Tema

Pet najčešćih zabluda o podnom grejanju

Da li je cena ugradnje podnog grejanja viša od cene ugradnje radijatora? Da li je podno grejanje štetno po zdravlje? Da li uz podno grejanje moogu da se ugrađuju samo keramičke pločice? Da li podno grejanje radi samo na struju?

Podno grejanje iz godine u godinu postaje sve popularnije. Prednosti ugradnje podnog grejanja su očigledne. Ovakav sistem razvoda grejanja umnogome poboljšava komoditet, redukuje troškove grejanja, a i estetski je veoma praktično rešenje, jer nema klasičnih radijatora, što osobađa dodatni prostor u stanu. Sada ispod prozora može da se nađe i neka praktična komoda. Ipak, česte su zablude zbog kojih mnogi u startu podno grejanje izbacuju iz razmatranja i opredljuju se za radijatore. U nastavku je pet najčešćih predrasuda, zbog kojih mnogi odustaju od ugradnje podnog grejanja.

Podno grejanje je skuplje od radijatora

Činjenica je da će ugradnja podnog grejanja po jednom kvadratnom metru biti skuplja nego ugradnja radijatora, ali to je investicija u koju se ulaže jednom u nekoliko decenija,  tako da je ta razlika zanemarljiva. Sistem podnog grejanja će tokom godina ostvarivati uštede u poređenju sa identičnim objektom sa radijatorskim grejanjem, tako da će se tokom radnog veka ta razlika u početnom ulaganju višestruko isplatiti.

PROČITAJTE JOŠ: Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Ugradnja podnog grejnja može da bude nerentabilna samo ukoliko se grejanje ugrađuje u već useljiv ubjekat. Ukoliko su podovi u dobrom stanju, ne isplati se njihovo podizanje i ugradnja novih podova kako bi se postavilo podno grejanje. U tim situacijama su radijatori rentabilnija opcija. Ukoliko je u pitanju nov objekat, gde podovi tek treba da se postavljaju, ili je u pitanju renoviranje kod kojeg će se stari podovi svakako uklanjati, podno grejanje je bolje rešenje.

Podno grejanje može da radi samo uz keramičke pločice

Pločice su dobar provodnik toplote, pa je česta zabluda da u celom stanu moraju da se postave keramičke pločice kako bi moglo da se ugradi podno grejanje. Takođe, česta je zabluda da parket ne može da se postavi u kombinaciji sa podnim grejanjem, jer je drvo dobar izolator, pa će toplota da ostane “zarobljena” ispod parketa. To nikako nije tačno, preko podnog grejanja mogu da se postavljaju i pločice, kamen, parket, laminat, čak i linoleum i vinil.

PROČITAJTE JOŠ: Koje su najbolje podne obloge uz podno grejanje

Važno je samo kupiti proizvode sa deklaracijom i jasnom oznakom da su pogodni za ugradnju u kombinaciji sa podnim grejanjem. Primera radi, parketi namenjeni za podno grejanje su obično troslojni parketi izrađeni od dobro isušenog drveta, kako ne bi došlo do rasušivanja i pucanja.

Podno grejanje je štetno po zdravlje

To je svakako jedan od najčešćih mitova kada je podno grejanje u pitanju, a najčešće može da se čuje da podno grejanje izaziva problem proširenih vena. Da to nije tačno porvrdile su mnoge studije, a ne postoji nijedno naučno istraživanje koje bi ovu tvrdnju potkrepilo. Podno grejanje funkcioniše na temperaturama ispod telesne temperature čoveka, tako da tako nešto nije ni logično.

Još jedan od mitova je i taj da zbog podnog grejanja mogu da pate ljudi skloni alergijama, što je takođe neistina. Štaviše, radijatori su mnogo veći izazivači alergjskih reakcija. Naime, radijatorsko grajanje radi sa visokim temperaturama, iznad 60 stepeni Celzijusa. Velika razlika u temperaturi grejnog tela, odnosno radijatora, i vazduha u prostoriji, stvara burna vazdušna strujanja. Vreo radijator kreira snažano vertikalno vazdušno strujanje koje podiže prašinu i druge alergene. Možda ste primetili da tokom zime prašina mora češćedase briše.
Podno grejanje toplotu predaje preko mnogo veće  površine, odnosno preko celog poda, tako da je potrebna niža tempratura, a time je kretanje vazduha i alergena neuporedivo manje.

Podno grejanje radi samo na struju

Ovo možda nije toliko rasprostranjen mit, ali činjeniaca je da mnogi smatraju da podno grejanje može da radi samo na struju, što itekako može mnoge da odbije. Naravno, posledica toga bi bila potrošnja električne energije tokom skuplje tarife za računanje utroška električne energije. Ipak, nije tako – podno grejanje može da bude električno ili vodeno.

PROČITAJTE JOŠ: Koliko struje troši električno podno grejanje

Kod vodenog podnog grejanja ista je situacija kaoi sa radijatorima – vi birate energent koji koristite za zagrevanje vode, a to može da bude gas, pelet… Jedna od veoma interesantnih opcija je i kobinacija podnog grejanja sa toplotnom pumpom.

Podno grejanje je “slabo” i sporo zagreva prostoriju

Istina je da će moćan kalolifer ili grejalica mnogo brže da zagreju sobu od podnog grejaja, ali komfor ova dva načina grejanja je može da se uporedi. Onog trenutka kada se grejalica ugasi, u sobi će da bude hladno, a i dok radi u prostoriji nije baš prijatno za boravak. S druge strane, podno grejanje postiže mnogo stabilniju temperaturu u sobi, jer se određena količina toplotne energije akumulira u podovima, tako da je u sobi prosečna temperatura mnogo ujednačenija i konstantnija. U tom pogledu, podno grejanje pruža bolji komoditet i od radijatora.

PROČITAJTE JOŠ: Toplotne pumpe za grejanje – Prednosti i mane

Mnogi smatraju da je podnom grejanju potrebno više vremena da se po jutarnjem uključivanju “probudi” i zagreje prostor. Možda samo prilikom prvog paljenja u sezoni, ali tokom noći u podovima ostaje akumulirana dovoljna količina toplotne energije za brzo podizanje temperature u prostorijama koje se greju.