Uradi sam

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Čišćenje kamenca u bojleru je prljav posao, a u zavisnosti od pozicije bojlera u kupatilu, može da bude i komplikovan. Ipak, sa malo dobre volje i još manje alata ovo možete i sami da obavite. Cena čišćenja kamenca iz bojlera ili zamene grejača nije visoka, ali takođe cena ovih usluga može i značajno da varira od majstora do majstora…

Voda u Srbiji je prilično “tvrda” voda, što znači da sadrži mnogo kamenca. To svakako nije dobro kada je njeno konzumiranje u pitanju, a jedna od nus pojava je i nakupljanje kamenca u bojleru. Kamenac se izdvaja iz vode sa porastom temperature, tako da ga uvek najviše ima u zoni oko grejača i na samom grejaču. Čak i namanji sloj kamenca na metalnoj površini grejača izoluje grejač od vode na boljeru i otežava prenos temperature. Zbog toga je bojleru potrebno više vremena da postigne zadatu temperaturu vode, pa, pogađate, raste i potrošnja električne energije. To nikako ne želimo, jer je poznato da je boljer jedan od najvećih potrošača struje u kući.

Najjednostavnije je da to uradi dobar majstor, ali pozovite ih nekoliko, jer cena može mnogo da varira. Ako nemate nikoga pouzdanog, a nemate ni dve leve ruke, vrlo lako ovakav servis bojlera možete da obavite i sami, jer procedura nije nimalo komplikovana. Prvo treba obaviti najosnovnije radnje – iključite bojler, a potom isključite ili odvrnite i osigurač koji je zadužen za bojler. Posle toga još jednom, kada skinete donji plastični poklopac, proverite glinericom ili unimerom da li u bojleru ima struje. Iskusnim majstorima ovako detaljne provere možda zvuče nepotrebno i kao šala, ali kada je struja u pitanju i kada niste iskusni, svaka provera koja može da se sprovede, nije na odmet.

Potom zatvorite dovodni ventil vode za bojler i otvorite slavinu za toplu vodu i ostavite je otvorenu. Na sigurnosnom ventilu koji se nalazi na izlaznoj cevi bojlera treba pomeriti kapicu kako bi voda iz bojlera istekla. Ova procedura je prilično dugotrajna, jer je otovor mali, a možete je malo ubrzati tako što ćete grejač skinuti dok je bojler još pun. To je posebno praktično ako se bojler nalazi iznad kade, jer kada se ukloni grejač otvara se velika rupa kroz koju voda i kamenac jurnu u velikom mlazu. Tokom ove procedute nije loše odvod kade začepiti, kako ga kamenac ne bi zagušio. Iz zapuštenih velikih bojlera može da se uzvadi i pun lavor kamenca, uopšte nisu u pitanju male količine.

Pražnjenje bojlera na sigurnosnom ventilu je dugotrajniji način, ali verovatno proizvodi manje nereda u kupatilu

Ali, pre zamene grejača na bojleru treba skinuti i buksne sa električnih kontakata na grejaču. Ako niste stoprocentno sigurni koja žica gde ide, označite ih, na primer komadićem izolir trake ili markerom. Potrebno je osloboditi i sonde termostata. Tu posebno treba biti pažljiv, jer to nisu bakarne žice, već tanke bakarne cevčice koje veoma lako mogu da se prelome. Grejač se skida tako što se odvrne navrtka koja ga preko pločice drži pritegnutog u ležištu. Potom se grejač gurne ka unutrašnjosti bojlera i kada ispadne iz ležišta, lagano se izvuče napolje.

Ako je u pitanju stariji bojler, količina kamenca u njemu će vas sigurno iznenaditi

Ako se ispraznili bojler na sigurnosnom ventlu, računajte da će još malo vode da istekne kada grejač ispadne iz ležišta, a ako je bojler pun, to će biti veoma jak mlaz prljave vode pomešane sa kamencom, pa se pripremite. Takođe, vodite računa da do ove faze ne stignete, a da je boljer pun vrele vode! Moguće je da ćete se iznenaditi količinom kamenca na dnu bojlera. Provucite ruku kroz otvor gde je bio grejač i izvucite sav preostali kamenac. Na kraju, ako ste u mogućnosti, crevom možete da isperete unutrašnjost kazana. Potom pažljivo očistite i grejač od kamnca, ali pritom budite veoma pažljivi jer je kamenac čvrsto zalepljen za grejač. Procenite “od oka” u kakvom je stanju grejač, a ako pouzdano znate da je veoma star, možete u radnji da kupite isti takav nov. Ako je grejač u dobrom stanju, onda samo zamenite (to je obavezno) elipsastu gumu za dihtovanje spoja grejača i kazana. Pre postavljanja grejača na njegovo mesto proverite da li je mesto gde gumeni duhting naleže sa obe strane očišćeno od kamenca i nečistoća.

Kamenac nakupljen na grejaču smanjuje prenos toplote na vodu, pa se povećava i potrošnja električne energije

Vratite sve kako je i bilo obrnutim redolsedom, a na kraju otvorite ventil kojim se prekinuli dotok vode do bojlera. Kada na otovorenoj česmi za toplu vodu prestane da izlazi vazduh i stabilizuje se vodeni mlaz, to znači da je bojler pun, da u njemu nema više vazduha, pa možete da zatvorite i toplu vodu. Kada je bojler pun proverite da nema curenja na spoju grejača i kazana, a tu proveru obavite i kada se voda u bojleru zagreje, jer tada raste i pritisak.

To bi otprilike, sa manim varijacijama zavisno od tipa i pozicije bojlera, bilo to. A pitanje da li teba čistiti kamenac iz bojlera možda je najbolje zameniti pitanjem – koliko često treba čistiti kamenac iz bojlera. Zavisi od mnogo faktora, ali kod nas u Srbiji to nije loše učiniti jednom u godinu dana ili jednom u dve godine. Kako bi smanjili taloženje kamenca jedan od trikova je i da smanjite temperaturu vode u bojleru. Poželjno je ispod 60 steeni Celzijusa, jer se tako znatno manje taloži kamenac.

Pročitajte još:

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Besplatno očistite mašinu za sudove