Uradi sam

Kako pravilno orezivati ruže – Vodič za baštovane početnike

Orezivanje ruža je neophodno za postizanje lepih cvetova i održavanje zdravlja biljke. Bez obzira da li uzgajate ruže za dekoraciju, kalemljenje ili prodaju, pravovremeno i pravilno orezivanje je ključno. Biljke koje se ne orezuju sklone su truljenju. Truli delovi biljke postaju ulazne tačke za štetne mikroorganizme, pogoršavajući stanje biljke. U poređenju sa orezanim ružama, neorezane ruže generalno daju manji broj i manje atraktivne cvetove.

Proces orezivanja je prilično jednostavan i ne zahteva mnogo alata ili materijala. Osnovne baštenske makaze i malo plastične folije ili antibakterijskog sapuna obično su dovoljni za obavljanje posla.

Zašto orezivati ruže?

Da biste u potpunosti razumeli orezivanje, neophodno je razumeti kako ono utiče na biljku. Nutrijenti cirkulišu kroz biljku, i što je biljka veća, veće su njene potrebe za nutrijentima. Nekoliko faktora utiče na količinu nutrijenata koje biljka može da proizvede, kao što su hladno tlo koje usporava protok vode, oblačno vreme koje otežava fotosintezu i toplota ili suša koje crpe značajnu količinu vode iz biljke.

PROČITAJTE JOŠ:

Kratak vodič – Kako napraviti kompost u svojoj bašti

Prirodni načini da se rešite korova u bašti

Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja

Biljke se često suočavaju sa stresom zbog nedostatka nutrijenata, što dovodi do slabog napredovanja. Da bi preživele, biljke žrtvuju neesencijalne procese poput cveta. Možda ćete primetiti osušene listove i grane na ruži, što ukazuje na neefikasnost u prihrani tih delova biljke.

Za razliku od venjenja, sa kojim biljka može da se izbori, truljenje primorava biljku da koristi dodatne resurse za borbu protiv infekcije, plaćajući zbog toga značajnu cenu. Čak i ako se biljka oporavi, može žrtvovati delove da bi preživela, rizikujući novu infekciju i ponavljjući ciklus oštećenja.

Cilj uzgajanja ruža uglavnom je dobijanje lepih cvetova. Orezivanje može efikasno rešiti navedene probleme usmeravanjem nutrijenata tamo gde su najpotrebniji, osiguravajući opstanak biljke i proizvodnju odličnih cvetova.

Kada orezivati ruže?

U krajevima sa kontinentalnom klimom, ruže se orezuju u dva perioda: jesen i proleće. Svaki od njih ima svoje prednosti i mane, pa je razumevanje istih ključno za pomoć vašim biljkama da napreduju.

Jesenje orezivanje: Manje uobičajeno zbog rizika od slabog oporavka nakon orezivanja. Promenljive temperature mogu izazvati smrzavanje svežih rezova. Pored toga, štetočine i bolesti mogu potražiti zimsko sklonište u ranama biljke. Zaštita ruža od zime i infekcija mora biti besprekorna. Jesenje orezivanje se vrši od oktobra do novembra.

Prolećno orezivanje: Popularnije jer je rizik od smrzavanja rana znatno manji, iako i dalje prisutan. Nagli mraz ili pad temperature su kratkotrajni u poređenju sa produženom zimskom hladnoćom. Prolećno orezivanje se obavlja od februara do marta.

Kako orezivati različite vrste ruža

Grmolike ruže: Počnite tako što ćete odseći sve suve i trule delove. Napravite rez 2-5 cm ispod trulog ili zaraženog područja. Uklonite grane koje rastu prema centru kako bi omogućili više sunčeve svetlosti. Napravite rez 1 – 2 cm iznad pupoljka koji izgleda kao da će dobiti dovoljno svetlosti. Grmolike ruže mogu tolerisati orezivanje i glavnog stabla i grana.

Puzavice: One imaju jedno glavno stablo koje se stalno širi, proizvodeći cvetove na bočnim granama. Orežite koristeći iste principe kao za grmolike ruže, ali izbegavajte sečenje glavnog stabla osim ako teška infekcija to ne zahteva.

Standardne ruže: Ovo su mešavina grmolikih i puzavih oblika, sa jednim glavnim stabljikom koje podržava razgranatu krunu. Orezujte krunu na sličan način kao grmolike ruže, sekući 2 – 5 cm ispod bilo kakve štete na granama.

Orezivanje starih ruža

Stare ruže, koje cvetaju više od dvadeset godina postepeno gube snagu, pa delovi biljke funkcionišu manje efikasno tokom vremena. Kod ruža ti delovi mogu biti uklonjeni kako bi se podstakao novi, zdraviji rast. Svake godine, skratite stablo za tri pupoljka, bez obzira na to da li ima cvetajuće grane.

Novi izdanci iz preostalih pupoljaka ukazuju na to da li je proces efikasan. Loši ili mali cvetovi sugerišu uklanjanje još tri pupoljka sledeće sezone. Postepeno orezivanje je poželjnije od sečenja cele biljke do tla. Orežite do tla samo u ekstremnim slučajevima teškog sušenja ili bolesti.

Nega nakon orezivanja

Nakon orezivanja, zaštitite rezove. Voda koja dolazi u kontakt sa svežim rezovima često sadrži mikroorganizme, a štetočine poput vaši brzo napadaju svež biljni sok. Iako će rana na kraju zarasti, rizik od infekcije ostaje. Pokrijte rane plastičnom folijom ili antibakterijskim sapunom kako biste odbili vodu i blokirali štetočine. Nakon zarastanja, uklonite foliju, a sapun će se vremenom isprati.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako pravilno uzgajati lavandu

Mini vodič – Nega sobnih biljaka tokom zime

Nakon orezivanja i zaštite, đubrite biljku. Azot, kalijum i kalcijum ubrzavaju zarastanje rana i obično su dostupni u svim prodavnicama sa baštenskom opremom. Koristite tečna ili vodotopiva đubriva za lisnate biljke, mešajući ih sa vodom za nedeljnu primenu. Primena komposta i malča takođe je korisna.

Šta uraditi sa orezanim granama?

Orezane grane se često mogu koristiti za kalemljenje. Ako reznica ima pet ili više pupoljaka, može se zasaditi sa dobrim šansama za ukorenjivanje. Zasadite tako da najmanje tri pupoljka budu u supstratu kako bi formirali koren. Pokrijte nadzemni deo biljke staklenkom radi zaštite. Sredstva za ukorenjivanje mogu poboljšati šanse za uspešno ukorenjivanje. Ova metoda može proizvesti nove ruže ili zalihe za kalemljenje. Kratke grane mogu obezbediti pupoljke za kalemljenje.

Foto: Freepik