Tema

Pravilno održavanje kotla na pelet

Grejanje na pelet donosi veliki broj prednosti u odnosu na grejanje na drva ili ugalj, Ipak, iako zahteva mnogo manje angažovanja, i kotao na pelet zahteva određeno održavanje

Grejna sezona je počela, a broj onih koji se greju na pelet je iz godine u godinu sve veći. Ovaj energent ima mnogo prednosti u odnosu na druga čvrsta goriva, kao na primer drva ili ugalj. U razgovoru sa Željkom Blagojevićem, direktorom kompanije Kepo, poznatog proizvođača kotlova na pelet, iz prve ruke saznajemo šta čeka sve one koji su ove godine odlučili da cepanje i slaganje drva zamene punjenjem kotla drvenim peletom.

Manja količina ogreva

Prednosti peleta su brojne, ali počnimo od onog svima najvažnijeg, a to je potrošnja. Kako saznajemo u razgovoru sa gospodinom Blagojevićem, ono u šta su se oni u svom radu na praktičan način nebrojeno puta uverili je to da četiri kubika drva menja jedna tona peleta. I to je otprilike ta matematika – ako si trošio 20 kubika drveta trošićeš maksimalno 5 tona peleta. Ne treba mnogo razmišljanja, pa da bude jasno da to znači mnogo manje posla oko dovoženja, prenošenja, skladištenja ogreva, odlaganja velikih količina pepela. To je prednost pod brojem jedan. Druga prednost je ta što kada se uporedi tih 20 kubnih metara drva i pet tona peleta, količinski, to je  duplo manje isečenog drveta u prirodi. Pored manje posečenog drveta, jedna od prednosti peleta je i neuporedivo manje zagađenja. Konkretno u Kosjeriću, gde živi svega pet do šest hiljada ljudi, u zimskim mesecima zagađenje je gore nego u centru Beograda. Kada bi sve kotolove i peći na drva i ugalj zamenili kotlovima na pelet, zagađenja uopšte ne bi bilo.

Čišćenje kotla

Što se tiče samog čišćenja, klasični kotlovi na drva i kotlovi na pelet ne mogu da se porede. Kotao na drva mora da se čisti svakog dana i pritom se iz njega iznose ogromne količine pepela.  Taj pepeo negde mora da se lageruje. Nekome to nije komplikovano, ali mnogima predstavlja veliki problem. Kod kotlova na pelet pražnjenje pepela je nekoliko puta ređe, a pritom je količina pepela neuporedivo manja. Kod kotlova na pelet ostatak pepela sa kvalitetnim energentom je 1-2%. Naši, Kepo kotlovi, kaže Blagojević, su osmišljeni tako da je i to dodatno pojednostavljeno. Trudimo se da korisnicima, uz dobra tehnička rešenja naših proizvoda, obezbedimo maksimalan komfor pri eksploataciji. Kod svih kotlova na pelet usisivač je dobrodošao za fino održavanje. Može se i bez njega, ali je praktičan da se na kraju usisa fina prašina po ćoškovma koji su nedostupni i pokriveni pepeljarom. Nikako se usisvač ne koristi da se njime izvlači sva količina pepela posle nekoliko dana rada kotla.

Nisu svi kotlovi isti…

Pri kupovini kotla treba se raspitati kako se čisti izmenjivač toplote. Kod naših Kepo kotlova, a i kod mnogih drugih kotlova, to se radi jednostavnim povlačenjem poluge, čime se pomeraju opruge unutar izmenjivača toplote, pa se na taj način skida nakupljena nečistoća. Postoje na tržištu kotlovi koji nisu opremljeni ovim praktičnim dodatkom, nego mora de se otvara kotao i da se to čišćenje vrši ručno uz pomoć četke. To je sve samo ne komforna opcija, a jedna od najvećih prednosti grejanja na pelet u odnosu na drva bi trebalo da bude i komfor.

Godišnje čišćenje kotla

Poželjno je, ne i obavezno, da se na kraju svake sezone uradi godišnje čišćenje kotla. Povlačenjem poluge kroz dimovodnu cev se kreće opruga koja skida nečistoće. Posle dve tri godine će se na unutrašnjosti tih cevi stvoriti tanak sloj gareži koji povlačenjem poluge ne može da se skine. Taj sloj deluje kao izolator pa se smanjuje prenos toplote na vodu u kotlu. Zbog toga potrošnja peleta može da se poveća. Taj posao godišnjeg čišćenja nije preterano komplikovan. Moj savet je, kaže Blagojević, da prve godine svakako dođe ovlašćeni serviser i očisti kotao, pa će svako sam moći da proceni da li je to nešto što on može i želi da radi. Samo treba zapisati koja je procedura i šta se kojim redosledom radi konkretno na vašem kotlu. Neko će to svake godina sam uraditi, dok veliki broj korisnika će radije platiti serviseru.

Čišćenje dimnjaka

Jedna od prednosti peleta je i to što se dimnjak znatno manje prlja. Kod grejanja na drva ponekad dimnjak ne može ni do kraja sezone da izgura. Nakupi se toliko nečistoće da se smanji prečnik cevi do te mere da kotao više ne može da vuče dimne gasove. Kada je dobro sagorevanje, kada nema kondenzacije, tu nema problema. Dovoljno je da se dimovodne cevi do dimnjaka očiste na kraju sezone. Sve zavisi od slučaja do slučaja. Važno je da nema mnogo horizontalnih vodova, jer oni prave problem. Najidealnije je da iz kotla cev ide odmah uvis i u dimnjak. Naravno, nije uvek tako, mnogo toga zavisi od rasporeda u kotlarnici i od pozicije kotla u odnosu na dimnjak. Što manje kolena i horizontalnih vodova, to bolje. Ako je odvod već komplikovan, nije loše staviti veći prečnik cevi. Ako je dovoljan prečnik cevi 80mm, treba staviti 100mm, tako da i kada se nakupe nečističe, ima dovoljno prostora da gasovi prođu. Ujedno, ovakvi komplikovaniji vodovi traže i redovnije čišćenje.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Sve o grejanju na pelet