Tema

Poliuretanska pena kao izolacija – Sve prednosti i mane

Koje su glavne prednosti izolacije od poliuretanske pene, a šta su njene osnovne mane? Koja je cena ugradnje izolacije od poliuretanske pene? Koje dve osnovne vrste poliuretanskih pena postoje i u čemu se razlikuju

Kada je termička izolacija u pitanju na našem podneblju su ubedljivo najpopularnije mineralne vune (kamena i staklena vuna) i EPS ploče (popularni Stiropor). U poslednje vreme počela je da se primenjuje i izolacija primenom puliuretanske pene. Poliuretanska pena može da se upotrebljava za izolaciju kosih krovova, ravnih krovova i zidova.

PROČITAJTE JOŠ:

Demit fasada – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Cena ugradnje izolacije od poliuretanske pene se kreće orijentaciono od 15 do 25 evra po kvadratnom metru, zavisno od od debljine izolacionog sloja, sa uračunatim materijalom.

Pored stambenih objekata upotrebljava se i za izolaciju komercijalnih objekata, hala, a ima primenu i u najrazličitijim industrijskim oblastima. Prednosti poliuretanskih pena u odnosu na druge izolacione materijale su broje, ali ipak imaju i svojih mana.

Koje su najznačajnije prednosti poliuretanske pene

Jedna od najočiglednijih prednosti poliuretanskih pena je brzina ugradnje, odnosno brzina nanošenja. Poliuretanska izolacija je slična popularnoj pur peni – nanosi se na površinu prskanjem, gde se ona potom suši uvećavajući svoju zapreminu višestruko, da bi vrlo brzo postala suva na dodir.

PROČITAJTE JOŠ:

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Pena se najčešće nanosi u dva sloja do debljine do 15 cetimetara. Ovakav način nanošenja ove vrste izolacije joj donosi prvu prednost koju instalateri ističu – brzinu ugradnje. Naime, na ovaj način kompletno potkrovlje jedne prosečne stambene kuće može da se izoluje za manje od jednog radnog dana.

Kada se to uporedi sa drugim tipovima izolacije, može da bude velika prednost. Takođe, činjenica da sama izolacija nastaje na licu mesta, odnosno po nanošenju dobija svoj volumen, znači da je transport jednostavniji, pa su i sa te strane troškovi manji.

Još jedna od prednosti je i to što poliuretanska pena daleko bolje ispunjava kompleksne prostore. Kada se nanosi na krovnu konstrukciju sa donje strane, ona efikasno popunjava prostor između dasaka kojima je pokriven krov, a zaprtiva i sve spojeve između greda (rogova) i dasaka.

Takođe, poliuretanska pena efikasno popunjava prostor oko krovnih prozora i na svim kritičnim mestima gde sa drugim tipovima izolacije mogu da se jave hladni mostovi.

Na taj način je kompletna izolovanost kvalitetnija, a potkrovlje “ušuškanije”. To je jedna od značajnih prednosti u odnosu na table kamene vune, a posebno u odnosu na stiropor, koji se ugrađuje u krutim tablama koje nemaju mogućnost da popune svaku šupljinu.

Dve glavne vrste poliuretanskih izolacionih pena

Poliuretanske izolacione pene stižu od raznih proizvođača, ali mogu da se podele u dve osnovne vrste – tip sa zatvorenim ćelijama i tip sa otovorenim ćelijama.

Tip sa zatvorenim ćelijama po ekspandiranju i sušenju sadrži mnogo zatvorenih vazdušnih džepova koji veoma efikasno zadržavaju protok toplote, ali pritom blokiraju i  prolazak vlage. Stoga poliuretanske pene nisu adekvatan izbor na mestima gde ima mnogo vlage.

S druge stran, tip poliuretanskih pena sa otvorenim ćelijama ima manju gustinu, ali zahvaljujući tome propušta vlagu, pa je opasnost od pojave kondenzacije manja. Ova izolaciona pena ima lošije mehaničke karakteristike, pa ne doprinosi ukrućivanju konstrukcije. Slabija je i izolaciona sposobnost, pa je potrebna veća debljina izolacionog sloja u poređenju sa poliuretanskom penom zatvorenih ćelija.

PROČITAJTE JOŠ:

Vakuumska izolacija (VIP paneli) – Sve prednosti i mane

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Različite karakteristike dva tipa poliuretanskih pena donose još neke različitisti u procesu ugradnje, odnosno poliuretanska pena otvorenih ćelija zahteva naknadnu ugradnju paropropusne folije, dok kod poliuretanske pene zatvorenih ćelija nema potrebe za parnom branom.

Da li je poliuretanska pena bezbedna po zdravlje

Kada je poliuretnska pena kao izolacioni materijal u pitanju, postoje i brojne kontroverze. Naime, kao stiropor i poliuretanska pena je veštački materijal, dok je s druge strane kamena vuna potpuno prirodan materijal.

Kamena vuna se svrstava u negorive materijale. Bazično poliuretanska pena je zapaljiva, ali ona se u procesu proizvodnje obogaćije hemijskom aditivima koji obezbeđuju negorivost. To mnogima izaziva sumnju da poliuretanska pena nije bezbedna za upotrebu u stambenim prostorima.

Ipak, ne postoje studije koje bi to potvrdile, ali sama činjenica da radnici koji nanose poliuretansku penu moraju da nose zaštitno odelo i zaštitnu masku kod mnogih bude sumnju. Ipak, činjenica je da toksična isparenja postoje samo dok traje sušenje, da bi po formiranju izolacionog sloja već posle par sati prestala sva isparenja.

Foto: Polychem, PRO CON izo