Tema

Bio kamini na etanol – Kamini bez dimnjaka i pepela

Koje su prednosti, a šta su mane bio kamina na etanol? Da li je cena jedina prednost kamina na bioetanol u odnosu na klasične? Kako se održavaju bio kamini? Da li ste znali da bio kamini na etanol mogu da budu “pametni” i da se njima upravlja putem aplikacije?

Imati kamin u dnevnoj sobi uvek je bila stvar prestiža. Takav luksuz mogu sebi da pruže samo oni koji žive u kućama, jer za ugradnju kamina je potreban dimnjak, potrebno je obezbediti drva, mogućnost za čišćenje i održavanje… Ali, da li je baš tako? Već dugi niz godina u ponudi velikog broja proizvođača se nalaze takozvani bio kamini, odnosno kamini koji rade na etanol. To su kamini koji ne zahtevaju drva, dimnjak, niti bilo kakvo čišćenje, jer se tokom rada ne stvara ni pepeo ni dim. O čemu je zapravo reč?

PROČITAJTE JOŠ:

Gasni kamini – Sve što ste želeli da znate

Podno grejanje – prednosti i mane

Bio kamini su idelan način da se dnevnom boravku podari ona toplina koju može da stvori samo otvoreni plamen, a da je to pritom moguće i u garsonjeri na dvedesetom spratu. Kod kamina na bioetanol plamen nastaje sagorevanjem etanola koji se nalazi u gorioniku.

Kako rade bio kamini na etanol

Prilikom sagorevanja bioetanola jedini podukti sagorevanja su vodena para i ugljendioksid. Dakle, nema dima, nema čađi, nema pepela. To sve znači da nema ni potrebe za čišćenjem, a dok kamin radi nema ni mirisa, kuća će biti potpuno čista, što za standardne kamine nikako ne važi.

Bio kamini na etanol se proizvode u najrazličitijim vrstama, od ugradnih, stonih, samostojećih, sa zidnom montažom… Kada su dizajn i dimenzije u pitanju, uglavnom je samo mašta granica.

Gasni kamin sa zidnom montažom

Pre kupovine bio kamina ipak treba obratiti pažnju na neke sitice. Na primer, bio kamini nisu osnovni izvor grejanja. Pre bi mogli da se nazovu dekorativnim elementom i dopunskim izvorom grejanja ili izvorom grejanja za prelazne periode.

Kako se bezbedno rukuje bio kaminom na etanol

Naime, bio kamini rade po principu da se u gorionik sipa određena količina etanola koji može da sagoreva određeno vreme. Najčešće je u pitanju litar etanola koji obezbeđuje vreme trajanja plamena od tri sata. Kada se vatra ugasi nije moguće ponovo sipati novu količinu etanola, jer je potrebno sačekati određeno vreme da se gorionik ohladi, kako bi dolivanje moglo da se obavi na bezbedan način.

U pitanju je bar petnaestak minuta. Takođe, važno je da se istaknu neke mere bezbednosti koje pišu i u svakom uputstvu ka korišćenje. Kao što ne sme etanol da se doliva u vruć gorionik, posebno je opasno dolivanje etanola dok kamin radi, odnosno proizvodi plamen, jer će se plamen preneti na posudu, pa lako može da dođe do širenja plamena po stanu.

Takođe, kao gorivo sme da se koristi samo bioetaol, čiji sastav je 96 odsto alkohola, jer ovo gorivo ne proizvodi miris prilikom sagorevanja i što je još važnije, ne poizvodi toksične produkte sagorevanja. Dakle, snalaženje sa benzinom ili drugim gorivima je scenario za katastrofu.

Gorionik može da se otvara i zatvara tako da je moguće doziranje jačine plamena, a po potrebi njegovo gašenje. Na primer ukoliko morate da napustite stan, a imate malu decu ili kućne ljubimce. Jednostavnim pomeranjem poklopca gorionika se određuje količina plamena, a kada se potpuno zatvori i plamen se gasi.

Koje su mane bio kamina na etanol

Takođe, prilikom upotrebe bio kamina treba obratiti pažnju na to da, iako ne proizvodi toksične produkte, sagorevanje etanola ipak “troši” kiseonik iz prostorije, a stvara se i ugljendioksid, pa je potrebno povremeno provetravanje. Stoga se kamini na bioetanol ne preporučuju za baš male prostore, a za svaki kamin posebno postoje specifikacije za koliki prostor je namenjen, zavisno od njegove snage.

PROČITAJTE JOŠ:

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Sve o grejanju na pelet

Treba napomenuti da nije potreban neki poseban sistem cirkulacije vazduha, a za bezbedan boravak u prostoriji u kojoj radi kamin na bioetanol, biće dovoljno samo povremeno provetravanje.

Kako se pravilno održava kamin na bioetanol

Što se održavanja kamina na bioetanol tiče, sve se svodi na povremeno čišćenje koje može da se obavi najobičnijom navlaženom krpom, po potrebi sa malo sredstva za pranje posuđa. Nije dozvoljena upotreba bilo kakvih abrazivnih sredstava, poput metalnih žica ili abrazivne strane kuhinjskog sunđera.

Treba pomenuti da danas na tržištu postoje i naprednije verzije kamina na bioetanol kod kojih gorivo ne sagoreva direktno u gorioniku. Naime, gorivo stoji u odovjenom spremniku, dok u gorioniku sagorevaju isparenja bioetanola.

Da li ste znali da i bio kamini mogu da budu “pametni”

Ovakav princip rada dozvoljava viši nivo bezbednosti, jer brojni senzori prate rad i ukoliko registruju bilo kakav problem, automatski prekidaju rad gorionika. Kod ovakvih uređaja je čak moguć visok nivo automatizacije, uključujući i sistem povezvanja putem aplikacije, odnosno upravljanje radom kamina sa udaljnosti.

Na kraju zaključak je jasan – bio kamini nisu nešto što može da se smatra za primarni izvor grejanja. Pre je u pitanju dodatak koji može da ulepša ambijent u večernjim časovima, ili da vas ogreje tokom prelaznih perioda dok grejanje još ne radi. Bezbedan je za upotrebu sve dok se pridržavate svih uputstava za upotrebu.

Foto: Planika, L’astra