Tema

Sve o lakovima za drvo na vodenoj bazi

Koje su prednosti lakova na vodenoj bazi u odnosu na poliuretanske lakove? Da li je cena lakova za drvo na vodenoj bazi presudan faktor? Kako se vrši priprema drveta za nanošenje laka na vodenoj bazi?

Nanošenje lakova na vodenoj bazi se ne razlikuje mnogo u odnosu na uljane ili proizvode na nitro bazi, ali neke specifičnosti ipak postoje, pa je potrebno pridržavati se određenih procedura, kako bi bili ostvareni maksimalno dobri rezultati. To što je lak na vodenoj bazi znači to da se on razređuje vodom, odnosno da sve one komponenete koje inače svaki lak mora da sadrži, u ovom slučaju se ne mešaju sa razređivačem, već sa vodom.

Pročitajte još:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Cena lakova na vodenoj bazi je danas slična cenama druguh proizvoda, tako da to nije presudan faktor pri izboru, pogotovo za maje površine lakiranja. Pritom, potrebno je koristiti destilovanu vodu, koja u sebi nema kamenca ili drugih primesa koje bi mogle negativno da utiču na kvalitet premaza. Sam lak se razređuje sa oko desetak procenata vode, ili manje, ali to može da zavisi od proizvožača do proizvođača i uslova rada, pa je potrebno pažljivo slediti uputstvo.

Prednosti lakova za drvo na vodenoj bazi

Iako mnogi smatraju da su lakovi na nitro ili uljanoj bazi kvalitetniji, otporniji na habanje, to nije tačno. Poslednjih godina su lakovi na vodenoj bazi po kvalitetu potpuno izjednačeni, a imaju i određene prednosti. Lakovi na vodenoj bazi su idealan izbor za zaštitu masivnih drvenih površina koje će biti izložene spoljašnjim uticajima, poput prozora, vrata, drvenih fasada, nadstrešnica, ograda… Lakovi na vodenoj bazi se preporučuju za spoljašnje drvene površine jer ne menjaju boju ni posle dugog niza godina.

Takođe, lak na vodenoj bazi minimalno menja boju drveta prilikom samog nanošenja, dok poliuretanski lakovi drvetu daju žućkastu nijansu. Naravno, to nekome ko je navikao na standardne lakove može da zasmeta, jer će izgledati kao da drvo nije ni tretirano zaštitom, pogotovo ukoliko lak nema sjaj. Ukoliko je to slučaj, laku mogu da se dodaju pigmenti koji će naglasiti nijansu drveta.

Kakvi treba da budu uslovi za lakiranje

Još jedna prednost lakova na vodenoj bazi je to što prilikom nanošenja nemaju karakterističan miris, a i bezbedniji su u radu jer prilikom njihovog nanošenja jedino što isparava je voda. To je jedan od razloga da se koriste za nanošenje u zatvorenom prostoru, pogotovo ukoliko prostorija ne može da bude dobro provetrena. Ipak, to ne znači da su lakovi na vodenoj bazi idealan izbor za zimska lakiranja, jer poželjno je da temperatura prilikom rada ne bude iznad 15 stepeni Celzijusa, a vlažnost vazduha do 70%. U protivnom lak neće moći adekvatno da se suši.

Lakovi na vodenoj bazi se u proseku brže suše od poliuretanskih, ali teško je reći za koliko se suše. To zavisi od mnogo faktora, kao što su debljina nanetog sloja, spoljašnja temeratura, vlažnost vazduha, provetrenost prostorije…

Procedura nanošenja laka – Stirred, not shaken

Potpuno suprotno pripremi martinija za tajnog agenta Dejmsa Bonda, lak na vodenoj bazi mora isključivo da se meša, nikako da se mućka. Ukoliko ste tek otvorili limenku, ili ste dodali destilovanu vodu, lak se uvek pre nanošenja lagano meša. Mućkanje je pogrešno, jer se u tom slučaju stvaraju mehurići koji kasnije otežavaju nanošenje laka.

Priprema drvene površine je takođe nešto zahtevnija. Pošto je lak na vodenoj bazi, moguće je da će drvo više “da se naježi”, odnosno zbog vode dolazi do bubrenja i podizanja drvenih vlakana. Stoga je pre lakiranja potrebno vršiti šmirglanje u dva prolaza. Posle prvog prolaza drvo treba da se navlaži kako bi se vlakna podigla, pa posle sušenja izvršiti drugi prolaz šmirglom. Koristi se brusni papir granulacije 240-320.

Prilikom lakiranja lakom na vodenoj bazi, koriste se četke sa sintetičkim vlaknima

Pre prvog sloja laka, za najbolje rezultate, potrebno je naneti impregnaciju. Ovo sredstvo štiti drvo od kasnijeg UV zračenja i sprečava promenu boje drveta. Takođe, impregnacija smanjuje upijajuću moć drveta, tako da je ono bolje pripremljeno za nanošenje prvog sloja laka.

Zavisno od tipa drveta i proizvođača laka, proverite da li se prvo nanosi temeljni lak. Kod nekih vrsta drveta kao što su hrast i jasen, za najbolje rezultate je obavezna upotreba temeljnog laka, pa tek onda završnog. Prilikom nanošenja laka može da se desi da naneti sloj laka ima mlečnu nijansu. Ne treba paničiti, to je posledica vlage, koja kada ispari, sloj laka postaje transparentan.

Treba obratiti pažnju i na izbor opreme za rad. Naime, za nanošenje lakova na vodenoj bazi se koriste četke sa sintetičkim vlaknima. Prirodna vlakna nisu dobro rešenje jer upijaju vodu iz laka, menjaju svoje karakterisitike, pa konačni rezultati nisu na najvišem nivou.