Uradi sam

Da krovni prozor traje decenijama – Sve o pravilnom održavanju

Kako se čisti spoljašnja strana stakla krovnog prozora? Kako i koliko često je potrebno održavanje drveta? Zbog čega je veoma važno kontrolisati opšivku i kako nemar može da dovede do uništenja krovne izolacije? Čime se podmazuju okovi krovnih prozora

Održavanje krovnih prozora baš nije tema o kojoj svakodnevno razmišljamo. Zapravo, većini nikada ni ne padne na pamet da je krovni prozor uređaj u kući kao i svaki drugi, te da i on zahteva minimum nege kako bi mogao da traje i da dugi niz godina besprekorno funkcioniše. Potrebno je samo malo pažnje.

Pravilno održavanje stakala krovnih prozora

Ako su neki drugi aspekti krovnih prozora možda ponekad zanemareni, čistoća stakala je nešto što se primećuje već na prvi pogled. Održavanje samih stakala krovnih prozora je slično održavanju stakala standardnih prozora.

PROČITAJTE JOŠ:

Krovni prozor ili badža – Prednosti i mane oba rešenja

Otkud vlaga u potkrovlju i kako je se rešiti

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Unutrašnju stranu stakla će biti dovoljno prebristati po potrebi vlažnom mikrofiber krpom. Spoljašnja strana stakla se čisti tako što se krovni prozor zarotira za 180 stepeni i fiksira u položaju za čišćenje. To je funkcija koju imaju krovni prozori skoro svih proizvođača. Spoljašnju strnu stakla takođe možete da čistite krpom i toplom vodom. Po potrebi možete da naprskate malo sredstva za čišćenje stakala.

Održavanje drveta

Ako je krovni prozor od PVC-a, nema potrebe za održavanjem, biće dovoljno čišćenje po potrebi. Kada su drveni kovni prozori u pitanju, drvo je već fabrički zaštićno. Stoga je i njega dovoljno povremeno prebrisati dobro isceđenom krpom.

Posle nekoliko goduna, usled delovanja sunca i vlage, biće ipak potrebno naneti novi zaštitu. Pretodno je potrebno pažljivo ošmirglati sve drvene površine na kojima je je lak ispucao, očistiti i premazati novim lakom. U tu svrhu treba koristiti lak za drvo na vodenoj bazi.

Koliko često će biti potrebno premazivanje drvenih delova krovnih prozora zavisi od mnogo faktora, ako što su količina sunca koje dopire do prozora, kao i od količine vlage u prostoriji.

Prilikom premazivanja drvenih površina veoma je važno da se ne premazuju i gumeni dihtunzi. Usled delovanja laka mogu da izgube na elastičnosti, a time i svoju funkciju. Takođe, može da dađe i do lepljenja dihtinga i kasnije otežanog otvaranja ili oštećenja.

Kada očistiti spoljašnju opšivku?

Pored onih vidljivih, mora pažnja da se obrati i na one delove krovnog prozora koji nisu pred očima. Stoga je jednom godišnje potrebno izvršiti inspekciju spoljašnje strane krovnog prozora i po potrebi očistiti opšivku od nakupljenih nečistoća.

U pitanju su limovi na krovu između samog prozora i krovnog pokrivača. Oni služe za odvođenje kišnice, pa su zbog toga napravljeni sa kanalima. U tim kanalima, ako se ne kontrliše povremeno, često mogu da se nakupe nečistoće od lišća, a često u većim količinama uspeva i mahovina.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najznačajniji nedostaci krovnih prozora

Kako rešiti prokišnjavanje krovnih prozora

Višak nečistoća dovodi to toga da voda ne može neometano da se sliva, što često ima za posledicu da voda pronađe neki drugi put, a na krovnoj kosini to po pravilu znači prodor vode u stan. Taj problem je mnogo veći od estetskog, jer voda može da ošteti gipsane ploče ako je potkrovlje izvedeno na taj način, kao i da uništi krovnu izolaciju.

Stoga je jednom godišnje potrebno prekontrolisati opšivke, a najbolje je to učiniti pred zimu. Tada je završena sezona opadanja lišća, tako da će krov biti spreman za sve izazove koje nosi zima, otapanje snega, a potom i prolećni pljuskovi.

Pravilno održavanje okova i mehanizama

Za prozore koji se redovno koriste potrebno je dva puta godišnje podmazati mehanizam za otvaranje, odnosno osovinu oko koje prozor rotira i sam mehanizam koji omogućava fiksiranje prozora u različitim položajima. Prilikom podmazivanja važi pravilo – podmazuju se samo metalne komponente. Plastični delovi za zabravljivanje, ako ih ima, se ne podmazuju.

Podmazivanje treba vršiti sredstvima koja preporučuje proizvođač. Ako ste izgubili upotrstvo za vaš tip prozora, lako može da se pronađe i na internetu. Za starije i “no name” prozore, za koje ne mogu da se pronađu podaci, možete za podmazivanje da upotrebite standardni WD-40 sprej.