Lifestyle

Primer da grad može da se širi, ali i čuva tradiciju

U istorijskom delu Portlanda, na samoj obali američke savezne države Mejn, planira se izgradnja neobičnog novog gradskog kvarta koji spaja savremenu arhitekturu sa bogatom pomorskom tradicijom tog kraja. Idejno rešenje potpisuje renomirani studio Safdie Architects

Centralni deo novog kompleksa je vitka staklena kula visoka 116 metara. Njena forma podseća na svetionike po kojima je Mejn poznat, ali u savremenoj interpretaciji – u kombinaciji stakla, drveta i kamena. Kula simbolično predstavlja svetionik koji vodi budući razvoj ovog istorijskog kraja.

Ali projekat se ne svodi samo na jedan toranj. Old Port Square, kako se zove ceo kompleks, prostiraće se na oko četiri hektara, i obuhvatiće stambene, komercijalne i kulturne sadržaje. Biće uređene i nove pešačke staze koje će spojiti postojeću mrežu ulica u starom delu grada, dok će neke od istorijskih zgrada u kvartu biti temeljno obnovljene.

Pri ulazu u kompleks nalaziće se elegantan drveno-stakleni paviljon na, dok će sam vrh kule krasiti luksuzni panoramski restoran i zajednički prostor za stanare i posetioce, sa spektakularnim pogledom na zaliv Casco i okolne planine.

Kula je zamišljena kao vertikalna zajednica. Prvih devet spratova biće rezervisano za hotel sa 90 soba, iznad koga će se nalaziti stambene jedinice sa jednom ili dve spavaće sobe, dok su najviši spratovi osmišljeni kao javni sadržaji – restoran, sky lobby i panoramska terasa.

Prizemlje je osmišljeno kao otvoren prostor sa velikim staklenim površinama, kafićem i javnim trgom, sa ciljem da se vizuelno i funkcionalno poveže sa okolinom.

Posebna pažnja posvećena je uređenju javnih površina u saradnji sa pejzažnim arhitektom Michaelom Boucherom i kreativnim timom studija Pentagram. Planirane su bašte restorana, novi lokali, šetališta i bolje povezane ulice.

PROČITAJTE JOŠ:

Samsung naselje iz snova – Utopija ili budućnost stanovanja

Moderna urbana arhitektura, ali okrenuta čoveku i prirodi

U prethodnoj fazi projekta već je renovirana garaža, sa dodatkom solarnih panela, stanica za električna vozila i novih poslovnih prostora, što pokazuje jasnu orijentaciju ka održivosti i savremenim standardima.

Značajan deo projekta odnosi se i na očuvanje graditeljskog nasleđa. Obnovljene su postojeće stare zgrade, koje su sada osvežene novim izlozima, stepenicama i boljom unutrašnjom organizacijom, čime se nastoji vratiti nekadašnji duh kvarta koji je bio ugrožen ranijim rušenjima.

Ovaj razvojni projekat ima za cilj da stvori gustinu koja je pogodna za život, bez gubitka identiteta. Umešnom kombinacijom starog i novog, studio Safdie Architects ponovo potvrđuje svoju posvećenost gradovima koji žele da rastu, ali i da ostanu svoji.

Svakako bi beogradski urbanisti mogli da se ugledaju na ovakve primeri i pokušaju bar nešto da primene u planiranju daljeg razvoja srpske prestonice…

Ilustracije: Safdie Architects