Tema

Koje su vrste i koliko košta ugradnja solarnih panela

Koliko košta ugradnja solarnih panela? Koja je cena ugradnje solarnih panela po kW proizvedene električne energije? Koji tipovi solarnih sistema postoje? Koja je razlika između “on-grid” sistema koji se povezuju na elektro mežu i baterijskih, odnosno hibridnih solarnih sistema?

U poslednje vreme sve češća su tema solarni paneli za proizvodnju električne energije. Poslednjih godina oni su postali dostupniji širem krugu potencijalnih kupaca, a ova tema je u posebno aktuelizovana državnim subvencijama kojima se olakšava njihova nabavka. Cena ugradnje solarnih panela direktno zavisi od toga koju količinu električne enrgije želite da proizvedete. Naravno, na cenu utiče i vrsta panela, odnosno proizvođač, kao i izbor prateće opreme.

POČITAJTE JOŠ:

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Šta su solarni paneli, a šta solarni kolektori

Kako se pravilno čiste solarni paneli

Ipak, prvo pitanje je kakvi su vaš planovi sa ugradnjom solarnih panela. Da li vam je struja potrebna za malu vikendicu kako bi u njoj mogli da imate svetlo i mogućnost da napunite mobilni telefon ili lap-top, ili želite da postanete kupac-proizvoač električne energje i da svoju solarnu mini elektranu povežete na elektro mrežu.

Šta znači biti kupac-proizvođač električne energije?

Šta to znači biti kupac-proizvođač električne energoje? To jednostavno znači da solarne panele koje imate ne povezujete sa baterijom kako bi se višak električne energije lagerovao za doba dana kada nema sunca, već se paneli povezuju direktno na elektro mrežu, bez ikakvih baterija.
Zahvaljujući tome vaša mini elektrana, kada ima viška električne energije, nju šalje u elektro mrežu, da bi se vaš objekat kada električne energije iz solarnih panela nema dovoljno, napajao iz elektro mreže, kao i svaka druga kuća. Na taj način vaš račun za struju biva umanjen za onu količinu struje koju ste proizveli i poslali u elektro mrežu.

Naravno, koliko će račun za struju biti manji i kada će se investicija isplatiti, zavisi od  mnogo faktora. Najgrublja računica kaže da je za solarnu elektranu od pet kilovata koja je takozvanog “on-grid” sistema bez baterije, koji se povezuje na elektro mrežu, potrebno izdvojiti oko pet hilada evra. Ova investicija bi trebalo da se isplati za šest do sedam godina. Ako se u obzir uzme da solarni paneli traju trideset i više godina, jasno je da po otplaćivanju sistem nastavlja da radi za vas i da zarađuje konstantnim smanjivnjem računa za električnu energiju.

Ipak, broj domaćinstava u Srbiji koji koriste ovakve sisteme je za sada zanemarljivo mali. Jednostavno, još niko nije pronašao konkretnu računicu, a mnogo toga zavisi i od toga koliko sunčanih dana će biti. Onaj ko ima dovoljno novca za solarnu elektranu verovatno ni ne razmišlja od računima za struju, ili gleda da ih redukuje na neki drugi način, na primer ugradnjom toplotne pumpe za grejanje.
Biće potrebno još vremena da se proizvodnja električne energije u Srbiji razvije kao na primer Nemačkoj, koja zbog manje sunčanih dana ima daleko lošije usove za iskorišćenje energije sunca. Subvencije koje odobrava država svakako mogu da budu od pomoći.

Hibridni sistemi – rešenje za potpunu nezavisnost

U našim uslovima “on-grid” sistem još nije dovoljno interesantan većini korisnika. S druge strane, baterijski sistem mnogima u startu, uz određenu investiciju, rešava problem električne energije. Zahvaljujući njemu u udaljenu kuću ili vikendicu možete da uvedete električnu energiju i da budete potpuno nezavisni.
Naravno, treba napomenuti da su ovakvi sistemi, izuzev u njihovim najskupljim verzijama, pogodni samo za manje potrošače poput televizora, frižidera, računara, osvetljenja… Naravno to rešava većinu problema, dok za veće potrošače poput bojlera, šporeta i gejanja, morate da se snađete na drugi način.

Koliko solarnih panela će vam biti potrebno i po kojoj ceni, zavisi najviše od vaših potreba za električnom energijom. Solarna ploča od jednog kilovata u proseku na našem podneblju godišnje proizvede 1.200 kilovat časova električne energije. Ona zauzima površinu od oko 2,5 kvadratnih metara, a njeno postavljanje košta oko hiljadu evra.
Kod velikog broja domaćih prodavaca postoje paketi sistema podeljenih po klasama, a standardni paketi koji podrazumevaju bateriju, solarni panel, kao i solarni kolektor za proizvodnju tople vode mogu da se nabave po ceni od 2.500 evra.