Tema

Zvučna izolacija od buke iz stana iznad

Kako izolovati stan kako bi se sprečio prodor buke odozgo. Najefikasnije rešenje, kada je odnos cena kvalitet u pitanju, je ugradnja spuštenih plafona uz primenu kvalitetnih izolatora poput kamene vune. Zbog čega je važna upotreba akustičnih visilica i akustičnih membrana u kombinaciji sa mineralnom vunom  

Zaštita od buke u urbanim sredinama je jedan od najvećih izazova u građevinarstvu, a moderna rešenja u arhitekturi i savremeni materijali problem buke efikasno rešavaju.  Ali, šta možete da učinite u stuaciji kada iz stana iznad vas dopire više buke nego što bi vi želeli?
Iskusni izvođači radova i arhitekte će vam svi po pravilu reći da je najefikasniji način da se uradi zvučna izolacija poda u stanu iz kojeg dopire buka. To jeste tačno, ali često nije rešenje koje je izvodljivo, tako da jedino što vam preostaje je da izvedete zvučnu izolaciju sa vaše strane, odnosno da se uradi zvučna izolacija plafona.

PROČITAJTE JOŠ: Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Kada je u pitanju buka koja dopire iz stana iznad, ona se može podeliti u dve grupe – buka koja nastaje usled udara i buka koja nastaje zbog zvukova. Buka koja nastaje usled udara je buka koraka, ispadanja predmeta na pod, pomeranja nameštaja i ona se mnogo teže izoluje. Drugi izvor buke nastaje kao posledica govora, dečije galame, rada televizora, muzičkih uređaja… Od ovog izvora buke je lakše izolovati stan.

Spušteni plafoni kao optimalna zaštita od buke

Najefikasniji način da se prostorija izoluje od zvukova iz stana iznad je da se uradi i izolacija plafona i zidova, kako bi ne napravila zvučno izolovana kutija. Ipak to je relativno veliki i obiman zahvat koji ne samo da je skup, već za sobom povlači značajno smanjenje ukupne raspoložive kvadrature prostorije. U većini stanova gde inače prostora nedostaje, ovo nije dobro rešenje.
Kao kompromis se nameće ugradnja spuštenog plafona, uz ugradnju nekog zvučnoizolujućeg materijala, čime se postiže dobar kompromis uloženo – dobijeno. Takođe, ugradnja spuštenog plafona ostavlja mogućnost za sakrivanje kablova, instalcija, ugradnju dodatne rasvete…

Jedna od opcija je ugradnja klasičnog spuštenog plafona sa podkonstrukcijom i gipsanim pločama. Ono što je najznačajniji korak kod ove vrste spuštenog plafona je ugradnja akustčnih visilica. Visilice su metalne veze koje spušteni plafon drže pričvršćen za betonsku tavanicu. Ukoliko su u pitanju klasične metalne visilice, one će poput žica provoditi buku, pogotovo kada je u pitanju buka koja je posledica udara o pod iznad vašeg stana.

Akustične visilice imaju poseban zvučnoizolujući prekid, čime se prostiranje buke prekida, a ostvaruje se smanjenje prenosa buke od tri do šest decibela. Akutične visilice su posebno efikasne u prekidu prostiranja buke niže i srednje frekvencije, a to je upravo udarna buka, koja je veći problem.

Akustične visilice prekidaju prenos buke do prostora ispod spuštenog plafona

Kao odličan zvučno-izolujući materijal koji se ugrađuje kod rešenja sa spuštenim plafonima je kamena vuna. Postoje različiti proizvođači, kao i posebne table kamene vune veće gustine koje su posebno namenjene poboljšanju zvučne izolacije. Treba napomenuti da će se ugradnjom kamene vune, pored poboljšane zvučne izolacije, dobiti i bolja termoizolacija.

Veoma dobra dopuna u kombinaciji sa mineralnim vunama su i akustične membrane. Za razliku od  mineralne vine, ove membrane ne apsorbuju već reflektuju zvuk. Debljine su od 2,6 do 14 milimetara, tako da minimalno povećavaju debljinu zvučnoizolujućeg sloja, a mnogo doprinose ukupnom efektu zvučne izolacije.

Akustične ploče su efikasno i jednostavno rešenje

Pored ugradnje spuštenh plafona sa posebnom konstrukcijom, jedno od rešene je i postavljanje izolacionih akustičnih plafonskih ploča. Ovo rešenje je možda manje efikasno, mada u pitanju su nijanse, a nudi neke druge prednosti. U pitanju su zvučnoizolujuće ploče koje nude mnogi proizvođači građevinskog izolacionog materijala, a koje se lepe direkno na plafon.
Zahvaljujući tome nema potreba za postavljanjem nikakve kontrukcije, nema akustičnih visilica, sve je daleko brže i jednostavnije. Još jedna prednost je i to što ovakva metoda “krade” manje prostora od spuštenih plafona. Debljina je oko pet centimetara, pa je ovo rešenje dobro za manje prostore.

Akustične ploče su jednostavnije rešenje od spuštenih plafona

Napominjemo, spušteni plafoni sa debljim zvučnoizolujućim slojem su efikasnije rešenje, mada nije uvek neophodno rešenje. Svakako će stručno lice najbolje proceniti šta je optimalno rešenje za vaš prostor.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije