Tema

Lepljena (lamelirana) drvena građa – Prednosti i nedostaci

Na koji način lamelirana, odnosno lepljena drvena građa, omogućava kreiranje drvenih konstrukcija veće čvrstine i nosivosti? Da li je lamelirano drvo vatrootporno? Kako se upotrebom lamelirane drvene građe utiče na racionalizaciju globalne potrošnje drvene građe?

Drvo je, uz kamen, najstariji građevinski materijal poznat čoveku. I pored činjenice da se u građevinarstvu danas koriste mnogi savremeni materijali izvanrednih karakteristika, drvo ne gubi na popularnosti. Danas se često pominje i upotreba lamelirane, odnosno lepljene drvene građe.

PROČITAJTE JOŠ:

OSB ploče – Sve što je potrebno da znate

HPL paneli ili prirodno drvo – Šta odabrati?

Da li je medijapan adekvatna zamena za puno drvo

U pitanju je drvena građa nastala lepljenjem više drvenih komponenti u jedan finalni građevinski element. Prednosti ovakve proizvonje drvene građe su brojne. Najočiglednija prednost je mogućnost dobijanja drvene građe željenih dimenzija, koje mogu da budu veće od trupaca od kojih se krajnji proizvod pravi.

Spajanjem više drvenih segmenta dobija se građa koja je boljih mehaničkih karakteristika i veće čvrstine. Na taj način sama drvena konsktrucija može da bude laganija, a da pritom trpi veća opterećenja i da ima veću čvrstinu.

Jedna od prednosti lamelirane drvene građe je ta što je drvo pre procesa obrade, sečenja i lepjenja već osušeno, tako da su njegove dimenzije već definisane, odnosno ne postoji mogućnost krivljenja ili pucanja prilikom kasnijeg sušenja. Takođe, lamelirana drvena građa je otpornija na deformacije pod uticajem vlage.

Pored toga, procesom lameliranja se kreira proizvod kontrolisane strukture. Za razliku od toga, puno drvo je prirodan proizvod koji može da ima nehomogenu unutrašnju strukturu, pa samim tim i upitne mehaničke karakteristke.

Kada se procesom lameliranja iztrađuju dvene table a ne grede, slojevi se međusobno lepe tako da se drvena vlakna postavljaju unakrsno, čime se obezbeđuje neuporedivo veća čvrstina, i iste karakteristike drveta u svim pravcima. Takođe, ovakav proces proizvdnje omogućava upotrebu drveta lošijeg kvaliteta, čak i nusprodukata drvne industrije, kako bi se stvorio nov gotov proizvod visokog kvaliteta.

Ono što se takođe ističe kao jedna od neočekivanih prednosti lameliranog drveta je njegova otpronost na vatru. Ne u smislu negorivosti, već na način da u slučaju požara dolazi do zagrevanja spoljašnjih slojeva drvenih lamela, dok su unutrašnje zaštićene. To omogućava drvenoj konstrukciji da dugo u slučaju požara zadrži nosivost, što daje dovoljno vremena za evakuaciju.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Danas se u ponudi domaih prodavaca nalazi najrazličitija lamelirana građa, a najtraženije su grede različitih dužina i dimenzija poprečnog preseka. Ono što lamalirano drvo čini popularnim kada je građevinska industrija u pitanju je mogućnost kreiranja drvenih komponenti željenih dimenzija, a moguće je pravljenje i zakrivljenih segmenata poput lukova, što konstruktorima daje velike mogućnosti primene drveta i njegove estetike.

Prednosti lameliranog drveta u građevni su ogromne. Mnogi stručnjaci smatraju da prerada drveta na ovaj način znači i njegovo racionalnije korišćenje, sa manje otpada i sa efikasnijom upotrebom nusprodukata prerade drveta. Ipak, postoji i opravdana bojazan mnogih da bi prevelika popularizacija drveta mogla da dovede do povećane seče šuma.