Tema

Kako se tumače oznake na lepkovima za keramiku

Koje oznake lepkova se odnose na standardne cementne lepkove, a kako zaključiti da li je u pitanju na primer lepak sa otvorenim vremenom? Kako se označavaju deformabilni i visoko deformabilni lepkovi za pločice velikog formata?

Odabrali ste najbolju, možda i najskuplju keramiku, pa očekujete da ona bude ukras vašeg stana ili dvorišta dugi niz godina. Pored kvaliteta same keramike od posebnog značaja je i stručnost njene ugradnje. Takođe, ono što je posebno važno je to da ako ste već izdvojili mnogo novca za kvalitetnu keramiku, nema smisla uštedeti na kvalitetu lepka.

PROČITAJTE JOŠ:

Pločice velikog formata – Prednosti i mane

Porcelanske ili keramičke pločice – Ne, nisu iste

Nekada je izbor bio mnogo jednostavniji, a keramika je najčešće postavljana na cementni malter. Danas je dostupan veliki broj specijalnih lepkova za keramiku, zahvljujući kojima se postiže daleko bolji kvalitet lepljenja i dugovečnija keramika. Naravno pod uslovom da je odabran, ne samo kvalitetan, već i adekvatan lepak.

Mogo faktora utiče na izbor lepoka, a u narednim redovima možete da saznate kako iz oznaka na pokovanju može odrediti da li je u pitanju idealan lepak za vaše potrebe:

NAPOMENA: Navedeni su samo cementni lepkovi koji se najčešće koriiste, ali ne i epoksidni i disperzivni lepkovi.

  • C1 – Standardni cementni lepak
  • C2 – Poboljšani cementni lepak
  • F – Lepak koji ima brzo vreme vezivanja
  • T – Lepak sa smanjenim klizanjem
  • E – Lepak sa produženim otvorenim vremenom rada
  • S1 – Deformabilni lepak
  • S2 – Visoko deformabilni lepak

Zavisno od vrste i namene lepka moguće su mnoge kombinacije označavanja, pa je potrebno odabrati idealan lepak za poziciju na kojoj se postavlja keramika, a izbor lepka možeda zavisi i od same keramike, podloge, opterećenja…

C1TE – Standardni cementni lepak sa smanjenim klizanjem i otvorenim radnim vremenom. Preporučuje se za lepljenje pločica malog i srednjeg formata. Preporučuje se za spoljašnju i unutrašnju upotrebu.

C2TE – Upitanju je poboljšani cementni lepak sa smanjenim klizanjem i otvorenim radnim vremenom. Ovaj lepak ima poboljšan sastav cementa, što mu daje povećanu čvrstoću vezivanja i dugotrajniju vezu sa podlogom. Može se koristiti spolja i iznutra, za lepljenje pločica manjeg i srednjeg formata.

PROČITAJTE JOŠ:

Kupujete vanjske pločice? Obratite pažnju na…

Granitne pločice – Sve prednosti i mane

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

C2TES1 – Poboljšani cementni deformabilni lepak sa smanjenim klizanjem i otvorenim radnim vremenom. Lepkovi sa oznakom S1 imaju veću fleksibilnost, pa su pogodni za lepljenje pločica u uslovima čestih promena temperature. Na primer vanjske pločice koje u izložene čestim velikim promenama temperture usled delovanja sunca.

Mogu da se koriste i po sistemu lepljenja “pločica na pločicu”, a pogodne su i za podloge sa instaliranim podnim grejanjem. Koriste se za pločice dimenzina do 80×80 cm, spolja i unutra.

C2TES2 – Poboljšani cementni visoko deformabilni lepak sa smanjenim klizanjem i otvorenim radnim vremenom rada. Lepkovi sa oznakom S2 imaju izuzetnu fleksibilnost i širok spektar primene. Preporučuju se za pločice stalno izložene vodi kao što su na primer bazeni.

Idealni su za pločice koje su često izložene suncu jer fleksibilan lepak odlično podnosi termičke dilatacije. Takođe idealan je za pločice izložene velikim statičkim i dinamičkim opterećenjima. Ovi lepkovi se preporučuju za pločice velikog formata, a pogodan je I za podologe sa instaliranim podnim grejanjem.