Uradi sam

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Koliko često je potrebno vršiti zaštitu drvenog baštenskog nameštaja? Kako da znate da li je drvetu potrebna impregnacija? Šta je bolji izbor – lazurni premaz (bajc) ili ulja za zaštitu drveta? Zbog čega treba izbegavati lakiranje kada je zaštita baštenskog nameštaja u pitanju

Baš kao i drvena stolarija, i drveni baštenski nameštaj zahteva redovno održavanje kako bi duže trajao i kako bi uvek izgledao kao da je nov. Potrebno je samo malo pažnje, pa da drveni baštenski nameštaj umesto da bude izbledeo i ispoucao, izgleda negovano kao da je tek izašao iz radnje. Ako ste tek kupili neku drvenu baštensku garnituru, raspitajte se kod prodavca, ako ne onda kod proizvođača, od kog drveta je i čime je zaštićena. Ako je prva zaštita bila ulje, preporuka je da tako i vi nastavite. Ukoliko je prva zaštita bila sa bajcom, opet je preporuka da se nastavi sa upotrebom istog zaštitnog sredstva. Naravno, ako je prvi put drvo zaštićeno mahagoni nijansom, svako sledeće premazivanje istom nijansom će previše da potamni drvo. Stoga se savetuje neka svetlija nijansa, a ako je drvo u odličnom stanju, može da se koristi i bezbojni lazurni premaz. Kod starijih komada baštenskog nameštaja, koji se već dobro isušio i ispostio, najčešće nije moguće ni utvrditi čime je površina drveta nekada bila tretirana, tako da je u suštini svejedno, svaki vid nove zaštite će drvetu da prija.

Kod tako starih drvenih površina potrebno je malo više pažnje da se sve uradi kako treba. Iznenadićete se kako je samo malo potrebno pa da drvo sine novim sjajem, iako je izgledalo kao da je spremno za otpad. Naravno, kod zapuštenijih komada nameštaja drvo je potrebno prvo dobro pripremiti. Površina mora da bude očišćena i potpuno suva. Neretko se desi da površinu drveta napadnu gljivice. To se primećuje po tome što pojedini delovi površine drveta postaju tamni. Tada je najbolje upotrebiti neko od sredstava za čišćenje drveta, koje možete da pronađete u svakoj boljoj farbari. Ako se fleke teže uklanjaju ponovite postupak. Ukoliko ni to ne pomogne, jedini lek je brusni papir. Obaberite neki finiji za uklanjanje gljivica i najfiniji za završno šmirglanje. Tek kada se tamne fleke uklone, ima efekta naneti bajc ili ulje.

Malo pažnje je dovoljno pa da drvo zasija. Ipak, ne dopustite da propadanje drveta već počne

Ako je drvo rasušeno i pomalo ispucalo, nanos zaštite će ga svakako osvežiti, ali ideja je da se redovnim održavanjem izbegne pojava oštećenja. Ne postoji univerzalno pravilo koliko puta je potrebno premazivati drvene površine. Baštenski nameštaj koji stoji na terasi koja ga štiti od kiše i sunca će biti dovoljno premazivati jednom godišnje, pa i ređe, dok nameštaj koji se nalazi na otovorenom prostoru, koji redovno kisne i stoji na suncu, poželjno je premazivati i dva puta godišnje.

Jednostavan način da proverite da li je drvetu potrebna zaštita je da vidite kako se vodene kapljice na drvenoj površini ponašaju. Ako kapljice klize sa drveta, površina je dobro zaštićena od vlage, ali ako drvo upija kapljice vode, to znači da je ono već dobro rasušeno i da vapi za nanošenjem nekog zaštitnog sredstva koje će izvršiti impregnaciju. Naravno, kada se već bavite čišćenjem, šmirglanjem i lakiranjem, proverite i sve vijke i matice. Kada je drvo u pitanju, potrebno je povremeno dotezanje većine vijaka. Na taj način će nameštaj biti stabilniji i čvršći, ali sprečiće se i pojava oštećenja. Kada se neko mesto malo rasklima, ono postaje generator daljeg oslabljenja, što je najčešći uzrok lomljenja.

Izbegavajte lakiranje drvenog baštenskog nameštaja, jer efekat će biti kratkog veka. Drvo će upiti deo laka, ali će na površini ostati zaštitni sloj. On će u prvo vreme površinu drveta da štiti od atmosferskih uticaja, ali u uslovima smene kiše i sunca lak će neminovno za par godina početi da puca. Tada vlaga opet prodire, a ni sama drvena površina nema potrebnu estetiku. Problem je što tada novi zaštitini sloj ne može da se nanese, odnosno nema efekta, a da se stari koji je ispucao ne ukloni. Kada je u pitanju nameštaj, koji ima mnogo krivina i pregiba, uklanjanje starog sloja laka je teško, a često i nemoguće. Dakle, za spoljašnje drvene površine dobra su samo sredstva koja vrše impregnaciju, a to su ulja i lazurni premazi.

Pročitajte još:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Parket ili laminat, rešite veliku dilemu

Deking podne obloge – Vrste, prednosti i mane

Kako da stari parket zablista kao da je nov