Kako se pravilno koristi klima uređaj
Upotreba klima uređaja je veoma jednostavna i o tome se ne razmišlja previše. Ipak, i tu postoje neka pravila koja će pomoći da klima uređaj duže traje, troši manje električne energije i, što je još važnije, da se spreči razvoj mikroorganizama u filterima i da klima uređaj ne utiče negativno na zdravlje
Postoji nekoliko veoma jednostavnih pravila za upotrebu klima uređaja. Prvo i najvažnije je redovno održavanje klima uređaja. O tome smo već pisali, a o tome više možete da saznate OVDE. Redovno održavanje će sprečiti razvoj mikroorganizama, što je od velikog značaja, ne samo zbog neugodnih mirisa, već i kako bi sačuvali zdravlje ukućana. Sprečavanje nastanka mikroorganizama, pored redovnog čišćenja, može da se sprovede i pažljivijom upotrebom klima uređaja. Ukoliko ste u mogućnosti, pre gašenja klima uređaja uvek uključite opciju ventilatora. Neki klima uređaji imaju mogućnost uključivanja samo ventilatora, a druga opcija je da podignete temperaturu, ali da ostavite klima uređaj da radi. Ne brinite, klima uređaj zbog toga neće početi da greje, jer za to je neophodana promena radnog režima. Jedino što će se tada desiti je da klima uređaj ugasi kompresor, ali ventilator će nastaviti da radi. Rad ventilatora bez hlađenja će omogućiti isušivanje unutrašnje jedinice, tako da u njoj neće moći da počnu da se razvijaju mikroorganizmi. Isto važi i za klima uređaj automobila – posle dužih vožnji prvo ugasite klimu, ali ostavite ventilator da radi još nekoliko minuta, kako bi se isparivač prosušio. Na taj način se nikada neće javiti neprijatan miris po paljenju klima uređaja u automobilu.
Ovo ranije isklučivanje klima uređja u kući ili automobilu, pored zaštite klime od razvoja patogena, ima još jednu značajnu prednost – štiti i vas. Naime, ako pre nego što napustite kuću ili automobil, prvo ugasite klima uređaj, a ostavite da radi ventilator, temperatura će se podići, tako da će izlazak na visoku temperaturu biti manji šok za organizam.
A stručnjaci i lekari upozoravaju da je najveća opasnost koja nam preti od klima uređaja, pored potencijalno lošeg kvaliteta vazduha, upravo temperaturna razlika. Opšte pravilo glasi da razlika između spoljašnje temperature i temperature u klimatizovanoj prostoriji ne sme da bude veća od 10 stepeni. Dakle ako je napolju 35 stepeni, podesite klima uređaj na 25. Ipak, postoje izuzeci. Ako, na primer, u kancelariji treba da provedete osam sati i pritom da budete skoncentrisani na posao, nema mnogo smisla da, ako je napolju 39 stepeni, klimu podesite na 29 stepeni. Biće vam pretoplo i nećete moći da radite. U takvim situacijama temperatura može da se podesi na 25 stepeni, ali pre napuštanja prostorije mora da se izvrši naka vrsta aklimatizacije. Ili da se pola sata ranije klima uređaj ugasi, ili da se neko vreme provede u nekoj drugoj prostoriji koja nije tako rashlađena. Izlazak iz kancelarije ohlađene na dvadesetak stepeni direktno na spoljašnju temperaturu koja je iznad 35 stepeni, predstavlja veliki šok za organizam, čak i za mlade i zdrave ljude.
Takođe, nikada ne treba stajati direktno na udaru hladnog vazduha iz klima uređaja. Trudite se da napravite takav raspored u prostoriji da niko ne bude dugo izložen hladnom vazduhu iz klime. Ventilator na najsnažnijem režimu treba da radi samo dok se postiže željena temperatura, da bi kasnije uvek birali najmanju moguću brzinu rada ventilatora. Generalno je najbolje da klima radu u automatskom modu, a da vi samo birate temperaturu. Takođe, prilikom dolaska u stan koji nije rashlađen, klima neće brže postići željena 24 stepena ako u startu podesite temperaturu na 17 stepeni. Veća brzina hlađenja se postiže samo bržim radom ventilatora. Dakle opet je savet – odaberite željenu temperaturu i uključite automatski režim rada.
Centralizovani sistemi klimatizacije u velikim poslovnim zgradama su uglavnom dobro održavani i imaju kompletnu kontrolu kvaliteta vazduha, uključujući i njegovu vlažnost. Kod kućnih split sistema situacija je drugačija. Jedino što unutrašnja jedinica klima uređaja radi je da “vrti” jedan te isti vazduh u prostoriji i hladi ga. Tokom hlađenja klima uređaj konstantno isušuje vazduh. Vlaga koju klima uređaj “krade” iz vazduha je zapravo ona voda koja kaplje iz klima uređaja. Zbog toga je potrebno na nekoliko sati provetravati prostor. Ugodno ohlađen vazduh u prostoriji može lako da stvori lažni osećaj svežine, a zapravo je u pitanju ustajao vazduh, pogotovo kod novijih zgrada sa kvalitetnom stolarijom koja veoma dobro dihtuje. Provetravanje ne treba obavljati dugotrajnim otvararanjem prozora “na kip”. Na taj način klima uređaj će se “mučiti” da ohladi prostor i trošiće više energije. Mnogo bolje je na svakih nekoliko sati otvoriti prozore na suprotnim zidovima i za nekoliko minuta promeniti kompletan vazduh. Za nekoliko minuta i zidovi i nameštaj će ostati hladni, pa će novi vazduh biti veoma brzo ohlađen na željenu nisku temperaturu.
Pročitajte još:
Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane
Kako efikasno očistiti mašinu za veš
Kako efikasno očistiti aparat za kafu