Tema

Aluminijumski profili za prozore i vrata – Kada je ušteda energije prioritet

Na koji način aluminijumski profili za prozore i vrata obezbeđuju visoku energetsku efikasnost? Koja serija profila iz ponude kompanije Alumil je pogodna za pasivne objekte i zbog čega? Kakve su karakteristike aluminijumskih profila po pitanju zvučne izolacije?

Od savremenog prozora se mnogo očekuje, a svakako najviše na listi prioriteta se nalazi energetska efikasnost, odnosno sposobnost stolarije da što je više moguće smanji utrošak energije za grejanje i klimatizaciju. Poznato je da su, kada je energetska efikasnost u pitanju, aluminijumski profili za prozore i vrata jedno od najboljih rešenja.

U razgovoru sa stručnjacima kompanije Alumil saznajemo više o ovoj temi.

Kako aluminijum postaje toplotni izolator

U samoj konstrukciji aluminijumskog prozora postoje tehnička rešenja koja naizgled hladnom metalu daju visok nivo energetske efikasnosti. U sklopu samog aluminijumskog profila od kojeg je izrađen prozorski ram, ali i prozorski štokovi, nalazi se termoprekid koji razdvaja spoljašnju i unutrašnju stranu prozora, a izrađen je od poliamida ojačanog staklenim vlaknima koje mu daju čvrstinu.Tehnologija termoprekida u okviru aluminijumskog prozora pomaže u regulisanju temperature unutrašnjeg prostora, održavajući ga toplim zimi i hladnim leti.

PROČITAJTE JOŠ:

Aluminijumski prozori – pametan izbor za vaš dom

Alumil savetuje – kako odabrati idealan prozor

Pored toga, unutar profila, po celom obodu prozorskog krila na delu gde se ugrađuje staklopaket, postoje specijalne komponente koje smanjuju linijski gubitak toplote. Naravno, podrazumevaju se i sve propisane dihtung gume.

Prikaz termoprekida (narandžasta boja) na preseku profila sistema SUPREME S700

Debljina, vrsta, kao i broj stakala u staklopaketu se precizno proračunava i definiše u skladu sa klimatskim podnebljem gde će prozor biti ugrađen. Na tržištu danas postoji veoma širok izbor stakala, čime je omogućeno postizanje potrebnih izolacionih performansi, već i sa dvoslojnim staklima.

Aluminijum kao energetski efikasno rešenje i za pasivne kuće

Da aluminijumski sistemi za prozore mogu da imaju adekvatnu energetsku efikasnost potvrđuje i to što oni mogu da zadovolje standarde koji se zahtevaju za gradnju pasivnih kuća. Pasivne kuće su objekti koji se svrstavaju u energetski razred A, a za tu namenu, ukoliko su u pitanju klasični okretno-nagibni prozori, Alumil specificira serije S91 i S77, koje zahvaljujući dubinama profila omogućavaju ugradnju širokih staklopaketa do 81 mm.

Oba sistema sertifikovana su od strane Instituta za pasivne kuce IFT Rosenheim. Naravno, važno je da se istakne da pasivnu kuću, pored prozora, čine i brojni drugi elementi objekta, kao što su izolacija fasade, krova ili podzemnih elemenata.

Energetska efikasnost, ali i visoki estetski kriterijumi

Legure aluminijuma su od prirodnih materijala, a aluminijumski profili se izrađuju sa velikim procentom recikliranog aluminijuma. Komponente krila ili štoka su izuzetno formabilne, pa je kombinacijom ovih elemenata, uz primenu adekvatnih dihtung guma i opreme u vidu okova, moguće postići veliki stepen energetske efikasnosti. Posebno kada se radi o konstruktivnom sklopu prozora, kliznih sistema, vrata ili zid-zavesa.

Termički izolovan sistem SUPREME S77 pogodan i za pasivne kuće

Zahvaljujući dostupnosti tehnološki veoma razvijenih stakala, aluminijumski prozori postižu veoma dobre koeficijente prolaska toplote uz neosporno izraženu minimalističku estetiku.

Čvrstina je prednost aluminijuma u odnosu na druge materijale

Aluminijum, zahvaljujući svojoj čvrstini, ima mnoge prednosti u odnosu na druge materijale. Primera radi, panoramsko zastakljivanje i klizni sistemi nezamenljiva su komponenta moderne arhitekture kako u stambenim tako i u poslovnim zgradama. Aluminijum je u ovom pogledu pravi izbor za savremena arhitektonska rešenja koja predviđaju velike staklene površine. Ova rešenja se odlikuju ravnim i jednostavnim linijama i visokim nivoom izolacije.

Alumil poseduje veoma širok asortiman profila za ovaj tip zastakljivanja, a koje odgovara i tehnički najzahtevnijim arhitektonskim izazovima uz maksimalno korišćenje staklenih površina u dizajnu elemenata stolarije.

Aluminijum je zbog svoje čvrstine nezamenljiv kada je potrebno zastakliti velike površine

Kada su veće dimenzije zastakljenih površina u pitanju, aluminijum je praktično nezamenljiv. Treba imati u vidu da su dimenzije otvora često veće od 2,2 metra širine i sa visinama preko tri metra. Zbog toga prozorska krila sa staklima imaju veliku težinu i potrebni su profili koji prihvataju to opterećenje. Takođe, neophodan je i odgovarajući prozorski mehanizam. Odgovor na sve ove zahtve najbolje daje aluminijum.

Aluminijumski profili za prozore i zvučna izolacija

Aluminijum kao metal je u velikoj meri reflektivan i na taj način omogućava odbijanje zvuka iz spoljnog prostora. Primera radi, zvučne barijere pored auto-puteva ili u zonama jakog saobraćaja se prave od aluminijumskih panela i različitih vrsta ispuna.

Kada govorimo o stolariji, slično kao u situaciji sa prenosom temperature, komponente profila krila i štoka poseduju elemente koji sprečavaju prenos zvuka. Staklopaketi, zahvaljujući punjenju inertnim gasovima takođe imaju takav sastav da se zvučne vibracije usporavaju, a time prekida i prenos buke.  

Tip stakala i profila određuje se na osnovu posebnih proračuna za zvuk, prema decibelaži koja je propisana kako za namenu pojedinog objekta tako i za zonu gradnje.