici inače veoma efikasnog podnog grejanja.

Gipsane sistemske ploče za minimalno podizanje nivoa poda

Pored stiropora, sistemske ploče mogu da se izrađuju i od plastike, odnosno tvrde polistirenske folije. Jedno od veoma interesantnih rešenja na tržištu, dostupno i kod nas, su sistemske ploče od gipsanih vlakana koje se koriste na pozicijama gde je potrebna što manja debljina ugrađenog sistema podnog grejanja.

Tanke gipsane sistemske ploče za uštedu prostora

Ove sistemske ploče su debljne svega oko 20 milimetara, pa su kao takve idealan izbor kod naknadne ugradnje. Naime, moguće ih je postaviti preko postojeće podne obloge, kao što su na primer beton, keramičke pločice i slično. Preko ovih gipsanih ploča se mogu direktno polagati keramičke pločice, čime se nivo poda minimalno podiže.

Takođe, moguće je preko ploča i postavljenih cevi izliti tank ravnajući sloj, preko kog potom mogu da se postavljaju druge vrste podnih obloga prilagođenih za sisteme podnog grejanja, poput parketa, laminata, itisona…