Lifestyle

Kuća od plastike, ali po švedskim standardima

Čeličnim stubovima na koje je objekat postavljen je smanjen uticaj na okolinu, visok stepen termičke izolovanosti smanjuje uticaj tokom eksploatacije, a plastika upotrebljena u izgradnji može da se reciklira, čime je zaokružen ekološki karakter

Poslednjih godina sve češća tema su održivi principi gradnje, primena ekoloških matrijala, visoka energetska efikasnost… Sve to su pojmovi koji sugerišu na ekoliški prihvatljive sisteme gradnje. Ipak, iz Švedske nam stiže primer potpuno drugačije koncipirane eko kuće. Studio Unit Arkitektur AB je u blizini Geteburga podigao montažnu kuću kod koje je plastika jedan od osnovnih materijala gradnje.

Naravno, činjenica da je u izgradnji ovog objekta upotrebljen danas ozloglašeni veštački materijal, ne izbacuje ga iz klase ekoloških. Mnogo je od samog početka učinjeno da se uticaj na prirodnu sredinu minimalizuje. Na prvom mestu, kuća je koncipirana poput sojenice na suvom, odnosno postavljena je na na 19 čeličnih stubova prečnika 80 milimetara. Na taj način je minimalizovan uticaj na podlogu, a pretpostavljamo da je ova procedura bila jednostavnija od iskopavanja temelja u granitnoj steni.

Svih 19 čeličnih stubova je ukopano tri metra duboko u tlo i fiksirano specijalnom penastom ispunom, čime je obezbeđena sigurna i stabilna osnova. Sami stubovi su prefabrikovani, odnosno pre ugradnje su fabrički galvanizovani, odnosno zaštićeni od korozije, a potom i ofarbani belom bojom. Preko stubova je postavljena aluminijumka osnova.

Plastika je primenjena tek kada je gornji deo konstrukcije u pitanju. Zidovi su izrađeni od plastičnih sendvič panela sa specijalnom izolacionom ispunom, a ovi paneli su montirani na metalnu konstrukciju tako da je njihova kasnija demontaža moguća. Ovim modularnim principom gradnje su omogućene lake naknadne popravke. Za gradnju je upotrebljena plastična masa koju je moguće reciklirati, što ovom objektu daje ekološki pečat.

Foto: Per Nadén