Kako očistiti peglu od kamenca i nagorelih fleka
Kako bez kupovine sredstava za čišćenje ukloniti naslage kamenca iz pegle? Kako se pravilno čisti površina za peglanje od nagorelih fleka od tkanine? Sva sredstva za čićenje najverovatnije već imate u kući
Ukoliko primetite da su se na površini pegle nahvatale nečistoće od nagorele tkanine, potrebno je ukloniti ih. Pored toga što će peglanje biti nekvalitetno, postoji i opasnost od prljanja belih tkanina. Čišćenje ovih nagorelih fleka nije komplikovano, ali ponekad može da oduzme malo više vremena, a sve zavisi od stepena zapuštenosti.
Ukoliko su fleke nastale od sintetike, uključite peglu na najnižu temperaturu. Njeno zagrevanje će donekle smekšati nakupljene naslage. Tada je potrebno da peglom trljate po vlažnog gruboj pamučnoj tkanini. Za to bi mogli da upotrebite stari peškir koji više ne koristite. Na ovaj način će veći deo naslaga biti uklonjen.

Ukoliko su u pitanju lepljive naslage, možete se poslužiti još jednim uvek dostupnim sredstvom – starim novinama. Uključite peglu na najvišu temperaturu i prelazite njom preko suvih starih novina. Pomerajte peglu preko veće površine kako se papir ne bi pregrejao. Ako je fleka uporna, možete da pospete novine sa malo kuhinjske soli i ponovite postupak.
Soda bikarbona ili aceton za nokte
Ako niste uspeli sve da očistite, napravite pastu od mešavine sode bikarbone i vode i nju koristite kao sredstvo za čišćenje. Za najtvrdokornije mrlje pokušajte da dodate i malo alkoholnog sirćeta, a ako ni to ne pomogne, tek onda možete da kupite neko od sredstava za čišćenje, ali to će biti potrebno samo ako je pegla u potpunosti zapuštena.
Kao praktično sredstvo za čišćenje može da posluži i deterdžent za sudove jer i on rastvara masnoće, a ako su u pitanju fleke od sintetičkih materijala, pokušajte vatom natopljenom acetonom za nokte. Prilikom upotrebe acetona nije poželjno da pegla bude topla, kao kada su druga sredstva u pitanju.
Kako ukloniti naslage kamenca
Ukoliko primetite da iz pegle voda kaplje umesto da izlazi para, verovato je potrebno ukloniti naslage kamenca. Kamenac je nešto jednostavniji problem, jer on je uvek istog porekla za razliku od nagorelih fleka. Kako i obično, najefikasnije sredstvo koje imate u kući za ovaj posao je belo, odnosno alkoholno sirće. Može da posluži i jabukovo sirće, ali alkoholno je efikasnije. Sipajte u peglu mešavinu vode i sirćeta u razmeri 50:50, zagrejte je i pustite da para izlazi.

Možete tokom čišćenja da pravite i pauze, kako bi sirće imalo vremena da deluje i rastvara kamenac, pa ponovo zagrejte peglu i nastavite sa izbacivanjem pare. U pauzama dok je pegla isključena pogledajte rupice. Ako su zapušene možete da se poslužite čačklicom ili starom četkicom za zube kako bi pomogli sirćetu da ukolni naslage kamenca. Veoma je važno da tom prilikom ne koristite žice, niti bilo kakav metalni alat, jer, oštećenja površine za peglanje su u tom slučaju garantovana. Isto važi i za čišćenje površine za peglanje od zagorele tkanine – bilo kakav metalni predmet će trajno oštetiti peglu. Po završetku isperite peglu od sirćeta spolja, ali i iznutra, tako što ćete dva puta da propustite destilovanu vodu. Inače, destilovana voda, koja može da se kupi u svakoj samoposluzi, se koristi i tokom samog peglanja, jer ona u sebi ne sadrži kamenac.
Pročitajte još:
Kako ukloniti kamenac iz bojlera
Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove
Kako efikasno očistiti aparat za kafu
Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta
Jednostavni trikovi za čistu rernu
Besplatno očistite mašinu za sudove