Uradi sam

Da li je usisivač za pepeo kod kotla na pelet neophodan?

Imate kotao ili peć na pelet, a u dilemi ste da li da nabavljate usisivač za pepeo. Da li je usisivač za pepeo, čija cena nije niska, neophodan ili je održavanje moguće i bez njega…

Najkraći odgovor bi mogao da bude – svakako da usisivač za pelet ne može da škodi, ali može da se „preživi“ i bez njega. Naime, kod kotlova na pelet, uz pretpostavku da koristite kvalitetne pelete, gorionik se čisti svaka dva do tri dana. Drugi spremnik za pepeo se čisti veoma retko, dva ili tri puta u sezoni. Kada čistite gorionik kotla na pelet, zavisno od tipa kotla, ponekad je moguće samo izvući fioku sa pepelom i isprazniti je. Kod manje komfornih varijanti, pepeo se izvlači ručno. Koja god da je verzija u pitanju, sigurno usisivačem ne treba da izvlačite sav pepeo, jer ga ima u velikoj količini. Pretpostavka je da se usisivačem na kraju pokupi pepeo koji rukom ili lopaticom nije mogao da se zahvati. Upravo je to radnja koja nije neophodna, jer i bez usisivača možete da uklonite i do 90 odsto pepela, a onih desetak posto po ćoškovima može i da ostane, je svakako će posle nekoliko sati loženja spremnik opet biti zaprljan, pa ne morate da ga čistite stoprocentno.

Na kraju sezone je tek potrebno ukloniti sav pepeo, kako bi do sledećeg loženja koje je tek za šest ili sedam meseci, kotao bio čist. Tada možete da se poslužite i kućnim usisvačem, pa da odmah posle toga ispraznite vreću za nečistoće. Takođe, možete taj posao da ostavite i serviseru, jer svakako je na kraju sezone poželjno očistiti kotao, a pritom se to čišćenje ne odnosi samo na spremnik za pepeo, već kompletan kotao sa izmenjivačima toplote. Dakle, usisivač za pepeo može, ali i ne mora. Naravno, sve ovde navedeno važi ako koristite kvalitetan pelet, u suprotnom, usisivač za pepeo će biti manja briga…

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Sve o grejanju na pelet