Aktuelno

Uporedni test drvenog peleta – Domaći proizvođači potvrdili kvalitet

Pred vama je prvo nezavisno testiranje i upoređivanje kvaliteta peleta domaće proizvodnje. Istraživanje je sproveo portal KROV.rs, uz podršku kompanije Alfa-Plam, a analize su obavljene u laboratorijama Rudarskog instituta Beograd. Testiranju su podvrgnuti proizvodi brendova: Star Jela, Zlatar Šped, Crown Forest, Bioenergy Point, S-Biom +, Eko Step, Good Wood Numanović i Sparrow

Popularnost peleta kao goriva za ogrev poslednjih godina u Srbiji konstantno raste. Komfor prilikom grejanja na drveni pelet je nemerljivo veći u poređenju sa bilo kojim drugim čvrstim gorivom. Ako se zanemari investicija u novu opremu u sistemu grejanja, mnoga domaćinstva su došla do jasne računice da je i cena grejanja vrlo slična drugim čvrstim gorivima, a često je zbog visokog stepena iskorišćenja kotlova na drveni pelet, cena grejanja i niža. I pored velike popularnosti peleta kao goriva, ono što je velika nepoznanica je kvalitet peleta na domaćem tržištu. Do sada jednostavno nije postojao način da korisnik pronađe konkretan podatak koji bi mogao da potvrdi da je neki pelet dobrog ili lošeg kvaliteta. Informacije do kojih može da se dođe se uglavnom svode na forume po internetu i često vrlo oprečna mišljenja – od pohvala na račun kvaliteta peleta nekog proizvođača, do potpuno suprotnih ocena na nekom drugom mestu za isti taj proizvod.

Redakcija portala KROV.rs je stoga odlučila da po prvi put u Srbiji, ali i u celom regionu, napravi potpuno nezavisno i objektivno poređenje kvaliteta peleta. Tom prilikom smo se odlučili da ispitivanju podvrgnemo samo pelete domaćih proizvođača. Izbor je pao na one najpopularnije, odnosno one koji mogu najlakše da se nabave na najvećem broju prodajnih mesta u Srbiji.

Ističemo da nijedan od proizvođača peleta nije na bilo koji način bio uključen u sam proces rada, niti je na bilo koji način mogao da utiče na rezultate. Pelet je kupljen u slobodnoj prodaji, tamo gde ga nabavljaju svi drugi kupci i isporučen u laboratoriju Rudarskog instituta Beograd. Ova nezavisna institucija sa decenijskom tradicijom je na profesionalan način u svojim laboratorijama došla do rezultata koje objavljujemo. Partner ovog projekta je kompanija Alfa-Plam, vodeći proizvođač grejnih tela u jugoistočnoj Evropi. Kompanija Alfa-Plam je prepoznala značaj ove teme i omogućila realizaciju celog projekta.

Laboratorijski dobijeni rezultati analize osam tipova peleta:

U nastavku predstavljamo dobijene rezultate. Za svaki tip peleta su analizirani svi bitni parametri. Svi dobijeni rezultati su u okvirima deklarisanih granica, a analiza je prilično kompleksna, tako da nije ni bilo moguće proglasiti pobednika. Ono što je najvažnije, svi domaći peleti klase A2 su i u laboratoriji potvrdili kvalitet prikazan kroz parametre na samoj ambalaži. Testiranju su podvrgnuti proizvodi brendova: Star Jela, Zlatar Šped, Crown Forest, Bioenergy Point, S-Biom +, Eko Step, Good Wood Numanović i Sparrow. Rezultati su prikazani po abecednom redosledu:

Bioenergy Point, Premium
Sadržaj pepela (%) 2,16
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,15
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,05
Sadržaj isparljivih materija (%) 81,18
Sadržaj sagorljivih materija (%) 97,84
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.092
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 17.831
Sadržaj ugljenika (%) 49,47
Sadržaj vodonika (%) 6,12
Crown Forest
Sadržaj pepela (%) 2,18
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,15
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,06
Sadržaj isparljivih materija (%) 80,14
Sadržaj sagorljivih materija (%) 97,82
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.530
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 18.267
Sadržaj ugljenika (%) 49,24
Sadržaj vodonika (%) 6,13
Eko Step
Sadržaj pepela (%) 2,00
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,15
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,05
Sadržaj isparljivih materija (%) 81,08
Sadržaj sagorljivih materija (%) 98,00
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.199
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 17.982
Sadržaj ugljenika (%) 48,05
Sadržaj vodonika (%) 5,91
Good Wood Numanović
Sadržaj pepela (%) 3,05
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,02
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,01
Sadržaj isparljivih materija (%) 78,57
Sadržaj sagorljivih materija (%) 96,95
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.552
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 18.299
Sadržaj ugljenika (%) 50,76
Sadržaj vodonika (%) 6,08
S-Biom +
Sadržaj pepela (%) 1,33
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,11
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,03
Sadržaj isparljivih materija (%) 81,40
Sadržaj sagorljivih materija (%) 98,67
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.192
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 17.979
Sadržaj ugljenika (%) 49,51
Sadržaj vodonika (%) 5,89
Sparrow
Sadržaj pepela (%) 0,53
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,21
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,06
Sadržaj isparljivih materija (%) 81,67
Sadržaj sagorljivih materija (%) 99,47
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.329
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 18.091
Sadržaj ugljenika (%) 48,73
Sadržaj vodonika (%) 6,01
Star Jela, Biostar
Sadržaj pepela (%) 2,01
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,03
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,02
Sadržaj isparljivih materija (%) 80,03
Sadržaj sagorljivih materija (%) 97,99
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.503
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 18.236
Sadržaj ugljenika (%) 49,39
Sadržaj vodonika (%) 6,15
Zlatar Šped, Ideal Pellet
Sadržaj pepela (%) 2,52
Sadržaj ukupnog sumpora (%) 0,05
Sadržaj sumpora u pepelu (%) 0,03
Sadržaj isparljivih materija (%) 78,05
Sadržaj sagorljivih materija (%) 97,48
Gornja toplotna vredost (kj/kg) 19.710
Donja toplotna vrednost (kj/kg) 18.461
Sadržaj ugljenika (%) 50,69
Sadržaj vodonika (%) 6,06

Šta je gornja, a šta donja toplotna vrednost?

