Aktuelno

Na mladima svet ostaje – 3D štampane strukture za eko klimatizaciju

Studentkinja Bartlett škole za arhitekturu (UCL), Rameshwari Jonnalagedda u svom završnom radu, istražuje potencijal dizajna inspirisanog prirodom u savremenim sistemima klimatizacije

Projekat TerraMound crpi inspiraciju iz termitnjaka i istražuje minimalne površinske geometrije kako bi razvila energetski efikasna rešenja za hlađenje, jer ovakvi oblici, poznati po visokom odnosu površine i zapremine, idealni su za optimizaciju razmene toplote.

PROČITAJTE JOŠ:

Usavršava se “pametni” beton – Detektuje pukotine, idealan za 3D štampanje

3D štampane kuće – Da li nova tehnologija još pati od dečijih bolesti

Istraživanje uključuje kreiranje 3D štampane keramičke strukture koja oponaša poroznu arhitekturu termitnjaka. Ova struktura ima ugrađen ventilator koji usisava vazduh nagore, dok voda koja se sliva sa saksije na vrhu omogućava isparavanje i hlađenje. Prirodna svojstva gline za apsorpciju vlage poboljšavaju ovaj proces.

Korišćenjem 3D štampača, ova mlada naučnica kreira različite minimalne površinske geometrije sa različitim poroznostima kako bi dodatno istražila njihov potencijal za hlađenje. Eksperimentisano je sa sastavom materijala, postižući gradijentni efekat mešanjem terakota gline sa glinom kamen-bele boje, čime su prikazane mogućnosti varijacija materijala u 3D štampi.

Rameshwari Jonnalagedda ima ideju da bi baš kao ovi umanjeni modeli, mogle da se kreiraju kule za hlađenje. Ove kule, sa prilagodljivim nivoima poroznosti, mogu biti prilagođene različitim sredinama – delujući kao tampon za vlagu u vlažnim područjima i kao pojačivači ventilacije u suvim regionima.

Integracija ovih ekoloških kula za hlađenje u zgrade mogla bi iskoristiti prirodne elemente poput cirkulacije vode i protoka vazduha za efikasnu ekološku regulaciju temperature.

Osim hlađenja, prilagodljivost minimalnih površina omogućava prilagođenu poroznost i sastav materijala, otvarajući različite primene. To uključuje fasadne panele, velike 3D štampane zidove i strukture poput veštačkih grebena i urbanih bašta.

Ovo istraživanje studentkinje Bartlett škole za arhitekturu označava početak puta ka daljem istraživanju geometrijskih koncepata, materijala i tehnologija velikih 3D štampanih projekata, s ciljem stvaranja budućnosti gde održivi, bio-inspirisani dizajni postaju standard u građevinarstvu i integraciji sa životnom sredinom. Foto: Rameshwari Jonnalagedda