Feng Shui – Pomodarstvo ili umetnost stanovanja
Savremeni tempo života nameće mnogo loših uticaja po naše zdravlje i svi se trudimo da ih minimalizujemo. Najviše se priča o dijatama, zdravoj ishrani, fizičkoj aktivnosti, a na spisku se poslednjih godina našlo i pravilno uređenje doma. Najčešće se pominje Feng shui. Šta je to zapravo? Da li zaista uređenje životnog prostorima po ovim pravilima može da poboljša kvalitet života?
Pojam Feng shui sadrži dva elementa, prvi je vetar (feng), a drugi voda (shui). Zbog toga je važno odakle i kako u neku kuću ulazi vazduh, a korisno je u prostorima imati i biljke koje ga pročišćavaju i proizvode. Najbolje pozicije u nekom stanu prema Feng Shui principima za biljke su jugoistok, istok i sever. Biljke je, smatraju stručnjaci, najbolje imati pokoju, ni premalo, ni previše. Generalno ljudi vole da žive u blizini planina bogatih šumom, da im je planina iza leđa, a voda ispred, neka velika reka, jezero, more…
Važan element je i sunce, odnosno ravnoteža sunca, vode i vazduha. Ipak, mnogo sunca u nekom stambenom prostoru nije dobro. Ako previše sunca ulazi u sobu, uznemiruje ukućane. Takođe, ako su sobe pretamne, onda oni koji u njima žive nisu pozitivni, jer je u tamnim prostorijama niska energija. U nekim zemljama Evrope duge su noći, a kratki dani i to stanovnike zna dovesti u depresiju. Najbolje je stanovati u zoni koja ima sve sezone, ali posebno je dobro dugo razdoblje jeseni i proleća. Upravo nam to klimatske promene poslednjih godina oduzimaju. Većina se dobro oseća u proleće, a još više u ranu jesen, kad je, “chi”, što znači životna energija, vrlo visoka. To se objašnjava položajem sunca u odnosu na Zemlju, koje nije ni predaleko, ni preblizu.
Mnogi u gradovima žive uz bučne ulice, u višespratnicama sa mnogo stanara. Kako poboljšati uslove života u zgradama, u tipičnom stanu koji ima spavaće sobe, dnevnu sobu, kupatilo, kuhinju, hodnik…? Feng shui kaže da je vrlo važan ulaz u sam stan, to je odlučujuće za energiju u čitavom stanu. Nije, na primer, poželjno nasuprot vrata u hodniku imati prozor ili ogledalo. Ulaz u samu zgradu je takođe važan, ali posebno onaj u stan. Tako je i u stanu najbolje da se voda nalazi na jugu, zapadu i severoistoku. Poželjno je postaviti na tom mjestu malu fontanu ili akvarijum. Ako na toj strani sveta uz zgradu napolju postoji neka voda, onda ona nije neophodna i unutra. Ljudima prijaju mirni predeli za život, što je u gradovima teško postići, jer ne mogu se izbeći jaki zvukovi. Oni nisu dobri, kad je čovek kroz duže vreme izložen njima. Zbog velike buke raste unutrašnja napetost, a ni vibracije u stanovima, recimo od vozova, nisu dobre. Što se može učiniti? Jedino rešenje je što bolja zvučna izolacija. Kod uređenja stana vrlo je poželjno ostaviti što je više moguće slobodnog prostora, odnosno ne preterivati s nameštajem i ukrasima. Kao na kineskim slikama na kojima uvek ima slobodnog prostora, jer je on dobar za stvaranje kreativnosti i mašte.
Cela tema je isuviše kompleksna za jedan internet tutorijal. Saveti stručnjaka su da, ako neko zaista želi ozbiljno da uredi svoj dom prema Feng shui pravilima, najbolje je da angžuje proverenog stručnjaka koji to zna, jer ima puno uticaja na koje treba posebno obratiti pažnju. Prilikom analize nečijeg životnog prostora treba uzeti u obzir i običaje, način života nekog područja, arhitekturu nekog podneblja, društvene okolnosti… Feng shui je dakle mnogo više od pomodarstva, baš kao i pravilna ishrana, samo ih treba sprovoditi na pravi način.