Aktuelno

Posle koliko vremena se isplati ulaganje u LED sijalice

Poznato je da su LED sijalice neuporedivo ekonomičnije i trajnije, ali isto tako je poznato i da su višestruko skuplje od klasične halogene rasvete. Evo jednostavne računice koja jasno pokazuje posle koliko vremena se novac uložen u LED sijalice isplati

O svim prednostima LED sijalica smo već pisali. Ovde ćemo se pozabaviti samo prostom računicom koliko vremena je potrebno da se novac uložen u LED sijalice za osvetljenje prosečnog stana vrati u kućni budžet. Pritom smo iz računice eliminisali jednu veoma važnu stavku, a to je da je očekivani radni vek LED sijalice oko 25.000 sati, dok klasična sijalica traje u proseku oko 1.500 sati. Već kada se samo ovo uzme u obzir, ulaganje u LED rasvetu se isplati, sve i da je potrošnja električne energije ista kao i kod halogenih sijalica, a ne dest puta niža.

Evo jedne grube računice koju ne pravimo da damo tačan podatak, već da dobijemo orijentaciju. Recimo da se odlučite da zamenite 10 sijalica u stanu. Cena nabavke deset halogenih sijalica je oko 1000 dinara ili manje. Cena LED sijalica je u trenutku pisanja ovog teksta već osetno pala, pa je orijentaciona cena nabavke deset LED sijalica oko 5.000 dinara. Cena struje kada je skuplja tarifa, a to je vreme kada se sijalice najviše i koriste, je 5,26 dinara po kW/h. Uzećemo da su u upotrebi halogena sijalica od 50 vati, kao i ekvivalentna LED sijalica koja troši oko 4 vata za isti nivo osvetljenja. Sa prosečnom upotrebom od šest časova dnevno, halogena sijalica mesečno potroši električnu energiju u vrednosti od oko 580 dinara, dok halogena sijalica potroši tek nešto više od 30 dinara. To znači da se ulaganje u LED sijalice u celom stanu isplati za oko pola godine, a posle toga ovaj sistem osvetljenja nastavlja da štedi kućni budžet. Obračun smo napravili za sijalice od 50 vati, a većina domaćinstava koristi dvostruko snažnije, gde su uštede još veće.

Ušteda se možda kroz svakodnevne troškove i ne oseti toliko, ali komfor stanovanja je bolji, jer manje treba da se brine da se sijalice koje se ne koriste baš uvek gase kako bi se štedelo, a biće i manje posla oko povremene zamene sijalica na teže dostupnim mestima. Još jedna prednost je ta što ne moraju sve sijalice da se promene istovremeno. Dovoljno je kupovati po jednu ili dve LED sijalice mesečno i postavljati ih na pozicije koje se tokom dana najviše koriste, pa taj početni torošak neće biti osetan za uglavnom već istanjene kućne budžete…

Pročitajte još:

Sve o LED sijalicama

Šta su to pametni ili smart termostati

Pametne kuće – nepotreban luksuz ili budućnost stanovanja

Grejanje na struju uz pomoć TA peći

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove