Tema

Ugradna bela tehnika – Sve prednosti i mane

Već duži niz godina prilikom gradnje ili renoviranja kuhinje, iako je cena nešto viša, mnogi se odlučuju na ugradnu belu tehniku, odnosno ugradne kuhinjske aparate. To se odnosi i na frižidere, ali zbog dimenzija, prvenstveno na rerne, odnono štednjake i mašine za pranje posuđa

Kupovina ugradne bele tehnike donosi mnoge prednosti, ali i neka ograničaenja i, uslovno rečeno, nedostatke. Prva i svakako najočiglednija prednost ugradne bele tehnike u odnosu na klasične uređaje je estetika. Sa ugradnom belom tehnikom kuhinja ima jednostavnije i čistije linije.

PROČITAJTE JOŠ:

Besplatno očistite mašinu za sudove

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Kako protumačiti nove oznake na beloj tehnici

Primera radi, ugradna sudomašina može da bude postavljena tako da je potpuno nevidljiva, odnosno da se nalazi sakrivena iza frontova kuhinjskih elemenata, čime e postiže potpuno uniformisan izgled kuhinje. Ovo rešenje je pogodno ukoliko su kuhinjski elementi u nekoj specifičnoj boji, pa je zgodno da se sama mašina za sudove ne vidi.

Lepo i praktično – ugradna bela tehnika se nalazi ispod zajedničke radne površine sa ostalim elementima

Jedini nedostatak je to što je u tom slučju manipulacija nešto komplikovanija, jer je potrebno prvo otvoriti kuhinjski element, pa onda vrata sudomašine. To može posebno da bude komplikovano ako imate naviku da svaki komad posuđa odmah po završetku njegove upotrebe stavljate u sudomašinu, a ne sve zajedno.

Koje su najveće prednosti ugradne bele tehnike

Naravno, moguća je praktičnija ugradnja sudomašine tako da su vrata mašine vidljiva i u ravni sa ostalim frontovima kuhinjskih elemanata. Ukoliko se opredelite za neku skuplju sudomašinu, na primer od prohroma, ovo rešenje može da bude još atraktinije.

Ugradne sudomašine se postavljaju tako da preko njih ide radna površina koja se nalazi i na ostalim kuhinjskim elementima. Na taj način je moguće da se postigne da jedna radna površina, odnosno jedna daska proteže duž cele kuhinje. To je jedna od velikih prednosti ugradne bele tehnike, jer radni prostor za pripremu namirnica je u tom slučaju veći i nema spojeva između kuhinjskih elemenata. To ne doprinosi samo estetici, već olakšava i održavanje higijene.

PROČITAJTE JOŠ:

Najčešći kvarovi sudomašine koje možete sami da otklonite

Pravilno održavanje filtera kuhinjskog aspiratora

Sve navedeno važi i za rerne. U tom slučaju rerna se nalazi ispod radne površine koja se proteže duž kuhinje, a iznad rerne se obično postavlja indukciona ploča koja menja klasične ringle. Ako je indukciona ploča opremljena “tač” senzorima za uključivanje ringli, linije su još jednostavnije, a brisanje i uklanjanje nečistoća lakše.

Ugradna rerna može da bude na višoj poziciji, komfornijoj za rukovanje

Prednost je što kod kuhinja sa više prostora rerna ne mora da bude ugrađena na poziciji na koju smo navikli, a koja zahteva saginjanje prilikom stavljanja hrane koja se priprema. Ugradna rerna može da bude pozcionirana više, tako da je rukovanje jednostavnije. Naravno, ukoliko raspored i veličina elemenata u kuhinji to omogućavaju.

Danas se u ponudi proizvođača nalazi veliki broj najrazličitijih tipova ugradnih rerni koje nude sve pogodnosti kao i najbolji samostojeći uređaji. Tako je moguće kupiti multifunkcionalne, odnosno konvekcijske ugradne rerne. One pored grejača imaju i ventilatore, pa je istovremeno moguće peći više od jednog pleha, a da sve bude ravnomerno pripremljeno.

A šta su glavni nedostaci ugradnih kuhinjskih uređaja

Naravno, ugradna bela tehnika ima i neke nedostatke. Prvi je cena. Ugradni uređaji su u principu nešto skuplji od sličnih samostojećih kuhinjskih uređaja. Naravno, postoje skupi samostojeći kuhinjski uređaji, ali recimo da je izbor pristupačnije samostojeće bele tehnike nešto bolji nego kada su u pitanju ugradni uređaji.

Takođe, kada se odlučite za ugradnu belu tehniku, važi pravilo – tri puta meri jednom seci. To znači da dobro treba isplanirati gde će koji uređaj da stoji, jer kasnije “pretumbacije” nisu moguće, osnosno skupe su.

Treba računati i sa tim da je servisiranje ugrade bele tehnike nešto komplikovanije jer je pristup samom uređaju, odnosno njegovom zadnjem ili donjem delu odakle se vrše popravke, nešto komplikovniji. Stoga treba računati da će eventualne popravke biti nešto skuplje.