Tema

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Kojim decking podnim oblogama je potrebno održavanje, a kojima ne? Koliko puta godišnje je potrebno tretirati decking podne obloge? Kojim sredstvima se vrši zaštita dekinga? Kako se drvo priprema za zaštitu

Prvi dani proleća i kasna jesen su idelani za zaštitu vanjskih drvenih površina. Ovaj put posebnu pažnju posvećujemo deking podnim oblogama, koje su poslednjih godina i kod nas postale veoma popularne. U osnovi postoje dve vrste deking podnih obloga – puno drvo i WPC deking, o čemu smo pisali. Ukoliko ste se oredelili za prirodno drvo, dobili ste nešto lepše podne obloge, ali one zahtevaju održavanje za razliku od WPC dekinga koji je na bazi mešavine drveta i plastičnih masa.

Zavisno od tipa drveta i njegove izloženosti atmosferskim uticajima, tretman drveta je potreban jednom do dva puta godišnje. Deking koji se nalazi na otvorenom prostoru, na primer oko bazena, pa je konstantno izložen delovanju sunca i vode, potrebno je tretirati dva puta godišnje. S druge strane, deking podne obolge koje se nalaze na nekoj terasi koja je pokrivena i zaštićena od atmosferskih uticaja i sunca, biće dovoljno premazivanje jednom godišnje pa i ređe. Stanje drvenih obloga možete i sami da procenite, jer već na oko je jasno da je drvetu potrebna impregnacija. Posle nekog vremena ono gubi “svežinu”, jarka smeđa nijansa bledi, a mogu da se pojave i sitne pukotine. Tretiranjem drveta uljima koja su za to namenjena nećete samo poboljšati njegov izgled, već će drvo biti zaštićenije i od dejstva sunca, biće otpornije na vodu, pa će samom tim pod duže da traje.

Najefikasnije je pranje pod pritiskom. Ako nemate aparat, četka i voda će sasvim dobro da posluže

Pre premazivanja drveta neophodno je prvo njegovo detaljno čišćenje. To je moguće obaviti na više načina. Najefikasniji je čišćenje peračem sa vodom pod pritiskom. Naravno, ako nemate ovakav uređaj, nije kraj sveta. Sasvim dobro će da posluži obično crevo, voda i plastična četka. Idelano bi bilo da imate četku na koju se montira crevo sa vodom. Četkajte niz lamele dekinga, jer će se na taj način najefikasnije ukloniti nečistoće iz orebrene površine drveta. U ponudi mnogih farbara se nalaze i sredstva za čišćenje i uklanjanje sivih fleka sa drveta, ali su prilično skupa, tako da ih koristite samo ako klasično pranje i čišćenje ne pomaže.

Isušeno drvo vrlo brzo upija ulje. U tom slučaju potrebna su dva prolaza

Posle pranja je potrebno sačekati da se drvo dobro osuši, kako bi mogla da se nanosi zaštita. Deking je najbolje premazivati za to namenjenim uljima, koja mogu da se nabave u svakoj farbari. Proizvoda ima mnogo, a savet iskusnih majstora je odabir neke “zlatne sredine” kada je kvalitet u pitanju, uz preporuku da ulje sadrži neku vrstu UV zaštite. Pročitajte uptstvo pre nanošenja ulja, jer svaki proizvođač ima neke svoje specifične preporuke kojih se treba pridržavati. Ulje će se najbolje naneti četkom. Dvadesetak minuta po nanošenju proverite da li postoje mesta na kojima drvo nije upilo ulje i u tom slučaju ga obrišite krpom, kako na tom mestu ne bi ostala fleka.

Kao što ne postoji univerzalni recept koliko puta godišnje je potrebno tretirati drvo, jer zavisi od mnogo faktora, tako ne postoji ni univerzalno pravilo da li ulje u jednom tretmanu treba naneti jednom ili dva puta. Ukoliko je drvo brzo upilo ulje, moguće da je potreban još jedan nanos ulja, a ako je tako, to treba raditi posle 24 sata od prvog premazivanja. Po konačnom završetku premazivanja potrebno je sačekati par dana da se drvo dobro osuši, a u tom periodu treba izbegavati intenzivnu upotrebu, kao i izlaganje dekinga većim opterećenjima.

Dobro održavan deking odlično podnosi sunce i vlagu

Ulje je idealna zaštita drvenih površina, jer ne ostavlja sloj na površini drveta, kao što je slučaj sa lakovima, tako da nema šta da se ljušti, ne mogu da se prave mehurići usled vlage i slično… Ulje prodire duboko u strukturu drveta, tako da ga impregnira i štiti. Takođe, ako vam je ostalo još ulja, možete da ga iskoristite za drveni baštenski nameštaj, drvene žardinjere. Sve vanjske drvene površine koje prethodno nisu tretirane lakom ili lazurnim premazima, će posle nanošenja ulja da sinu, a biće i zaštićenije od propadanja.

Pročitajte još:

Parket ili laminat, rešite veliku dilemu

Deking podne obloge – Vrste, prednosti i mane

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Teraco pod – Sve što se želeli da znate