Gornja toplotna vrednost je količina toplote koja se oslobodi potpunim sagorevanjem jedinice mase goriva pod uslovom da vlaga koja potiče iz goriva i od sagorelog vodonika, biva prevedena u tečno stanje. Kod donje toplotne moći vlaga iz goriva ostaje u parnom stanju. Kod kotlova na pelet je relevantna donja toplotna vrednost, jer para iz goriva se gubi sa produktima sagorevanja. Pojedini kotlovi na gas, koji rade po kondenzacionom principu, prevode i paru u tečno stanje, tako da koriste gornju toplotnu moć. Oni su efikasniji jer “izvlače” energiju “zarobljenu” u vodenoj pari, koja bi inače bila izgubljena sa produktima sagorevanja.

Zbog čega je značajan sadržaj sumpora?

Sumpor u gorivu može negativno da utiče na trajnost kotla, jer obrazuje kiseline koje u dužem vremenskom roku mogu da budu agresivne, dok formiranje supor-dioksida u produktima sagorevanja može da bude opasno i po zdravlje ljudi.

A količina pepela?

Količina pepela na još jedan veoma značajan način definiše čistoću goriva, a ovaj faktor utiče na to koliko će redovno biti neophodno čišćenje gorionika i samog kotla.


Alfa-Plam – Koji su ključni parametri kvaliteta peleta i kako utiču na rad kotla?

Napominjemo još jednom da je celo istraživanje potpuno nepristrasno. Objavljeni su laboratorijski dobijeni rezultati i niko ih na portalu KROV.rs neće komentarisati, a u nastavku dostavljamo saopštenje stručnjaka kompanije Alfa-Plam, gde svako može da se informiše kako koji od parametara, koji su laboratorijski utvrđeni, može da utiče na rad kotla:  

Prilikom upotrebe proizvoda za sagorevanje peleta, efikasnost sistema grejanja u mnogome zavisi od kvaliteta peleta. Na tržištu postoji mnoštvo proizvođača koji koriste različitu tehnologiju u proizvodnji, zbog čega je veoma važno prepoznati kvalitet peleta. Najbolja garancija je na ENplus® sertifikat. ENplus je svetska sertifikaciona šema koja garantuje kvalitet peleta kontrolisanjem celog lanca proizvodnje i snabdevanja, od proizvođača do trgovaca. U okviru ovog standarda postoje klase peleta A1 i A2.

Alfa-Plam Grande Lux 37 – premium kotao na pelet

Generalno iz našeg iskustva najbitniji parametri kvaliteta peleta su kalorijska moć i procenat pepela koji ostaje pri sagorevanju. Efekti ova dva parametra se mogu direktno videti pri promeni tipa peleta u vidu nesagorelih ostataka u ložištu i ostvarene snage peći.

Kalorijska moć peleta se izražava u dve jedinice precizno u KJ/Kg i aproksimativno u kWH/kg. Pelet A1 klase ima obično kalorijsku vrednost veću od 4,9kwH/Kg dok pelet klase A2 ima kalorijsku moć veću od 4,6kWH/kg. Veća kalorijska moć omogućava postizanje veće snage sa istom količinom goriva u odnosu na pelet sa manjom kalorijskom moći. Takođe da bi se postigla veća kalorijska moć, pelet mora da sadrži minimalni procenat tzv. ostataka ili reziduala.

Alfa-Plam Commo 12 – peć na pelet za etažno grejanje

Što se tiče hemijske analize peleta, uticaj određenih hemijskih elemenata poput sumpora može imati određeni efekat na pojedine materijale kao što je prohrom jer su određene vrste prohroma osetljive na sumporne okside. Ipak ove analize mogu da izvrše samo specijalizovane hemijske laboratorije, a realni efekti koncentracija ovih elemenata se mogu videti na duži vremenski rok i nisu od tolikog značaja za samo sagorevanje.

Vlažnost peleta je skoro uvek ista kod svih tipova peleta iz razloga što se voda dodaje u pelet u procesu presovanja granula. Ukoliko bi se smanjila količina vode došlo bi samozapaljenja što je i bio slučaj kod dve peletare u našem najbližem okruženju.

Najveći problem peleta na našem tržištu predstavlja činjenica da se pri izradi peleta ne skida kora sa drveta. Skidanje kore je tehnološki složen proces koji naši proizvođači ili nemaju ili primenjuju za manje serije namenjene izvozu. Kora na drvetu sadrži pesak i blato koji su direktno odgovorni za stvaranje tzv. šljake u ložištu i čitavog niza problema u radu peći.

Pri testiranju proizvoda mi koristimo uvozni pelet klase A1 i skoro se nikada ne stvara šljaka u ložištu. Sa svim drugim peletima domaće proizvodnje javlja se određena količina šljake u manjoj ili većoj meri.

Marko Zlatković

Vodeći inženjer za elektro razvoj, Alfa-Plam