Aktuelno

Energetska efikasnost objekata sa recikliranim aluminijumskim sistemima

Na koji način kompanija Alumil ostvaruje uštede energije tokom proizvodnje aluminijuma? Šta je to “zeleni” aluminijum i zašto se teži što većem udelu recikliranog aluminijuma? Šta je sertifikat „OK Recycled“ i zbog čega je značajan? Kako aluminijum doprinosi energetskoj efikasnosti i tokom ugradnje samih proizvoda?

Pored čelika, aluminijum ima najširu primenu u građevinskoj industriji. Na koji način prerada aluminijuma može da se učini energertski manje zahtevnom i sa manjim uticajem na prirodnu sredinu, saznajemo u razgovoru sa predstavnicima kompanije Alumil. Ova grčka kompanija danas ima tri i po decenije iskustva u radu, 12 fabrika u šest zemalja, od kojih se jedna nalazi i u Srbiji.

Reciklaža aluminijuma je ključ za smanjenje utroška energije

U skladu sa posvećenošću očuvanju životne sredine, kompanija Alumil je uspostavila najsavremeniju jedinicu za sortiranje i preradu aluminijumskog otpada u pogonima koji se nalaze u industrijskoj zoni Kilkisa u Grčkoj. Ova inovativna jedinica i značajna investicija od 4,6 miliona evra, omogućava da se iskoristi trajna mogućnost recikliranja aluminijuma.

PROČITAJTE JOŠ:

Alumil sistemi za konstruktivno izazovne projekte

DBA studio o saradnji sa Alumil kompanijom na projektu Doma zdravlja Adice

Prednosti recikliranja aluminijuma su izuzetne, jer zahteva 95% manje energije za proizvodnju aluminijuma iz recikliranih sirovina u poređenju sa primarnim proizvodnim metodama.

Recikliranje aluminijuma zahteva 95 odsto manje energije u poređenju sa primarnim metodama

Alumil poseduje i sertifikat ekološke usklađenosti ISO 14001 za emisiju ugljen-dioksida i korišćenje energije. Investicije u savremenu tehničku opremu umanjile su korišćenje fosilnog goriva i zamenile ga prirodnim gasom i električnom energijom sa veoma niskim ili čak nultim emisijama.

Takođe, investirano je u procese hemijskog tretmana kako bi se u skladu sa strogim ekološkim propisima eliminisali teški metali, čime se neutralisala otpadna voda i time postala potpuno bezbedna pre otpremljenja.

Šta je “zeleni” aluminijum?

„Zeleni“ aluminijum predstavlja leguru aluminijuma koja u sebi sadrži određeni udeo recikliranog aluminijuma. Aluminijum je jedan od ekološki najprihvatljivijih industrijskih metala zbog svoje održivosti i izdržljivosti, a koji se 100% može beskonačno reciklirati bez narušavanja njegove inherentne vrednosti. Skoro 75 procenata celokupnog aluminijuma ikada proizvedenog na svetu i danas je u upotrebi.

Visok odnos čvrstoće i težine aluminijuma čini ga posebno korisnim kao konstrukcioni materijal, a 65 odsto je laganiji od čelika. Povećanje sadržaja recikliranog materijala tokom proizvodnje aluminijumskih sistema omogućava da se kreiriraju proizvodi sa značajno nižim ugljeničnim otiskom.

U Alumil fabrici u Novoj Pazovi godišnje se proizvede 14.000 tona aluminijuma

Alumil u Srbiji danas ima 450 zaposlenih, na šest prodajnih mesta, u izložbenom salonu na Novom Beogradu, projektnom sektoru i najvažnije, u fabrici koja se nalazi u Novoj Pazovi. Proizvodni pogon ima kapacitet od 14.000 tona godišnje, što omogućava da se brže odgovori na zahteve velikih projekata. Dve linije za termoprekid omogućavaju bržu izradu sklopova koji odgovaraju potrebama savremenih objekata sa visokim nivoom energetske efikasnosti.

Posebno se ističe linija za bojenje profila ili plastifikaciju, tako da uz primenu prahova od sertifikovanih dobavljača, čime klijentima i tržištu u celini se omogućava još širi izbor, a stručni tim iz kontrole proizvodnje klijentima garantuje visok nivo kvaliteta finalnih proizvoda.

Sertifikati kao garancija posvećenosti održivoj proizvodnji

Alumil ponosno ističe da je jedna od retkih kompanija širom sveta koja je dobila prestižni sertifikat „OK Recycled“ izdatog od strane TUV Austria. Ovaj sertifikat potvrđuje posvećenost kompanije održivosti i proizvodnji trupaca sa 60% recikliranog aluminijuma, koji se koriste u izradi svih Alumil arhitektonskih sistema.

Sertifikat “OK Recycled” garantuje proizvodnju trupaca sa 60 odsto recikliranog aluminijuma

Pored „OK Recycled“ sertifikata, Alumil sistemi iz grupe zid-zavesa, okretno-nagibnih sistema, sistema kliznih vrata i prozora, kao i sistema sklopivih vrata  imaju Cradle2Cradle sertifikat. Kategorije koje obuhvata C2C sertfikat jesu bezbednost materijala, cirkularnost proizvoda, zaštita vazduha i vode, upravljanje otpadnim vodama, kao i društvena odgovornost.

Svi Alumil sistemi poseduju i EPD, odnosno deklaraciju o neškodljivosti proizvoda tokom celog njegovog životnog ciklusa. EPD dokument jedan je od osnovih preduslova za apliciranje na projektima sa LEED ili BREAM propozicijama.

Sa ovim sertifikatima, ALUMIL zauzima neprikosnovenu poziciju u projektima koji su u skladu sa principima održive gradnje i bioklimatske arhitekture, za „zelene“ zgrade sa visokom energetskom efikasnošću.

Ušteda ne samo u proizvodnji, već i na objektima na kojima su ugrađeni Alumil sistemi

Ekspanzija građevinskog tržišta odnosno gradnja novih poslovnih objekata dovela je do potražnje sistema zid-zavesa, dok se na stambenim objektim najviše ugrađuju okretno nagibni ili klizni aluminijumski sistemi.

Tim inženjera sektora Istraživanja i razvoja kontinuirano proučava najnovije standarde i tehnologije i primenjuje ih u istraživanjima novih aluminijumskih sistemskih rešenja kako bi se maksimalno povećala ušteda energije na objektima na kojima su primenjeni.

Skoro  40% potrošnje energije u stambenim i poslovnim objektima gubi se kroz otvore objekta. Alumil sistemi dizajnirani su tako da kroz konstruktivni sklop na objektu, zajedno sa odgovarajućim staklopaketima omogućavaju maksimalnu funkcionalnost, uštedu energije za grejanje ili hlađenje, samim tim i emisiju štetnih gasova.

Foto: Alumil