Uradi sam

Po završetku grejne sezone, obavezno je čišćenje kotla

Bilo da se grejete na pelet, ugalj ili drva, po završetku grejne sezone obavezno je čišćenje kotla od naslaga pepela i gareži. Čišćenjem po završetku grejne sezone garantovan je duži životni vek kotla

Nepisano pravilo glasi – kotao se čisti po završetku grejne sezone, nikako pred njen početak. To je važno zato što nikako nije “zdravo” po kotao da tokom celog leta i jeseni stoji neočišćen. Većina kotlova se nalazi u podrumskim prostorijama, gde je obično veća vlažnost vazduha. Pepeo apsorbuje vlagu i vrlo brzo po prestanku grejanja u takvim uslovima može da dođe do hemijskih reakcija koje su štetne.

PROČITAJTE JOŠ:

Uporedni test drvenog peleta – Domaći proizvođači potvrdili kvalitet

Smanjite potrošnju peleta uz ove praktične savete

Da li je usisivač za pepeo kod kotla na pelet neophodan?

Ukoliko koristite kotao na pelet važno je da se od pepela u potpunosti očisti gorionik, kao i pregrada u koju se taloži pepeo. Detaljna procedura i pristup ovim komorama zavisi od kotla do kota, a osnovno je da se veće količine pepela prvo uklone lopaticom, pa se tek na kraju usisaju preostale manje količine. Tokom grejne sezone usisavanje pepela nije potrebno, jer nov pepeo se konstanto taloži, ali po završetku grejne sezone, potpuno uklanjanje naslaga pepela je od velikog značaja.

Ukoliko postoje naslage gareži, na primer kod kotlova na drva ili ugalj, njih možete da uklonite i uz pomoć sredstava za čišćnje kotla. U pitanju su sredstva koja se nanose prskanjem. Nihova cena je oko 1000 dinara, zavisno od proizvođača, a veoma su korisna. Ona rastvaraju naslage gareži koje se potom lakše otklanjaju, a ujedno i neutrališu dejstvo sumpora, koji u kombinaciji sa vlagom na duže staze, može da ošteti kotao.

Kod kotlova na drva ili ugalj ima više posla oko čišćenja, ali su sami po sebi ovi kotlovi jednostavnije konstrukcije, pa je za njihovo čišćenje više potrena dobra volja, nego neko posebno znanje. Potrebno je očistiti gorionik, a skidanjem poklopca pristupiti i promajnim kanalima i njih očititi kao što je opisano – kombinacijom mehaničkog čišćenja četkom i špahtlom, a po potrebi i dodatnom upotrebom sredstava za čišćenje.

Kod kotlova na pelet je požljno angažovati profesionalca

Kod kotlova na pelet izmenjivač toplote je nešto složeniji. Tokom grejne sezone on se čisti povlačenjem poluge koja pomera opruge unutar grejnih cevi, čime se uklanjaju nalsage gareži. Ipak, posle više godina, unutar cevi može da se nakupi sloj koji opruge ne mogu da uklone, a on otežava prenos toplote, pa se povećava i potrošnja. Prema proračunima, sloj od jednog milimetra smanjuje ekonomičnost za deset procenata. Takođe, dobro je cevi izmenjivača očistiti, kako bi spremne, bez opasnosti od korozije, čekale sledeću grejnu sezonu.

Preporuka je da ovaj deo posla obavi profesionalni serviser, makar prvi put. Ako procenite da je taj posao jednostavan, možete i sami da ga obavite. Ipak, moderni kotilovi na pelet su daleko složniji uređaji od klasičnih kotlova na drva ili ugalj. Kotlovi na pelet imaju još komponenti koje moraju da se prekontrolišu i popotrebi očiste ili našteluju, tako da je preporuka da po završetku svake grejne sezone profesonalni serviser uradi servis kotla, kako bi on spremno čekao sledeću sezonu.

Foto: Alfa Plam