Aktuelno

Lafarge beton dobio prvi EPD sertifikat za beton u Srbiji

Beton kompanije Lafarge Srbija dobio je zvaničnu međunarodnu deklaraciju o zaštiti životne sredine (EPD), koja na osnovu proverljivih i tačnih informacija pruža uvid u proizvode koji imaju manji negativan uticaj na životnu sredinu i zato se s pravom smatra dokazom održivog proizvoda.

Dekarbonizacija građevnske industrije je itekako moguća, što je na konkretnom primeru pokazala kompanija Lafarge Srbija. Kao deo Holcim grupe, kompanija je u srž svoje razvojne strategija stavila dekarbonizaciju svih poslovnih operacija, sa krajnjim ciljem – nulta CO2 emisija do 2050. godine.

Usredsređeni na razvoj zelene gradnje, kompanija je 2022. godine pokrenula opsežnu studiju o uticaju na životnu sredinu Lafarge betona od strane Tehničkog instituta za konstrukciju iz Praga čiji je rezultat međunarodno priznata deklaracija proizvoda o zaštiti životne sredine.

ECOPact zeleni beton podrazumeva smanjenje emisuje CO2 i do 50 odsto

EPD deklaracija zvanično potvrđuje da betoni kompanije Lafarge Srbija direktno doprinose dekarbonizaciji gradnje zahvaljujući inovativnim recepturama ECOPact brenda, koje omogućavaju smanjenje emisija ugljen-dioksida i do čak 50% po proizvedenom kubnom metru betona.

S obzirom na predviđanja prema kojima će godišnja svetska proizvodnja betona sa sadašnjih 4,5 milijarde tona porasti na čak 5,5 milijardi do sredine XXI veka, „zeleni“ betoni opravdano reprezentuju budućnost u građevinskoj industriji i igraće jednu od najvažnijih uloga u tranziciji ka održivoj gradnji uz nultu emisiju.

Luka Stanojević, rukovodilac laboratorije za beton (levo) i Vitor Antić, menadžer za RMX segment poslovanja

„ECOPact betoni su po svojim fizičko-mehaničkim svojstvima (čvrstoća, vodonepropustljivost i otpornost) uporedivi ili čak napredniji u odnosu na standardne betone, dok su svojstva svežeg ECOPact-a (homogenost, ugradljivost, kohezija, stabilnost i obradivost) u istom rangu sa konvencionalnim betonima. Pogodni su za sve armirano-betonske elemente, dok se sam proces proizvodnje, isporuke i ugradnje „zelenih“ betona ne razlikuje od uobičajenog,“ pojašnjava Luka Stanojević, rukovodilac laboratorije betona.

“Zeleni beton” smanjuje emisiju CO2, ali ima i poboljšane karakteristike

Potražnja „zelenih“ građevinskih materijala na tržištu ne samo da direktno doprinosi smanjenju CO2 emisija iz ove industrijske grane i očuvanju životne sredine, već je važno napomenuti i činjenicu da ovi materijali imaju i poboljšane karakteristike kada su u pitanju pojedine aplikacije.

Zahvaljujući ovom sertifikatu, investitori su u prilici da budu na korak bliži renomiranim sertifikatima poput LEED, BREEAM, GreenStar, DGNB, WELL i EDGE. Pored toga pruža im se i mogućnost olakšanog pristupa “zelenim fondovima” za finansiranje, umanjenje troškova koji se očekuju nakon uvođenja taksi na emisije gasova sa efektom staklene bašte kao i unapređenje imidža kompanije kao društveno odgovornog preduzeća.

„EPD sertifikat je za nas značajna potvrda na putu ka dekarbonizaciji gradnje, jer krajnje transparento dokazuje da smo u prilici da zvanično uvedemo novu kulturu održive gradnje u Srbiji.

Ambicija kompanije Lafarge Srbija – potpuna dekarbonizacija do 2050. godine

Fokusirali smo se na povećanje udela dekarbonizovanih alternativnih sirovina poput različitih vrsta pepela, troske i drugih industrijskih otpadnih materijala, dostupnih na lokalnom tržištu, a sve u cilju smanjenja upotrebe prirodnih resursa, te samim tim i redukcije spornih emisija u toku proizvodnje klinkera. Ambicija kompanije Lafarge Srbija je potpuna dekarbonizacija do 2050. godine.

Svesni smo pionirske uloge koju imamo u okviru naše industrijske grane u Srbiji, kao pokretačke snage koja podstiče i naše partnere i sve druge učesnike da se uključe u ovaj proces, jer promene koje svi očekujemo možemo doneti samo zajedničkim radom,“ ocenio je Vitor Antić, menadžer za RMX segment poslovanja.

ECOPact zeleni beton – smanjena emisija ugljen-dioksida i do 50 odsto

Deklaracija proizvoda o zaštiti životne sredine definisana je od strane Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) u svrhu ocene uticaja proizvoda na životnu sredinu tokom celog životnog ciklusa, mereći ih prema standardizovanim metodama LCA (Life Cycle Assessment – Procena životnog ciklusa).

Koncept EPD-a je zasnovan na standardu ISO 14025, koji utvrđuje principe i procedure za deklaraciju o zaštiti životne sredine tipa III, a rezultira međunarodno priznatom eko-deklaracijom.

Podsećanja radi, pored EPD sertifikata za beton, kompanija Lafarge Srbije je 2021. godine dobila EPD sertifikat za cement, čime potvrđuje istrajnost i posvećenost dekarbonizaciji gradnje i što većem smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu.

Udruženi gradimo održivi napredak za ljude i planetu.