Uradi sam

Kako se pravilno održava kotao na pelet i zašto je to važno

Koliko objektivno posla ima tokom grejne sezone oko kotla na pelet? Zašto je važno da se redovno čisti gorionik i kako to može da utiče na potrošnju peleta? Zbog čega je od posebnog značaja godišnji servis kotla?

Kada se pomene grejanje na pelet, svakako prva i najkonkretnija prednost u odnosu na sva druga čvrsta goriva je komfor. Ulaganjem u kotao na pelet, ukoliko ste se pre toga grejali na drva ili ugalj, to predstavlja neuporedivu razliku, jer svo ono bavljenje drvima, ugljem, loženjem, održavanjem vatre i slično se svodi na pet minuta posla dnevno, ili pet minuta na par dana.

Ali, ne treba smetnuti s uma, kotao na pelet je neuporedivo složeniji i kompleksniji uređaj od klasičnog kotla koji sagoreva drva ili ugalj. Kotao na pelet poseduje složene mehaničke i elektronske komponente, pa je tih pet minuta dnevno od velike važnosti kako bi se izbegle smetnje u radu, kvarovi i kako bi potrošnja bila na najnižem nivou.

Preporuka je svakodnevno čišćenje gorionika

Kotao na pelet u teoriji može da radi nekoliko dana bez ikakvog bavljenja. Kada se spremnik za pelet napuni, ako spoljašnje temperature nisu preterano niske, na primer tokom prelaznog perioda, kotao može samostalno da radi danima.

Ipak, tokom zimskih meseci, kada je potrošnja peleta veća, preporučljivo je da se kotao čisti jednom dnevno. To je posao koji doslovno može da se obavi za dva minuta. Naime, kada je potrošnja peleta veća, u gorioniku kotla se nakuplja šljaka od sagorelog peleta, koja, ako se nakupi u većoj količini, ometa sagorevanje.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li je usisivač za pepeo kod kotla na pelet neophodan?

Vodič za prelazak na grejanje na drveni pelet

Kada je potrebno čišćenje dimnjaka kod kotlova na pelet?

Gorionik kotla za pelet nije ništa drugo do masivna čelična posuda sa rupicama, koja izgledom podseća na kuhinjsku cediljku. Pužni prenosnik ubacuje pelet u tu posudu, gde pelet sagoreva. Rupice na gorioniku služe da omoguće protok vazduha neophodnog za sagorevanje.

Ako se nakupi previše šljake, prolazak vazduha biva otežan, pa i sagorevanje može da bude nepotpuno, zbog čega nepotrebno može da raste potrošnja. Zato je preporuka da se gorionik očisti jednom dnevno, iako, kao što je napomenuto, to može da se radi i ređe.

Koliko često mora da se čisti pepeo

Pored čišćenja samog gorionika, potrebno je povremeno čistiti i pepeo koji se skuplja oko gorionika. Nakupljeni pepeo ispod gorionika neće imati nikakav uticaj na kvalitet sagorevanja, ali ga je ipak potrebno povremeno čistiti. U pitanju su neuporedivo manje količine pepela u poređenju sa grejanjem na drva, tako da je proporcionalno i obim posla manji.

Komora sa gorionikom (levo) i komora za pepeo ispod izmenjivača toplote, koto Alfa-Plam Grande

Tokom grejne sezone korisnik ima još jednu obavezu, a to je čišćenje pepela iz druge komore, koja se nalazi ispod izmenjivača toplote. Tu se pepeo nakuplja znatno sporije, a koliko će često biti potrebno njeno čišćenje, uglavnom zavisi od tipa kotla.

Nekad je čišćenje potrebno posle sagorevanja jedne tone peleta, a kod nekih kotlova, pogotovo ako je pelet kvalitetniji, ova posuda može da primi pepeo iz do tri tone sagorelog peleta.

Nekada je kod kotlova bilo potrebno povremeno čišćenje dimovodnih cevi čeličnom četkom. Danas su uglavnom svi kotlovi opremljeni sistemom za čišćenje, tako da se jednostavnim povlačenjem poluge na kotlu kroz cevi pomeraju opruge koje stružu nakupljenu garež.

Zašto je važan godišnji servis kotla na pelet

Sa svim ovde navedenim završavaju se uglavnom sve obaveze korisnika tokom grejne sezone. Ipak, da bi sve tokom sezone teklo bez problema kako je ovde navedeno, preporuka je da se jednom godišnje, najbolje na proleće po završetku grejne sezone, obavi servis kotla od strane stručnog lica.

Serviser tada detaljnije čisti kotao, dimovodne kanale, kontroliše ispravnost svih ostalih sistema na kotlu, tako da on može spremno da čeka sledeću zimu. Zapušten kotao na pelet je isto što i zapušten automobil – potencijalni izvor problema, zastoja i dodatnih troškova, a za besprekoran rad je potrebno pet minuta dnevno i jedan servis godišnje.

Foto: MBS, arhiva