Uradi sam

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Uz redovno održavanje drveni prozori mogu da traju nekoliko decenija. Potrebno je samo malo pažnje, a  dovoljna će biti jedna kontrola godišnje, obično posle zimskih meseci. Šta je najbolje koristiti – lazurne premaze, emajl ili lak.

Poslednjih godina na privatnim objektima kod nas najveću popularnost imaju PVC prozori, upravo zbog odnosa cene i kvaliteta. Takođe, traju veoma dugo, nisu skupi i ne zahtevaju održavanje. Drvena stolarija polako gubi trku sa PVC-om, ali mnogi se ipak, vođeni filozofijom “drvo je drvo”, odlučuju za ovaj prirodni materijal. I ne može se reći da u tom svom izboru greše. PVC možda jeste otporniji na vremenske uticaje, ali kvalitetni drveni prozori mogu jednako dugo da traju. Šta više, kvalitetni drveni prozori nisu ni jeftini, a potrebno im je posvetiti samo malo pažnje, pa da decenijama budu ukras kuće, kako spolja, tako i iznutra. U ovom tekstu nećemo da pričamo o popravkama, saniranju oštećenja gitovanjem i slično. Ovaj put tema je – bolje sprečiti nego lečiti.

Nijedan materijal ne može kao drvo da domu podari toplinu

Najveći neprijatelj drvene stolarije su vlaga i UV zračenje. Dakle, smena kiše i sunca je ono što dovodi do ubrzanog propadanja drvene stolarije. To je i razlog što ne stare svi prozori istom brzinom. Najviše su atmosferskim uticajima izloženi prozori na južnoj i zapadnoj strani, a mnogo toga zavisi i od položaja kuće, susednih objekata, okolnog drveća… Sve to utiče na to kako će se drvo ponašati tokom godina i decenija. Jedan od najefektnijih načina da se drvenim prozorima životni vek udvostruči je ugradnja roletni. Ako se na prozoru nalazi roletna, ona će obično biti spuštena tokom olujnih pljuskova i tokom najsnažnijeg sunca, što će prozor zaštititi. Primetićete da je drveni prozor koji je izložen vremenskim utuicajima potrebno negovati jednom godišnje, dok onaj koji ima roletnu, godinama će imati potpuno svež zaštitni sloj.

Šta još možete da učinite kako bi drveni prozori bili kao novi i dugo trajali? Potrebno je jednom godišnje vršiti kontrolu, a pravo vreme za to su prvi prolećni dani. Zima uvek ostavi trag na drvenim površinama, pa je proleće pravo vreme da se oni osveže i pripreme za surovo letnje sunce. Sa unutrašnje strane prozoru najverovatnije neće trebati osvežavanje, ali spolja hoće. Pogledajte strukturu drveta, ako je ona suva i ako je boja počela da bledi, da se gubi, potrebno je njeno osvežavanje.

Savet iskusnih majstora je da koristite lazurne premaze. To su premazi koje često u žargonu nazivamo “sadolin”, po poznatom proizvođaču zaštitnih premaza za drvo. Lazurni premazi su premazi koji vrše impregnaciju drveta, odnosno koje drvo upija, dok se na površini drveta ne zadržava veći sloj boje. Suptrotnost lazurnim premazima su emajl i lak. Emajl je zapravo sloj boje, dok lak stvara providni sloj, ispod kojeg je vidljiva struktura drveta. Ova vrsta zaštite nije najidealnija, jer koliko god kvalitetna bila, za nekoliko godina će da ispuca, a tada je nanošenje novog sloja veoma komplikovano, jer je prethodni potrebno ukloniti. Lak možda ima smisla sa unutrašnje strane, gde će drvo dobiti sjaj i finiju površinu koja se lakše briše, a sa unutrašnje strane taj lak će da traje neuporedivo duže nego sa spoljašnje. Sa lazurnim premazima je mnogo lakše. Površinu drveta je dovoljno očistiti suvom krpom, ako je potrebno negde popraviti površinu finom šmirglom, pa naneti nov sloj zaštite.

Farba i lak na kraju neminovno počnu da propadaju, a da bi se naneo novi sloj, prethodni je potrebno ukloniti

Boju nanosite četkom u tankom sloju. Na taj način drvo će da upije svu zaštitu, a neće doći do njenog slivanja ili nagomilavanja, pa potom sušenja na površini drveta. Ako primetite da drvo po nanošenju lazurnog premaza poput sunđera upija zaštitno sredstvo, to znači da je prilično ispošćeno I da je bilo krajnje vreme da se nanese zaštita. Primetićete da će već sa nanošenjem sledećeg sloja drvo drugačije da se ponaša. Pročitajte i uputstvo proizvođača boje kako se nananosi i koliko je potrebno sačekati između dva nanosa. Izbegavajte da boju nanosite po jakom suncu i naravno po kiši. Možete da koristite i zaštitne trake kako bi izbegli nanošenje boje po zidu ili staklima, a ako imate mirnu ruku, procenićete već i sami da vam na mnogim mestima traka nije ni potrebna.

Zaštitna traka može, a ako imate mirnu ruku, možete i bez nje

Vodite računa prilikom izbora boje. Ako prozore osvežavate jednom godišnje, a svaki put koristite neku intenzivniju smeđu nijansu, na primer orah, za nekoliko godina prozor će postati praktično crn. Dakle, ako je boja drveta postojana, ali je drvo suvo pa mu je potrebno osveženje, možete da upotrebite i bezbojni lazurni premaz, ili eventualno najsvetliju nijansu, kako bi se boja malo osvežila. Drvo će da sine, ali neće postati tamnije. Pažnju posvetite boji prozora, posebno ako živite u zgradi, kako samo vaš stan ne bi odudarao od svih ostalih.

Intenzivna nijansa lazurnog premaza može na kraju previše da potamni prozore

Dakle, drveni prozori nikako nisu nužno zlo. Kvalitetni drveni prozori čak mogu da se smatraju premijum proizvodom u poređenju sa PVC-om, a potrebno im je jednom godišnje pokloniti malo pažnje, pa da dugi niz godina budu kao novi. Ako imate ugrađene roletne, primetićete da osvežavanje drvene površine sa spoljašnje strane nije potrebno ni posle nekoliko godina. Ne zaboravite, prolećno održavanje prozora iskoristite i da podmažete okove.

Pročitajte još:

Održavanje PVC prozora – Kratak vodič

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Ko kaže da PVC prozor mora da bude bele boje?