Uradi sam

Kako dopuniti vodu u kućnom sistemu centralnog grejanja

Da bi sistem centralnog grejanja funkcionisao kako treba, neophodno je da u njemu ima dovoljno vode. Kako da znate da vode nema dovoljno i kako da ga sami dopunite bez pomoći majstora

Veće intervencije, kada je sistem centralnog grejanja u pitanju, treba prepustiti majstoru, ali neke radnje možemo i sami da obavimo. Jedna od njih je dopunjavanje sitema vodom. Kada je potrebno dopuniti kućni sistem centralnog grejanja?

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Prvi i dovoljan znak je kada primetite da je pritisak vode u sistemu pao ispod jednog bara. Idealno bi bilo da je pritisak 1,5 bara. Ako niste sigurni, najmerodavnije je da proverite preporučeni radni pritisak na kotlu i uskladiti prema tome.

Prilikom dopune sistema pratite pritisak na manometru. Idealno je oko 1,5 bara

Dopuna vode u sistemu centralnog grejanja je relativno jednostavna radnja, a za njeno obavljajie će vam biti dovoljno baštensko crevo, jedan pljosnati “šrafciger”, eventulano i klješta. Čep za dopunu sistema centralnog grejanja se uvek nalazi na najnižoj tački sistema, jer to je ujedno i ventil za ispuštanje vode iz sistema.

PROČITAJTE JOŠ:

Pravilno odzračivanje radijatora

Pravilno održavanje kotla na pelet

Na njegovo kraju se nalazi nastavak za priključivanje creva. Prikačite crevo i dobro obezbedite da nema curenja, kako bi mogao da se ostvari potreban pritisak. Pre nego što postavite crevo pobrinite se da ono bude puno vode, u protivnom će sav vazduh iz creva završiti u sistemu centralnog grejanja, pa će biti dodatnog posla oko odzračivanja.

Ventil za dopunu se obično nalazi na dnu kotla

Kada se crevo postavi i osigura, pustite vodu da crevo bude pod pritiskom, ali da je ventil na dnu kotla još zatvoren. Otvanajem i zatvaranjem ventila na kotlu ćete kontrolisati koliko vode će da uđe u sistem centralnog grejanja, a ne otvaranjem i zatvaranjem česme sa druge strane creva.

Na ventilu na kotlu se obično nalazi urezana ctica. Ona ima dvojaku funkciju. Jedna je da uz pomoć pljosnatog “šrafcigera” ventil može da se otovri i zatvori. Druga je da na logičan način pokazuje da li je ventil otovoren ili zatvoren. Kada zarez na ventilu stoji popreko u odnosu na cev, ventil je zatovoren.

Posle dopune sistema obavezno odzračite radijatore

Dakle, kada je crevo pod pritiskom otvorite ventil na kotlu i pratite na manometru pritisak. Kada stigne do 1,5 bara zatovorite ventil na kotlu. Tada treba otići i ispustiti vazduh iz najviših radijatora pa proveriti pritisak još jednom. Kako se odzračuju radijatori smo već pisali. Ako je pritisak opao dopunite sistem još malo.

PROČITAJTE JOŠ: Kako se priključiti na sistem daljinskog grejanja?

Ukoliko imate sistem grejanja na čvrsto gorivo sa mogućnošću da uključite samo pumpu za vodu, uradite to i pustiite je da radi neko vreme. Posle toga još jednom proverite da li ima vazduha u radijatorima i ako ga ima ispustite ga. Posle ovoga pritisak sigurno neće pasti toliko da je potrebno novo dopunjavanje.

Naravno, prilikom prvog uključivanja sistema i postizanja radne temprature, dobro proverite da li sve funkcioniše, da li su svi radijatori topli, posebno oni na najvišem nivou, a posebno tokom tog prvog puštanja grejanja u rad pratite pritisak na manometru.