Uradi sam

Uljana ili nitro boja – Mini vodič za početnike

Može li uljana boja da se nanosi preko nitro boje i obratno? Kako se razređuju nitro, a kako uljane boje? Koje boje, nitro ili uljane, su bolje za nanošenje u zatvorenom prostoru i zbog čega. Da li je cena odlučujući faktor u odabiru tipa boje?

Kada je farbanje i lakiranje u sopstvenoj režiji u pitanju, jedna od najčešćih zbuna je da li koristiti boje i lakove na nitro ili uljanoj bazi. Koje su prednosti jednog, a šta su mane drugog rešenja. Takođe, pitanje je da li preko uljane boje sme da se nanese nitro premaz i obratno. U principu situacija je vrlo jednostavna, samo je potrebno pratiti nekoliko osnovnih pravila.

Pročitajte još:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Poludisperzije, disperzije, ili akrilne boje – Šta odabrati?

Prvo i osnovno pravilo je da se nitro boja razređuje nitro razređivačem, a da se uljana boja razređuje uljanim razređivačem. U kojoj razmeri se vrši razređivanje zavisi od same boje, podloge, načina na koji se ona nanosi. Univerzalno pravilo ne postoji, a za dobre rezultate pratite instrukcije na ambalaži.

Što se tiče kombinovanja nitro i uljanih premaza, situacija je prilično jasna. Uljana boja može da se nanosi preko nitro premaza, ali nitro boja nikako ne sme da se nanosi preko uljanog premaza, jer će doći do reakcije, pa će se boja oljuštiti vrlo brzo. Ukoliko imate staru ogradu, zid, ili bilo koju drugu površinu koju treba prefarbati, a niste sigurni kog tipa je prvobitna boja, najsigurnije je koristiti uljani premaz.

Ukoliko već imate nitro boju, ili nju želite da koristite iz bilo kog drugog razloga, savet je da na nekom manje upadljivom mestu napravite mali test, tako što ćete manju površinu premazati nitro bojom. Pustite da se osuši i pratite neko vreme da li je prijanjanje adekvatno, kako bi utvrdili da li može da se nitro bojom prefarba cela površina.

Pročitajte još:

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Krečenje – Lako može svako

Inače, prednost nitro boja je ta da se mnogo brže suši od uljanih boja, što omogućava manje čekanje za nanos drugog sloja. U principu to može da bude i mana, jer rad sa nitro bojom je nešto zahtevniji. Baš zato što se brže suši, teže je održavati sam alat u čistom stanju, pa je nitro boja generalno bolji izbor za uigrane profesionalce. Takođe, činjenica da brzo isparava, znači da je nitro boja bolje rešenje za nanošenje na otvorenom, ili u veoma dobro provetrenim prostorijama. U protivnom, potrebna je upotreba zaštitne opreme. Upravo zbog toga, uljane boje su bolje rešenje za farbanje unutrašnjih površina.

Cena boje generalno nije značajan faktor, posebno za manje kućne radove. Sama cena može da utiče kada se farbaju veće površine, sa većim količinama boje, ali kod obimnijih radova je kvalitet jednako bitan kao i cena samih radova.