Tema

Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom

Zastakljivanje terase je efikasan način da se poveća upotrebna vrednost terase, koja može da se koristi i tokom zimskih meseci. Postoji više tehničkih mogućnosti da se terasa zastakli. Cena se obračunava po kvadratu, a zavisi od toga da li ste se odučili za aluminijum, PVC ili neko drugo rešenje

Svako ima svoje razloge zbog čega želi da zastakli terasu. Neko to čini kako bi povećao kvadraturu stana, jer terasa može da se koristi tokom cele godine, neko zbog naleta vetrova i snežnih nanosa koji se zadržavaju, nekome probleme prave golubovi, a veliki broj stanara urbanih područja želi da se zaštiti od buke. Zavisno od vaših potreba i od konstrukcije terase, zavisi koje rešenje će biti najbolje, a od svega toga na kraju zavisi i cena zastakljivanja.

Bez prevelikog zalaženja u tehničke detalje može da se izdvoji nekoliko načina da se zastakli terasa. Ukoliko vam je cena važan faktor i jedino što želite je da zatvorite terasu i zaštitite je od vetra, kiše, snega ili ptica, najpovoljnije rešenje su ploče od leksana. Takozvane leksan ploče imaju dosta prednosti. U pitanju su višeslojni paneli od specijalne plastične mase koji su veoma otporni na sunce, vlagu, ali i na mehanička oštećenja. Kamenica ne može da ih polomi, a za oštećenja je potrebna veća mehanička sila. Postoji nekoliko vrsta i dezena. Neke vrste propuštaju više svetla, neke poput dimljenog stakla propuštaju manje svetla, ali kao i kod mlečnog stakla, leksan zaklanja pogled. To uglavnom predstavlja najveći nedostatak, jer blokira pogled iz stana, iako ponekad može da predstavlja i prednost. Cena zastakljivanja leksan pločama je oko 60 evra po kvadratnom metru.

Skuplje, ali uglavnom bolje i mnogo češće je zastakljivanje aluminijumskim ili PVC profilima. O prednostima i manama aluminijuma i PVC-a smo već pisali. U principu PVC obezbeđuje najbolju zvučnu i termičku izolaciju, pogotovo ako se odaberu dobri profili opremljeni troslojnim staklima. Prednost PVC-a je i povoljnija cena od aluminijuma. Nedostatk je to što su PVC profili masivniji, pa zastakljivanje više utiče na konačan izgled terase. Aluminijumski profli su tanji, elegantniji, a ako se ugrade aluminijumski profili sa termo prekidom, odnosno sa PVC ispunom između spoljnjeg i unutrašnjeg aluminijumskog profila, termička izolacija je daleko bolja. Takođe postoje i kombinacije drvo-aluminijum, ali to bi već moglo da se nazove premijum, odnosno daleko skupljom opcijom zastakljivanja terase. A aluminijum je već u startu skuplja varijanta.

Zastakljivanje terase može da doprinese i estetici, ne samo praktičnosti

Prilikom zastakljvanja postoji mnogo opcionala, ali za najbrublju orijentaciju, recimo da zastakljivanje PVC profilima košta od 80 do 150 evra po kvadratu, dok je cena aluminijumskih profila od 100 do 200 evra po kvadratnom metru. Ugradnja aluminijumskih i PVC profila može da se izvede na klasičan način, sa sistemom standardnog i otvaranja “na kip”, ali postoje i sistemi kliznog ili klizno-preklopnog otvaranja, koji ne zauzimaju dragceni prostor, što je posebno korisno na manjim terasama. Nedostatak ovakvih sistema, u odnosu na PVC i aluminijum sisteme sa klasičnim zatvaranjem, je nešto lošije dihtovanje, što može da se oseti tokom zimskih meseci.

Pored navedenih rešenja postoji i jedno sa estetske strane mnogo elegantnije – zastakljivanje terase jednoslojnim kaljenim staklom. Zavisno od dimenzija ovo staklo može da bude debljine 6, 8 ili 10 milimetara. Najveća prednost ovog sistema je potpuno odsustvo vidljivih profila, tako da i kada je terasa potpuno zatvorena, konstrukcija je sakrivena, a ništa ne zaklanja pogled sa terase. To se postiže time što se kaljena stakla putem specijalnih vođica postavljaju u svoja ležišta, odnosno masivne aluminijumske profile koji se postavljaju samo na plafonu i na podu. Sama stakla vise sa gornje vođice koja ih u potpunosti nosi. Oni po njoj klize putem specijalnih točkiča, dok donja lajsna služi samo kao vođica za fiksiranje stakala. Prilikom otvaranja, stakla širine do 50 cm klize po šinama i “slažu” se uza zid sa jedne strane terase. Kada se terasa zatvara, oni se povlačenjem “raspakuju” u jedan stakleni zid.

Dihtovanje između tabli kaljenog stakla se obavlja specijalnim providnim silikonskim H trakama, koje minimalno remete pogled kroz staklo. Ovo rešenje, koje je popularno tek poslednjih desetak godina, je sa vizuelne strane veoma elegantno, a najčešće možete da ga vidite kao rešenje za zastakljivanje bašta u kafićima. Ipak, ima i svoje mane. Sa ugradnjom kaljenog stakla debljine osam milimetara, cena zastakljivanja je oko 140 evra po kvadratnom metru.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Pored cene, mana je i lošija termička i zvučna izolacija. Dihtovanje nikako ne može da bude na nivou jeftinijih PVC profila. Takođe, bilo koji PVC profil sa ugrađenim troslojnim staklom će obezbediti bolju zvučnu izolaciju. Dakle, ukoliko zastakljivanjem terase želite da proširite dnevnu sobu i da je koristiite tokom zimskih meseci, kaljeno staklo nije najbolje rešenje. Takođe, pre ugradnje ovog rešenja treba proveriti da li za to postoje tehničke mogućnosti. Naime, gornja lajsna mora da se fiksira za čvrstu osnovu, poželjno betonsku ploču, jer mora da nosi veliku masu kaljenih stakala velike debljine.

Zastakljivanje terase zahteva i ulaganje u izolaciju zidova, kako ne bi došlo do pojave kondenzacije i buđi

Ukoliko želite da zastaljivanjem terase povećate kvadraturu stana, odnosno da terasa postane deo dnevne sobe koja se tokom zimskih meseci greje, pored zastakljivanja su neophodni dodatni radovi. Naime, terasa prilikom projektovanja zgrade nije bila predviđena kao prostor koji se greje, tako da nema adekvatnu termičku izolaciju. To važi za pod, plafon, ali i zid, ukoliko se on nalazi na pročelju umesto klasične ograde (zidani parapet). Zastakljivanjem taj zid će postati vanjski zid vašeg stana, pa ukoliko se termički ne izoluje, vrlo brzo će se na njemu pojaviti buđ. Prilikom zastakljivanja terasa postoji i mogućnost ugradnje roletni i komarnika, što dodatno može da poboljša komoditet stanovanja.

Pročitajte još:

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Upoznajte se sa prednostima aluminijumske stolarije

Demit fasada – Sve što treba da znate

Tende – Sve što treba da znate

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane