Tema

Boje za metal na vodenoj bazi – Sve prednosti i mane

Koje su prednosti boja za metal na vodenoj bazi u odnosu na uljane ili nitro premaze? Da li je cena boja na vodenoj bazi povoljnija? Zbog čega su boje za metal na vodenoj bazi posebno pogodne za reparacije i radove u zatvorenom prostoru?

Kada se pomenu boje za metal, oni manje upoznati sa tematikom uglavnom prvo pomisle na uljane i nitro premaze kao jedino moguće i dovoljno kvalitetno rešenje. Većina ni ne zna da se odavno u ponudi proizvođača boja i lakova nalazi širok spektar boja za metal na vodenoj bazi.

Boje za metal na vodenoj bazi danas nimalo kvalitetom ne zaostaju za uljanim ili nitro premazima, a od kako je tehnologija boja na vodenoj bazi napredovala, u nekim osobinama čak i prednjače. U nastavku ćemo preneti koje su to najznačajnije prednosti i nedostaci boja za metal na vodenoj bazi.

Pomenima na samom početku – iako kada su manji kućni radovi u pitanju to možda nije toliko značajno, cena boja za metal na vodenoj bazi, koja je nešto niža, je jedna od prednosti u odnosu na uljne ili nitro premaze.

Šta to zapravo znači “boja na vodenoj bazi”?

A razlika između uljanih ili nitro boja za metal od onih na vodenoj bazi je u tome što se kao rastvarač umesto uljanog ili nitro razređivača za rastvaranje ovih boja koristi voda. Jednostavno, formulacija boje je takva da se njeno razređivanje vrši vodom.

To donekle doprinosi nižim troškovima, a jedna od najvećih prednosti je to što prilikom bojenja i kasnije sušenja, boje na vodenoj bazi ne proizvode skoro nikakav miris. To ih čini posebno pogodnim za upotrebu u zatvorenom prostoru, pogotovo tokom zimskih meseci kada je provetravanje otežano.

Bojenje uljanim ili nitro premazima u zatvorenom prostoru ne samo da je komplikovano, već miris po završetku radova ostaje prisutan nekoliko dana, dok prilikom bojenja farbom na vodenoj bazi, mirisi su potpuno odsutni.

Posebno je značajan podatak to da danas postoje i boje za radijatore na vodenoj bazi. Sušenje boja na vodenoj bazi jeste sporije od nitro premaza, ali je u istim uslovima sušenja brže od boja na uljanoj bazi. Pomenimo i to da je rastvaranje vodom prihvatljivije i sa ekološke tačke.

Postojanost u rangu sa uljanim i nitro bojama

To što se boje za metal razređuju vodom mnoge navodi na pogrešan zaključak da se takve boje koriste samo za metalne površine u zatvorenom prostoru, koje nisu izložene atmosferskim uticajima, što takođe nije tačno.

Nekada su uljani i nitro premazi bili kvalitetniji od boja na vodenoj bazi, ali danas je tehnologija boja na vodenoj bazi toliko napredovala da su ovakvi premazi jednako postojani u svim uslovima, a često su boje na vodenoj bazi čak i otpornije na UV zračenja, tako da tokom dugotrajnog izlaganja suncu manje blede.

Boje na vodenoj bazi su pogodne za reparacije

Boje za metal na vodenoj bazi su pogodne za reparacije postojećih metalnih površina. Naime, ukoliko imate staru metalnu ogradu koju je potrebno prefarbati, boja na vodenoj bazi je najsigurniji izbor, jer uljane i nitro boje loše prijanjaju jedna na drugu.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ofarbati metalnu ogradu – Vodič korak po korak

Uljana ili nitro boja – Mini vodič za početnike

Kako ofarbati radijatore – Saveti za profesionalne rezultate

Ako niste sigurni kojom bojom je stara površina prefarbana, boja na vodenoj bazi je najsigurniji izbor. Ukoliko se na površini nalazi uljana boja, pa se nanese nitro premaz,  može doći do reakcije, a posledica može da bude loše prijanjanje boje i njeno ljuštenje.

Boje na vodenoj bazi su neutralne, tako da sigurno prijanjanjuju i na uljanu i na nitro podlogu. Naravno, pre bojenja je potrebno primeniti sve mere i površinu za farbanje adekvatno pripremiti kao i prilkom bilo kog drugog postupka bojenja.