Aktuelno

Usavršava se “pametni” beton – Detektuje pukotine, idealan za 3D štampanje

Dodavanjem grafen oksida u betonsku smešu dobija se betonska konstrikcija sa sposobnošću električne provodljivosti, čime je omogućeno otktivanje čak i inicijalnih pukotina. Takođe, grafen oksid omogućava ostvarivanje bolje veze između slojeva 3D štampanog betona, što može da dovede do značajnog usavršavanja ove tehnologije gradnje

Naučnici sa Univerziteta RMIT u Melburnu rade na razvoju inovativne betonske mešavine koja će doneti značajne inovacije. Preliminarna istraživanja su pokazala da se dodavenjem određene količine grafen oksida betonskoj smeši ostvaruje više ciljeva. Ono što stručnjaci ovog australijskog univerzitea ističu kao najveću prednost je činjenica da grafen okid omogućava kreiranje takozvanih “pametnih” zidova koji mogu da detektuju pukotine.

PROČITAJTE JOŠ:

3D štampane kuće – Da li nova tehnologija još pati od dečijih bolesti

Prva stambena zgrada iz 3D štampača

Da li su 3D štampani ozelenjeni zidovi budućnost graditeljstva

Po rečima australijskih stručnjaka, danas se uspešno primenjuju ultrazvučni i akustički senzori, ali oni mogu da detektuju samo velike pukotine. Dodavanjem grafen oksida, betonska konstrukcija dobija određenu električne provodljivosti, što omogućava preciznu detekciju čak i inicijalnih naprslina.

Gde bi “pametne” betonske konstrukcije imale najveću primenu

Ova tehnologija bi mogla da bude od velikog značaja u održavanju velikih betonskih konstrukcija, pogotovo onih na kritičnim pozicijama, kao što su mostovi, visoke zgrade. Posebno bi proces održavanja bio lakši, jer pomenute akustične i ultrazvučne metode zahtevaju kabastu opremu, pa su upravo na pomenutim tipovima konstrukcija nepraktične za primenu.

Grafen oksid poboljšava vezu između slojeva 3D štampanog betona

Drugu značajnu prednost koja se ostvaruje dodatkom grafen oksida je veća pogodnost betonske smeše za proces izrade 3D štampanjem. Proces 3D štampanja se danas smatra za budućnost graditejstva iz više razloga. Proces 3D štampanja omogućava kreiranje složenih konstrukcija, proces rada je precizniji i brži.

Grafen oksid posebno pogodan za 3D šatampane betonske konstrukcije

Takođe, u poređenju sa klasičnim izlivanjem betona, prces 3D štampanja ne zahteva izradu kalupa i oplata u koje se beton izliva. To znači manje posla, manje utošenog vremena i manje opada po završetku radova.

Poznato je da proces 3D štapmpanja betona podrazumeva nalivnje slojeva betona jednog na drugi. Dodavanjem grafen oksida omogućeno je ostvarivanje bolje veze između izlivenih slojeva. Inače je veza između slojeva najslabija tačka 3D štampanog betona i ovde se krije mogućnost daljeg usavršavanja ove tehnologije gradnje.

Po rečima naučnika sa Univerziteta RMIT trenutno su u toku analize, jer potrebno je precizno definisati potrebnu količinu grafen oksida. Naime, prevelika količina grafen oksida može nepovoljno da utiče na čvrstinu betona, ili da dovede do pojave zgrudvavanja, što posebno može da predstavlja problem tokom procesa 3D štampanja.

Foto: Jonathan Tran