Uradi sam

Šta kada klima uređaj neće da greje

Postoji više razloga zbog kojih kima uređaj tokom zimskih meseci neće da greje, ili greje, ali slabije nego inače. Neke uzroke možete da otkolnite i sami, a neke kvarove treba prepustiti serviseru

PROČITAJTE JOŠ: Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka

Moderni klima uređaji, pored hlađenja tokom letnjih meseci, idealni su i za dogrevanje tokom zimskih meseci. Klima uređaji inverter tipa mogu da budu jedini izvor grejanja čak i kada se živa u termometru spusti duboko ispod nule. Ipak, često se dašava da klima uređaj ne greje kako treba, ili ne greje uopšte. Pre nego što pozovete servisera, proverite nekoliko sitnica:

Šta kada klima uređaj neće da se uključi

Ukoliko klima uređaj uopšte ne reaguje na komandu, prvo proverite baterije u daljinskom upravljaču. Sa prvim nižim temperaturama one često zataje. Da li daljinski upravljač uopšte šalje signal, lako možete da proverite uz pomoć mobilnog telefona. Lampica na prednjem delu daljinskog upravljača odašalje infra crvenu svetlost koju naše oko ne može da registruje, ali “oko kamere” može.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve o pokretnim (mobilnim) klimama. Mogu li da greju?

Da li je invereter klima rešenje za nestašicu ogreva?

Ukoliko je daljinski uređaj ispravan, kamera mobilnog telefna će registrovati svetlost diode daljinsog upravljača kada se pritiskaju komande na njemu. Ukoliko je daljinski uređaj ispravan, ali klima uređaj i dalje ne reaguje, pokušajte da startujete klima uređaj malim prekidačem na samoj unutrašnjoj jedinici klima uređaja.

Ako ni tada klima uređaj ne reaguje, proverite da li je sve u redu sa utičnicom. Postoji mogućnost da je iskočio neki od osigurača. Proverite osigurače, a jednostavno možete da proverite da li utičnica ima napajanje tako što ćete da u nju uključite neki drugi potrošač – stonu lampu, fen za kosu, svejedno… Ako je sve ispravno, a klima uređaj ne reaguje, obratite se serviseru.

Šta kada klima radi, ali ne greje ili greje slabo

Jedan od problema može da bude taj da klima uređaj radi, ali da ne greje. Prvo proverite u kom modu je klima uređaj. Svaki klima uređaj može da funkcioniše u modu za grejanje ili hlađenje. Režim rada se menja prekidačem MODE na daljinskom upravljaču. Režim za grejanje je označen simbolom sunca ili oznakom HEAT, dok je mod za hlađenje označen pahuljom.
Takođe, ukoliko je klima uređaj u potpuno automatskom modu, postoji mogućnost da neće moći dovoljno da greje, pa je potrebno manuelno uključiti mod za grejanje. Takođe, ukoliko je klima uređaj u režimu za isušivanje vazduha, takođe neće moći da greje. Ventilator će duvati, ali neće grejati.

Ako je klima uređaj bio u režimu za hlađenje, pa ste ga prebacili u režim za grejanje, ne očekujte da topao vazduh krene momentalno. Sačekajte desetak minuta. Da bi bili sigurni da će termostat da odreaguje, podeseite željenu temperaturu na pet stepeni iznad trenutne temperature u prostoriji.
Ukoliko klima počne da greje ali slabo, možete da prekontrolišete da nije zaprljan filter.

Kako se pravilno čisti filter klima uređaja saznajte OVDE. Ako ni posle toga klima uređaj ne greje dovoljnim intenzitetom, obratite se serviseru.

Uključila se crvena lampica? Bez panike…

Kada klima uređaj radi u režimu grejanja, povremeno se aktivira sistem za otapanje leda na spoljašnjoj jedinici, koji se sakuplja zbog niskih temperatura. Tada unutrašnja jedinica pravi pauzu u radu, a na njoj se obično uključuje crvena lampica.

Koliko često će ovo da se dešava zavisi od mnogo faktora, poput spoljašnje temperature, vlažnosti vazduha, kvadrature prostora koji se greje… Otapanje spoljašnje jedinice traje oko 10 do 15 minuta, a klima uređaj posle toga bi trebao da nastavi sa radom.