Uradi sam

Kako odabrati LED sijalice? Koliko vati, a kolilo lumena i kelvina?

Koliko vate treba da ima LED sijalica da bi zamenila klasični sijalicu od 100W? Kako da znam da li će LES dijalica da svetli “belom” ili “žutom” svetlošću? Kako da znam koliko lumena, a koliko kelvina treba da ima sijalica?

To da su LED sijalice danas glavni izbor, svima je jasno. Jesu skuplje od klasičnih sialica sa užrenim vlakonom, ali ni cena više nije tako visoka kao prethodnih godina, a činjenica da troše deseak puta manje električne energije i da traju desetak puta duže, sasvim su dovoljni argumenti.

PROČITAJTE JOŠ:

Posle koliko vremena se isplati ulaganje u LED sijalice

Kako smanjiti račun za struju?

Kod kupovine klasičnih sijalica situacija je potpuno jasna, jer svi znaju gde će da stave sijalicu od 100W, a gde će biti dovoljna sijaica od 60W. Kod LED rasvete stvar je malo komplikovanija, jer za isti nivo osvetljenja potrebna je manja snaga u vatima, pa je izbor nešto komplikovaniji.

Takođe, za razliku od klasične rasvete sa užarenim vlaknom koja je uvek “topla” rasveta, LED sijalice mogu da imaju “hladniju” svetlost blisku dnevnoj svetlosti, a takođe postoje LED sijalice koje proizvode “toplu” svetlost blisku klasičnim sijalicama, koja je često prijatnija i na koju smo navikli.

Koliko vati LED rasvete menja standardnu sijalicu od 100W

Sa istom snagom LED sijalice daju skor desetak puta više lumena (lm), odnosno desetak puta više svetosti. Naravno, svi smo navikli da sijalice kupujemo “razmišljajući u vatima”, a ne u lumenima, tako da podatak na ambalaži LED sijalice sa koliko lumena raspolaže nije dovoljan. U najkraćem, LED sijalica od oko 7 do 9 vati je ekvivalentna standardnoj od 60 vati, dok klasičnu sijalicu od 100W menja LED sijalica okvrine snage od 10 do 12W.

Klasične sijaliceLED sijalice
40W (450 lm)6 W
60W (800 lm)7 – 9 W
75W (1110 lm)10 – 12 W
100W (1500 lm)15 W
A kako da znam da li LED sijalica proizvodi “toplu” ili “hladnu” svetlost?

Za razliku od klasične rasvete koja je uvek “topla”, LED rasveta može da proizvodi svetlost koja je “toplija” ili “hladnija”. Boja svetlosti e obeležava u kelvinima (K). Toplim bojama svetlosti se smatraju sve boje do 3.500 kelvina. Od 3.500 kelvina do 5.500 kelvina su neutralne boje, dok su boje uznad 5.500 kelvina hladne.

Hlade boje su slične dnevnoj svetlosti i one su pogodne za čitanje i za poslovne prostore. Ipak, toplije boje kreiraju mnogo prijatniji ambijent, posebno u dnevnoj ili spavaćoj sobi, a i naše oko se na tople boje naviklo upravo jer smo do sada koristili klasične sijalice koje emituju topliju svetlost.

Pored oznake u kelvinima, pakovaje LED sijalice često ima i dodatnu oznaku (na promer “warm white”) koja jasno upućuje da je u pitanju LED rasveta koja proizvodi istu svetlost kao i klasična sijalica.

Foto: Pexels