Moguće rešenje za plastični otpad – Blokovi od reciklirane plastike
Kompanija ByFusion kreirala je jedno od mogućih rešenja za nagomilavanje plastičnog otpada – građevinski blok ByBlock napravljen reciklažom plastičnog otpada
PROČITAJTE JOŠ: Prva stambena zgrada iz 3D štampača
Kada je otkrivena plastika, prednosti ovog materijla su bile očigledne, ali niko nije mogao ni izbliza da predvidi da ćemo se već posle nekoliko decenija masove primene ovog materijala suočavati sa velikim problemom – plastičnim otpadom.
Popularnost plastike kao materijala je tako velika, da danas ne postoji tačka na planeti gde ovaj materijal nije stigao u vidu otpada. Plastikom je zagađeno zemljište, vodotokovi, ali i svi okeani.
Kalifornijska kompanija ByFusion nudi jedno od mogućih rešenja – recikliranje plastičnog otpada i proizvodnja građevinskih blokova. Na ovaj način, ako bi projekat zaživeo, velika količina plastičnog otpada bi mogla da se prerađuje i da nalazi svoju novu praktičnu primenu, umesto da na kraju uvidu plastičnoh otpada zagađuje zemljište ili da u vidu mikroplastike završava u okeanima.
Proces poroizvodnje ByBock-a je maksimalno pojednostavljen. Plastični otpad se sakuplja, usitnjava, da bi se potom vodenom parom zagrevao kako bi mogao da se u kalupima oblikuje u blokove željenih dimenzija.
ByBlock se trenutno proizvodi u dimezijama 40x20x20 centimetara i ima masu od 10 kg, što je veoma slično standardnim građevinskim blokovima.
Svaki blok ima dva otvora kroz koje se provlače čelične šipke koje služe za učvršćivanje ozidanog zida, a čeona i donja površina imaju udubljenje i ispupčenje. Ono služi za precizno postavljanje blokova jedan na drugi i njihovo fiksiranje, slično kao i kod Lego kockica.
ByBlock može da se koristi za izgradnju pregradnih zidova, ograda, potpornih zidova, ali i za mnoge druge kretaivne namene, kao što je pravljenje nameštaja. Ovi blokovi imaju izuzatne mehaničke karakteristike, tako da je praktično nemoguće da dođe do pucanja, ne krune se i otporni u na vlagu. Takođe, za zidanje nije potreban vezivni materijal.
Ipak, za sada proizvođač ne napominje neke druge aspekte važne kada je građevinarsvo u pitanju, kao što je na primer protivpožarna sigurnost. Takođe, pitanje je koliko su ovakvi blokovi pogodni za stambene objekte, s obzirom da se ne pominje problem paropropusnosti.
Ipak, ono što je sigurno je to da ByBlock ima veliki potencijal redukcije plastičnog otpada, jer dovoljno je reći – od jedne tone plastičnog otpada nastaje jedna toga građevinskih blokova.