Kako platiti porez za nekretnine u Grčkoj
Mogu li režije za nekretnine u Grčkoj da se plate iz Srbije elektronskim putem? Mogu li režije da se plate unapred ili da se plaćanje odloži? Da li agencije u Grčkoj mogu da posreduju u plaćanju kako bi se izbegla komplikovana procedura prikupljanja dokumenata neophodnih za ulazak na teritoriju Grčke?
Od početka pandemije veliki broj vlasnika nekretnina u Grčkoj se našao u velikom problemu. Pored toga što u ovom trenutku nisu u mogućnosti te nekretnine ni da obiđu, a kamoli izdaju, problem je i plaćanje osnovnih režija. Ipak, pored pomalo komplikovane procedure dobijanja potrebne papirologije za ulazak na tertoriju Grčke, postoje i drugi načini da se obaveze izmire iz Srbije. U razgovoru sa Anom Pavlicom Mayorov iz agencije specijalizovane za nekretnine u Grčkoj, Roman RealEstate, saznajemo kako je na jednostavniji način moguće rešiti ovaj problem:
Na sajtu Ambasade Grčke postoje jasne instrukcije šta je sve potrebno srpskim državljanima koji su vlasnici nekretnina u Grčkoj da bi stekli pravo i pod kojim uslovima mogu da mogu da uđu u Grčku. Procedura je pomalo komlikovana, pa nas interesuje da li postoji neki način da se režije za nekretnine u Grčkoj plate iz Srbije? Možda neki elektronski vid plaćanja?
Svako ko ima otvoren bankovni račun u Grčkoj može elektronski platiti. Oni koji nemaju, mogu plaćati takođe elektronski neke račune (ali ne sve) iz Srbije sa svog računa. Na žalost ono što ne mogu platiti je – porez na imovinu. Grčki poreski sistem je objavio elektronski porez za sve vlasnike nekretnina 01. oktobra 2020 godine. Međutim, oni još uvek nemaju regulisan način plaćanja iz inostranstva. U nekim regijama Grčke nije moguće izmiriti ni vodu iz inostranstva.
A da li agencije u Grčkoj možda mogu da ponude uslugu posredovanja u plaćanju?
Već par godina u nazad, naša agencija Roman RealEstate u sklopu servisnih usluga koje nudi svojim klijentima ima i plaćanje računa i poreza. S obzirom na situaciju sa virusom i kompletnim zastojem u celom svetu, osim svojim klijentima, uslugu smo proširili na sve zainteresovane kojima je potrebna pomoć oko računa ili nekih drugih usluga. Dovoljno je da nam pišu na Email: servisni.office@gmail.com sa molbom za uslugu i to je prvi korak ka saradnji ovog tipa. Kod nas na sajtu ima detaljno objašnjen kompletan uslužni program koji nudi naša agencija, a koji možete pronaći NA LINKU. Pojednostavili smo plaćanja gde nije potrebno da se ona vrše u inostranstvu, već je sve moguće u dinarima.
Pošto je situacija prilično neizvesna i ne zna se kada će ulazak na teritoriju Grčke biti moguć, da li neko kod dođe u Grčku, ako je finansijski u mogućnosti, može da plati režije unapred. Na primer za narednih šest meseci.
Naravno, svako može da plati – predoplati režije (ovo važi za struju). Za ostalo (voda, zajednički troškovi u nekim zgradama, porez, internet kod nekih provajdera) ili ne može ili ne preporučujem. Sve ovo zavisi i od regije gde je nekretnina.
Koja je procedura u slučaju da se režije ne plate na vreme? Postoje li neke vrste “penala”?
Kada se nešto ne plati na vreme oni najpre puno puta zovu. Zovu mene, jer pozive upućuju isključivo na grčki broj. I najviše zovu u vezi struje. Bukvalno svaki dan sem vikendom. Posle dva ili tri neplaćena računa, šalju službu da isljuče struju. Isljučenje je više opomena i svodi se na skinuti osigurač i nalepnicu kao upozorenje. Priključenje ponovno ne košta ništa. I klijenti se ne trebaju plašiti toga. Vodu do sada nisu isključivali nikome zbog dugovanja, mada su i oni počeli da opominju. Za internet i zajedničke troškove takođe opominju svakodnevno. Definitivno treba platiti kako se dugovi ne bi nagomilali. Sa druge strane, ne treba se ni plašiti ako dođe do isključenja, jer nije komplikovano aktivirati ponovo u Grčkoj.
Može li plaćanje da se na odeđeni vremenski period “zamrzne”, pa da se to obavi kada bude moguće na nesmetan način?
Da su vlasnici nekretnina samo mogli da pretpostave šta će se desiti, možda bi tokom svog zadnjeg boravka u Grčkoj zamrznuli sve račune… Može se to i sada uraditi, ali za to moraju biti lično prisutni ili sa ovlašćenjem. Ono što se sigurno može uraditi je da se stave struja i voda u stanje “mirovanja”. To ne znači da vam skinu sat, nego postave plombu i isto kada opet aktivirate oni vam tu plombu skinu. Mi možemo to uraditi uslužno za svakog ko nas kontaktira za tu vrstu usluge.
Procedura za ulazak u Grčku srpskih državljana, vlasnika nekretnina u Grčkoj
Na sajtu Ambasade Grčke postoji detaljnan spisak potrebnih dokumenata, kao i opis procedure za ulazak na teritoriju Grčke, objavljen 29.10.2020. godine. Prenosima ga bez izmena u celosti:
U vezi sa ulaskom vlasnika nekretnina u Grčkoj, u cilju izmirenja obaveza u vezi sa njihovim nekretninama, dozvoljavaće se ulazak do 400 osoba svakog meseca, počev od 1. novembra 2020, licima sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji, ukoliko podnesu elektronski, preko mejl-a Кonzularnog odeljenja Ambasade Grčke u Beogradu (grcon.bel@mfa.gr), zahtev za izdavanje specijalne dozvole za ulazak, uz sledeću dokumentaciju:
1. Dokaz o stalnom nastanjenju u Republici Srbiji (državljani Republike Srbije podnose fotokopiju pasoša)
2. Fotokopija formulara E9 (zasebno za svakog vlasnika).
3. Putno osiguranje koje pokriva COVID – 19.
Napominjemo da je ulazak u Grčku dozvoljen isključivo vlasniku nekretnine, a ne i članovima njegove/njene porodice.
Napominjemo takođe da se ulazak u Grčku obavlja avionom, preko Međunarodnog aerodroma u Atini ”Elefterios Venizelos”, ili drumskim saobraćajem preko graničnog prelaza ”Promahonas”.
Vlasnici su takođe dužni da pri ulasku u Grčku na graničnom prelazu pokažu:
1. Potvrdu koju izdaje Кonzularno odeljenje Ambasade Grčke u Beogradu, zajedno sa fotokopijom formulara E9.
2. Validno popunjen PLF formular i QR kod (travel.gov.gr).3. Potvrdu na engleskom jeziku da su negativni na laboratorijsku kontrolu na virus COVID-19 (PCR test), koji je urađen najviše 72 sata pre ulaska u Grčku.