
Da li su solarni paneli zbog “prljave struje” opasni po zdravlje?
Šta je to zapravo “prljava struja”, da li ima negativan uticaj na zdravlje ukućana i ko je najugroženiji? Zbog čega može da dođe do pojave “prljave struje” tokom rada solarnih panela i kako se zaštititi?
Sve veći broj domaćinstava širom sveta odlučuje se za instalaciju solarnih panela kao način da smanje troškove energije i doprinesu očuvanju životne sredine. Međutim, poslednjih godina pojavile su se i sumnje – da li solarni paneli, tačnije oprema koju koriste, proizvode tzv. “prljavu struju” koja može biti štetna po zdravlje?
Šta je zapravo “prljava struja”, kako nastaje, da li i na koji način može uticati na zdravlje, te da li je ova tema rezultat realne i osnovane naučne zabrinutosti ili samo još jedna terija zavere i deo kampanja protiv zelene energije.
Šta je zapravo “prljava struja”?
Termin “prljava struja” odnosi se na električne smetnje visokih frekvencija koje se prenose električnim instalacijama, najčešće kao neželjeni nusproizvod rada pretvarača, punjača i drugih elektronskih uređaja.
Te smetnje, poznate i kao harmoničke distorzije ili elektromagnetne smetnje (EMI), nisu karakteristične samo za solarne sisteme, već se mogu javiti i kod mnogih drugih savremenih električnih i elektronskih uređaja, uključujući LED rasvetu, punjače za mobilne telefone, bežične rutere i pametne brojila.
PROČITAJTE JOŠ:
Najveći kućni izvori elektromagnetnog zračenja i njihov uticaj na zdravlje
Da li je štednjak na gas opasan po zdravlje ukućana?
Da li je veštačka trava opasna po zdravlje
Konkretno kod solarnih panela problem može nastati u invertoru, uređaju koji pretvara jednosmernu (DC) struju iz panela u naizmeničnu (AC) struju koja se koristi u kući. Ako je pretvaranje loše izvedeno, može doći do „zagađenja“ mreže visokofrekventnim smetnjama.
Da li je “prljava struja” opasna po zdravlje?
Ovo je oblast u kojoj naučna zajednica još uvek nema jedinstven stav. Postoje pojedinačne studije koje ukazuju na potencijalne biološke efekte elektromagnetnih smetnji, naročito kod osoba koje tvrde da su elektrosenzitivne, navodeći simptome poput glavobolje, nesanice, problema sa koncentracijom i anksioznost.
Ipak, za sada nijedna velika i relevantna zdravstvena institucija nije utvrdila jasnu kauzalnu vezu između „prljave struje“ i konkretnih zdravstvenih problema.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u više navrata navela da „nema ubedljivih naučnih dokaza da niske ili srednje frekvencije elektromagnetnog zračenja, kakve se javljaju u domaćinstvima, izazivaju štetne efekte na zdravlje.“
Health Canada, kao i Nacionalni institut za zaštitu zdravlja i bezbednost na radu (NIOSH) u SAD, takođe nisu pronašli konzistentne dokaze koji bi opravdali zabrinutost kada su u pitanju elektromagnetna polja u domaćinstvima.
U studiji iz 2010. godine koju je sproveo Lawrence Livermore National Laboratory, analizirani su efekti elektromagnetnih smetnji iz invertora solarnih sistema. Zaključeno je da su emisije u većini slučajeva ispod međunarodnih granica izloženosti (ICNIRP standardi) i da ne predstavljaju rizik za opštu populaciju.
Ko je najviše ugrožen?
Ako se, prema zvaničnim istraživanjima i analizama, uopšte može govoriti o ugroženima, onda su to prvenstveno osobe koje prijavljuju elektrosenzitivnost, iako nauka do danas nije zvanično prepoznala taj sindrom kao medicinski relevantan. Osetljivije osobe, deca i ljudi sa neurološkim poremećajima se ponekad navode kao rizične grupe, ali bez zvanične potvrde teze.
Kako se zaštititi?
Iako nije utvrđeno da postoji realna opasnost, neki korisnici solarnih sistema se odlučuju na dodatne mere zaštite. Ono što možemo da učinimo je nabavka kvalitetnih invertora koji imaju ugrađene filtere za eliminaciju elektromagnetnih smetnji.
Tu su i EMI filteri koji se dodatno ugrađuju na AC izlazu iz invertora, a jedna od preventivnih mera je i dobro uzemljenje sistema i profesionalna ugradnja. Održavanje razdaljine između invertora i prostorija u kojima se najviše boravi je takođe dobra ideja.
Da li su svi uređaji problematični?
Savremeni uređaji (uključujući solarne invertore) koji imaju CE, FCC ili TÜV sertifikate moraju da zadovolje stroge standarde elektromagnetne kompatibilnosti, tako da prema svim zvanično dostupnim informacijama ne mogu da predstavljaju rizik po zdravlje.
Problematični mogu biti jeftini ili neregulisani proizvodi, naročito oni koji se masovno kupuju preko interneta bez kontrole kvaliteta. S druge strane, renomirani proizvođači ulažu velike resurse u kontrolu emisija.
PROČITAJTE JOŠ:
Da li PVC stolarija može da bude štetna po zdravlje?
Da li su radne površine od veštačkog kamena opasne po zdravlje
Zaključak je jasan – „prljava struja“ jeste realan električni fenomen, ali naučna istraživanja do sada nisu potvrdila značajan negativan uticaj na zdravlje kod solarnih sistema koji se pravilno projektuju i montiraju.
Glavni izvor smetnji su nekvalitetni uređaji i neadekvatna ugradnja. Takođe, treba još jednom napomenuti, danas solarni paneli nisu jedini izvor “prljave struje”, tako da ko želi da se zaista zaštiti moraće pored eliminacije solarnih panela da se pozabvi i punjačima mobilnih uređja, LED rasvetom, a taj spisak očigledno nije konačan.