Pokrivate krov? Ovo su najbolje zamene za glineni crep
Koje su prednosti bitumenske šindre, popularne tegole, u odnosu na standardni glineni crep, a šta su mane? U kojim situacijama se metalni krovni pokrivači nameću kao optimalnije rešenje od betonskog crepa? Da li betonski crep ima ikakvih prednosti u odnosu na glineni crep?
Jedno od najlogičnijih rešenja kada je krovni pokrivač u pitanju je glineni crep. Kada se podvuče crta, to je najoptimalnije rešenje koje pruža maksimum po pitanju kvaliteta i trajnosti. Ipak, postoje i druga rešenja koja mogu da budu takođe zadovoljavajuća, a u nekim aspektima i bolji izbor od glinenog crepa.
Nekad izborom nekog drugog krovnog pokrivača može značajno da se uštedi, bez kompromisa po pitanju kvaliteta i trajnosti, dok su nekada drugi krovni pokrivači bolji izbor od glinenog crepa jer su laganiji, što je čest slučaj kod pokrivanja montažnih objekata. Ovo su najčešće zamene za glineni crep, sa svim svojim prednostima i nedostacima.
Tegola – Aduti su skromna cena i masa
Svakako najpopularnija zamena za glineni crep danas je bitumenska šindra, kod nas popularno zvana “tegola”, po imenu poznatog kanadskog proizvođača ovog krovnog pokrivača.
Tegola je materijal izrađen na bazi bitumena sa oblogom od kvarcnog peska i keramičkog granulata, što ovom krovnom pokrivaču daje mehaničku postojanost i otpornost na meteorološke uslove.
Za razliku od glinenog crepa čija trajnost je praktično jednaka trajnosti samog objekta, tegola u proseku ima životni vek od oko 30 godina. Postoje proizvodi za koje se dobija garancija i od 50 godina, ali tada cena više nije tako ubedljiv adut u odnosu na glineni crep.
Najveća prednost tegole u odnosu na glineni crep je skromna masa. Proizvođači bitumensku šindru klasifikuju prema masi po kvadratnom metru, a najčešće je to sedam ili 10 kilograma po kvadratu.

Nepisano pravilo je da što je tegola masivnija, to znači da je kvalitetnija. Naime, to što tegola ima veću masu po kvadratnom metru znači da su table veće debljine, a samim tim su i čvršće, pa bolje podnose naprezanja u vidu snega, leda, udara vetra…
Kada se pokriva kuća, uvek treba težiti što kvalitetnijoj opciji, dok su laganije bitumenske šindre idealne za pokrivanje garaža, pomoćnih objekata, nadstrešnica, gde kvalitet nije toliko važan, a značajna je skromnija masa pokrivača.
Treba istaći i neke konkretne prednosti tegole, a jedna od najznačajnijih je mogućnost pokrivanja krovnih konstrukcija svih nagiba, od minimalnih pet stepeni nagiba, pa do 90 stepeni. Takođe, tegola je dostupna u mnogo većem spektru boja, pa pruža mogućnost da se uklopi u najrazličitije dizajnerske kombinacije, a često je izbor kod objekata savremenijeg dizajna.
Metalni krovni pokrivači – Rešenje kada je masa problem
Za razliku od tegole, metalni krovni pokrivači nemaju tu prednost da im je cena značajno povoljnija od crepa, pa se postavlja pitanje, zašto bi limeni krov uopšte bio uzet u razmatranje pored jedne tako proverene opcije kao što je glineni crep?
Ušteda kada je masa u pitanju je veoma jasan odgovor. Kvadratni metar limenog krovnog pokrivača ima masu od 4,5 kilograma. Kvadratni metar složenog crepa ima masu od 40 kilograma. Sasvim dovoljno za ilustraciju. Sto kvadratnih metara limenog krovnog pokrivača će imati masu od 450 kilograma, dok će ista površina pokrivena crepom krov opteretiti sa četiri i po tone!
Stoga su limeni krovni pokrivači veoma praktični kada su u pitanju montažni objekti, garaže, nadstrešnice. Takođe, u slučaju kada se vrše naknadne adaptacije, nadogradnja postojećih objekata i zgrada, metalni krovni pokrivači su idealno rešenje.

Metalni krovni pokrivači se izrađuju presovanjem čeličnog lima tako da se svojom formom, ali i bojom, metalni krovni pokrivač praktično ne razlikuje od glinenog crepa. Naravno, pored karakteristične crvene boje dostupan je i spektar drugih boja, pa su moguće razne dizajnerske kombinacije i uklapanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Ovo je šest zabluda o metalnim krovnim pokrivačima
Čelik je podložan koroziji, ali kvalitetni metalni pokrivači su izrađeni od tabli čeličnog lima koji je pre farbanja pocinkovan, tako da je veoma otporan na koroziju. Proizvođači na metalne krovove daju garanciju od 30 godina, ali se u praksi pokazalo da traju znatno duže.
Jedna od predrasuda je da metalni krovni pokrivači prave buku tokom padavina. To je tačno samo donekle. Istina je da će kapi kiše više da se čuju prilikom udara na lim, nego na crep, ali krovovi imaju masivnu termičku izolaciju, koja je ujedno odličan zvučni izolator, tako da u praksi ovaj problem ni ne postoji.
Betonski crep – Bez značajnijih prednosti
Za razliku od tegole i metalnih krovnih pokrivača, betonski crep nema neke konkretne prednosti u odnosu na glineni crep. Kao jedina prednost može da se istakne nešto pristupačnija cena, koja je oko 25 odsto niža. Dakle, može da se uštedi, ali ne preterano.
Betonski crep nastaje od mešavine peska, cementa i vode koji se presuje u kalupima pod pritiskom. Potom se na površinu nanose premazi koji betonskom crepu daju boju i zaštitu od atmosferskih uticaja.
Tu se krije i jedna od konkretnih prednosti betonskog crepa u odnosu na glineni, a to je širi spektar ponuđenih boja. Ipak, treba napomenuti da boja betonskog crepa nije večna kao crvena boja glinenog crepa.

Jedna od značajnijih mana betonskog crepa je njegova masa. On je u proseku oko 40 odsto teži po kvadratnom metru čak i od glinenog crepa, pa se nameće kao ubedljivo najmasivniji krovni pokrivač, što mu svakako sužava spektar primene.
Betonski crep ima veću apsorpciju vlage od glinenog crepa – oko 13 procenata u poređenju sa šest procena apsorpcije vlage kod glinenog crepa. To ne znači da je veća šansa za prokišnjavanje, već da tokom dugotrajnih padavina masa betonskog crepa se dodatno uvećava.
PROČITAJTE JOŠ:
Betonski ili glineni crep, cena ili trajnost – Koje rešenje je bolje
Betonski crep ipak ima nekih konkretnih prednosti u odnosu na glineni, a jedna je bolje podnošenje niskih temperatura. Kada se glineni crep izlaže temperaturama ispod nule, pa se potom zagreva, može da dođe do njegovog pucanja, dok je betonski crep imun na ovu vrstu oštećenja.
Zaključak se nameće sam – ukoliko nemate posebnih zahteva za nekom specifičnom bojom krovnog pokrivača, a za oko 20 do 25 odsto viša cena materijala vam nije prepreka, klasičan glineni crep je ipak optimalnije rešenje od betonskog crepa.