Uradi sam

Pravilno odzračivanje radijatora

Tokom vremena u radijatorima sistema centralnog grejanja može da se nakupi vazduh koji zauzima prostor namenjen toploj vodi. Posledica je da su neka od rebara na radijatoru hladna, a samim tim grejanje slabije. Ispuštanje vazduha iz radijatora je jednostavan postupak koji možete da obavite i sami

PROČITAJTE JOŠ: Kako dopuniti vodu u kućnom sistemu centralnog grejanja

Grejanje radi, neki radijatori su vreli, ali neki uporno odbijaju da se zagreju, jednim delom ili potpuno. Obično su u pitanju radijatori na višim nivoma kuće. Ovi simptomi najverovatnije ukazuju da je problem u vazduhu koji se pojavio u sistemu centralnog grejanja. Vazduh kao lakši putuje u najviše delove zatvorenog sistema grejanja, pa su zbog toga radijatori u gornjoj zoni sistema hladni.

PROČITJTE JOŠ: Kako se isključiti sa sistema centralnog grejanja

Procedura za ispuštanje vazduha je veoma jednostavna. Svaki radijator je opremljen ventilom za ispuštanje vazduha. On se nalazi na najvišoj tački radijatora, sa suprotne strane od one na kojoj u radijator ulazi cev sistema centralnog grejanja.

PROČITAJTE JOŠ: Kako se priključiti na sistem daljinskog grejanja?

To je mesto na kojem se zapravo nalazi metalni čep koji se postavlja kada je radijator sklopljen. U tom čepu se nalazi ventil koji služi za odzračivanje. On može da se odvrće posebnim ključićem, odvijačem, odnosno “šrafcigerom”, ili rukom kod modela koji imaju plastični točkić.

Ventil za odzraku se otvara “šrafcigerom”, rukom ili ključićem (na slici). Ključić je najnezgodnije rešenje, jer je obično negde zaturen

Da bi vazduh mogao da se pravilno ispusti, potrebno je da sistem centralnog grejanja bude isključen. Pripremite neku staru pamučnu krpu koja dobro upija. Obratite pažnju, na ventilu se sa strane nalazi malena rupica. Njen položaj varira od toga kako je ventil zavrnut u radijator prilikom montaže.

Nekada može da bude usmerena ka podu, nekada plafonu, a nekada i prema zidu. Stavite krpu preko te rupice, jer kroz nju treba da izađe vazduh zarobljen u radijatoru, a na kraju i nešto malo vode, koja nije baš najčistija, pa može da ostavi fleke na zidu. Ukoliko će mlaz da izlazi ka podu, umesto krpe možete da upotrebite i neku posudu, ali krpa je bolje rešenje, jer sprečava prskanje vode.

Lagano otvorite ventil (rukom, ključićem ili “šrafcigerom”) i osluškujte. Prvo će se čuti šištanje dok izlazi vazduh. Pred kraj će iz radijatora izlaziti mešavina vode i vazduha, da bi se na kraju pojavio tanak mlaz vode. Tada zatvorite ventil, jer vazduha u radijatoru više nema. Ako živite u kući na dva nivoa, vazduh će se obično javiti samo na gornjem nivou. Ukoliko vazduha ima i u radijatorima u prizemlju, prvo se odzračuju gornji radijatori.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Sve o grejanju na pelet