Uradi sam

Kako ofarbati radijatore – Saveti za profesionalne rezultate

Cena farbanja radijatora može mnogo da osciluje, a to je poao koji lako može da se obavi u sopstvenoj režiji. Koje boje se koriste za farbanje radijatora? Zbog čega su boje na vodenoj bazi dobar izbor baš za radijatore? Kako se vrši priprema radijatora za farbanje?

Okrečili ste stan i tek tada shvaili da su vaši radijatori zapravo požuteli. Ili možda jednostavno želite da budu u nekoj drugoj boji… Šta god da je razlog, u nastavku donosimo savete kako da sami ofarbate radijatore, ali tako da dobijete rezultate profesionalnog kvaliteta. Cena farbanja radijatora može mnogo da varira zavisno od majstora, a to je sigurno jedan od poslova koji većna može da obavi sama.

PROČITAJTE JOŠ:

Maske za sakrivanje radijatora – Cena i pravilna ugradnja

Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Šta god da se farba, svi majstori će se uvek složiti da je dobra priprema više od pola posla. To važi i za farbanje radijatora, pogotovo ukoliko su u pitanju veoma stari radijatori. Osnovno je da prilikom rada radijatori nisu uključeni, odnosno topli, a sama procedura pripreme može da se razlikuje u dve veoma značajne stavke – da li radijatore skidate sa zida ili ne.

Kako se radijator priprema za farbanje

Ukoliko vam nije problem da radijator skinete sa zida, posao će sigurno biti mnogo kvalietnije i lakše obavljen. Naime, stari radijatori su veoma zaprljani, a teško je dopreti do svih njegovih delova dok je montiran na zid.

PROČITAJTE JOŠ:

Pravilno odzračivanje radijatora

Pravilno održavanje kotla na pelet

Tek kada se radijator skine može da se vidi količina prljavštine koja se tokom godina nakupila u negovom zadnjem delu. Sva ta prljavština mora pre farbanja da se ukloni, a dobra strana svega toga je što će posle toga i sam radijator bolje da greje.

Kada se ukoni prljavština radijator je potrebno ošmirglati koliko god je to moguće. Sva mesta gde je stara boja počela da se guli je potrebno ukloniti dok se ne dođe do “zdrave” i čvrste podloge za koju nova boja može bolje da prione.

Naravno, potrebno je ukloniti i sve tragove korozije. Korozija se prvo čisti šmirglom, potom se premazuje nekim od sredstava za uklanjanje korozije, pa ponovo čisti, kako bi povšina za nanošenje boje bila što bolje pripremljena.

Prilikom čišćenja radijatora i uklanjanja stare boje koristi se klasičan brusni papir, odnosno šmirgla, a veoma praktičan alat može da bude i čelična četka. Ona je zgodna posebno kod starih čeličnih livenih radijatora, jer oni se sastoje samo od rebara, pa nemaju takoreći nijednu ravnu površinu.

Pre farbanja obavezno zaštitite površine koje se ne boje

Deo pripreme za farbanje podrazumeva i zaštitu drugih površina. Ukoliko ste radijator skinuli, to će biti jednostavniji zadatak. Ukoliko je radijator na zidu potrebno je dobro zaštititi zid iza radijatora, pogotovo ako je sveže okrečen, kao i pod ispod radijatora.

Za to mogu da se koriste trake i najloni koji se koriste prilikom krečenja, ali i najobičnije novine ili kartoni. Ne zaboravite – dobra zaštita pre farbanja znači da će posao biti obavljen pedantnije i da će po završetku farbanja biti neuporedvo manje posla.

Kada je radijator pripremljen za farbanje treba da se odlučite na koji način će boja biti naneta. To može da se učini valjkom, četkama, ali i nanošenjem boje u spreju. Danas se u ponudi specijalizovanih prodavaca nalaze boje za radijatore koje su u spreju i to je najkvalitetniji način da se radijatori prefarbaju.

Boja može da se nanosi četkom, valjkom ili raspršivanjem

Radijatori imaju mnogo nepristupačnih mesta do kojih je teško ili nemoguće dopreti četkama ili valjkom. To posebno važi za aluminijumske radijatore kod kojih se u gornjem delu nalaze orebrenja potpuno nepristupačna čak i za najmanje četke.

Ukoliko se opredelite za ručno nanošenje boje, možete da koristite četku ili mali valjak. Valjak je pogodan za prednji deo aluminijumskih radijatora koji je obično potpuno ravan, kao i za ravnu površinu panelnih radijatora izrađenih od čeličnog lima.

Ipak, treba napomenuti da je za farbanje aluminijumskih radijatora bolja opcija nanošenje boje u spreju. Naime, za razliku od čeličnih tučanih radijatora, aliminijumski radijatori imaju finije ravne površine koje će kvalitetnije biti lakirana nanošenjem boje u spreju. Kod livenih čeličnih radijatora je prisutan i taj retro monenat, pa je četka alat koji postiže sasvim zadovoljavajuće rezultate.

Kako ofarbati radijatrske cevi

Zakrivljena četka sa dugačkom drškom će biti pogodna da se zađe između rebara starh livenih radijatora, kao i iza samih radijatora ukoliko nisu skinuti sa zida. Zakrivljenu četku takođe koristite za farbanje radijatorskih cevi, odnosno dela cevi koji se nalazi okrenut prema zidu.

Cevi ne mogu da se skinu poput radijatra, pa je potrebna dodatna pažnja. Kako bi izbegli da postavljate zaštitu na zid duž kompletnih cevi možete da se poslužite jednim trikom – dok farbate cev, na zid iza nje postavljajte karton kako bi izbegli zamazivanje zidova.

Taj karton možete da pridržavate slobodnom rukom, možete da ga fiksirate sa par samolepljivih zaštitnih traka koje se koriste za krečenje. Pa kako napredujete sa farbanjem, postepeno pomerate i karton, a zid će ostati potpuno čist.

Koje boje se koriste za farbanje radijatora

I na kraju, ali ne manje važno – za farbanje radijatora se koriste boje koje su za to namenjene, bilo da je reč o nanošenju boje u spreju ili četkom. Nanošenje standardnih boja ne daje garanciju kako će se ta boja ponašati za par godna, da li će usled temperature ispucati ili požuteti.

Takođe treba znati da se danas u ponudi nekih proizvođača boja nalaze i boje za radijatore na vodenoj bazi. One su dobar izbor jer nemaju karakterističan miris kao uljane ili nitro boje. Nanošenje uljane boje znači miris ne samo tokom nanošenja i sušenja, već i u danima posle toga. Boje na vodenoj bazi nemaju skoro nikakav miris, čak ni tokom samog nanošenja.

Foto: Freepik