Tema

Metalni krovni pokrivači – Sve prednosti i mane

Koje su prednosti metalnih krovova, a šta su njihovi nedostaci. Da li je cena prednost metalnih krovova u odnosu na glineni crep? Koliko može da traje krov od metala? Koji krovni pokrivač ima veću masu, crep ili metal?

Kada je krovni pokrivač u pitanju, najčešći izbor većine je glineni crep. Ipak, danas je ponuda različitih metalnih krovnih pokrivača veoma bogata, a metalni krovni pokrivači imaju određene prednosti, pa ih ne treba isključiti kao jednu od opcija.

PROČITAJTE JOŠ:

Betonski crep – Da li mu je povoljnija cena jedini adut?

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Tegola – Prednosti i mane popularnog krovnog pokrivača

Kada je cena metalnih krovova u pitanju, recimo na samom početku da to verovatno neće biti značajan faktor prilikom odlučivanja. Naime, danas postoji širok spektar kada je kvalitet, odnosno cena glinenih crepova ili metalnih krovnih pokivača u pitanju. Ako se posmatra neki optimalni kvalitet obe vrste krovnog pokrivača, recimo da razlika u ceni nije značajna.

Pitanje je, ako cena nije adut metalnog krovnog pokrivača, zbog čega bi on uopšte bio uzet u razmatranje u poređenju sa proverenim i dokazano trajnim glinenim crepom.  Istina, sa glinennim crepom u principu ne može da se pogreši, ali to ne znači da je metalni krovni pokrivač pogrešan izbor.

Skromna masa je prednost metalnih krovova

Jedna od najvećih prednosti metalnog krovnog pokrivača u pređenju sa crepom je manja masa. Kvadratni metar limenog krovnog pokrivača ima masu od 4,5 kilograma. Kvadratni metar složenog crepa ima masu od 40 kilograma. Sasvim dovoljno za ilustraciju. Sto kvadratnih metara limenog krovnog pokrivača će imati masu od 450 kilograma, dok će ista površina pokrivana crepom krov opteretiti sa četiri i po tone.
Kod betonsko armirane gradnje i sa kvlitetnom krovnom konstrukcijom, ovo opterećenje nije veliko, ali kada je u pitanju pokrivanje starih ili montažnih objekata, masa krovnog pokrivača može da bude od značaja.

Jedan od razloga zbog čega se veliki broj ljudi opredeljuje za crep je estetika, odnosno težnja da se postigne klasičan izgled krova. Ni to ne mora da bude prepreka za metalne krovove, koji se danas izrađuju presovanim u dezenima koji se oblikom i bojom ne razlikuju od glinenog crepa.

Limeni krovni pokrivač može vizuelno da podseća na klasičan glineni crep

Poznato je da je glineni crep najtrajnije rešenje kada je krovni pokrivač u pitanju. Ipak, ni metalni korovni pokrivači nisu pogrešan izbor, naročito zavisno od izbora materijala. Metalni krovni pokrivači od bakra su praktično večiti, pogotovo koliko se kvalitetno postave. Aluminijum je takođe otporan na koroziju, ali pitanje je da li su ove dve opcije povoljnije od crepa.

Da li trajnost nedostatak metalnih krovnih pokrivača?

U ponudi većine proizvođača se nalaze krovni pokrivači od čeličnog lima. Iako je čelik podložan koroziji, treba istaći da je u pitanju pocinkovani čelik, koji je potom dodatno bojenjem zaštićen od korozije. Dovojno da proizvođači za ove krove pokrivače daju garanciju od 30 godina, dok im je životni vek u praksi znatno duži.

Dakle, trajnost metalnih krovova ne bi trebalo da predstavlja problem. Jedna od predrasuda je da limeni krovovi prozvode veću buku tokom padavina. To je tačno samo delimično. Naime akustika limenog krova jeste drugačija od masivnog glinenog crepa ili meke bitumenske šindre, ali to bi mogli da primetite samo ukoliko ste na krovu dok pada kiša. Čak i u potkrovlju, koje ima adekvatnu izolaciju, buka tokom padavina ne predstavlja veći problem u odnosu na crep.

Jedna od zabluda je i ta da metalni krov može da privuče udar groma. Sa naučne osnove to je apsolutno neutemeljeno. Naime, grom uvek udara na mesto koje je povezano sa tlom, gde zapravo taj elektricitet odlazi. Zato je čest slučaj da grom udara u drvo, jer je ono putem stabla i korenja povezano sa tlom. Limena krovna konstrukcija je od zemlje odvojena i od nje potpuno izolovana, tako da metalni krov ne predstavlja magnet za urade gromova.

U podnebljima u kojima su troškovi za klimatizaciju značajni, u ponudi brojnih proizvođača se nalaze limeni krovni pokrivači koji imaju reflektujuće premaze koji odbijaju sunčeve zrake, čime se smanjuje zagrevanje objekta, a time i utrošak energije za klimatizaciju.

Jedan od nedostataka limenih krovova u odnosu na glineni crep je to što je manje obučenih majstora koji ovakav tip krovova umeju da postavljanju kvalitetno. Veoma je važno da se limeni krov postavi kako treba da bi imao deklarisanu trajnost. Loše postavljen limeni krov može da bude manje otporan na udare vetra na primer. Takođe eventualne popravke limenih krovova su zahtevnije i takođe traže iskusnu i obučenu radnu snagu.

Foto: Interlock, Pexels